V laboratoři onkologického pavilonu fakultní nemocnice připravují sedm dní v týdnu cytostatika pro chemoterapii. Produkt odsud míří přímo k pacientům. | foto: Martin Veselý, MAFRA

V srdci největší apatyky připravují cytostatika v ochranných oblecích

  • 0
Redaktor MF DNES se v dalším dílu seriálu Špičky lékařské medicíny vydal do útrob největší lékárny na východě Čech. Pracuje tu na 90 lidí. Kromě lékárníků další v laboratořích připravují masti, roztoky a v nejpřísnějším režimu i medikaci pro chemoterapii.

Lékárna ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové není zdaleka jen pult s lékárníkem, kterému podáte předpis a odcházíte s krabičkou pilulek. V jejích útrobách se skrývá dokonale funkční organismus se spoustou zaměstnanců a komplikovanou logistikou, kde nechybí sklady, lednice, roboti i přísně sterilní laboratoře.

Zdejší apatyka je co do objemu vydaných léků i počtu zaměstnanců vůbec největším podobným zařízením v celých východních Čechách. Základní i specializovanou lékárenskou péči zajišťuje v nepřetržitém provozu v sedmi odděleních. Každý den tu vydají až 800 předpisů a poukazů.

„Pracuje zde 88 zaměstnanců, tři desítky jsou vysokoškolsky vzdělaní farmaceuté, dále jsou to například farmaceutické asistentky či sanitáři,“ říká vedoucí lékárník Jiří Kotlář.

Připravují se tu speciální lékové formy, jako je nitrožilní výživa či jiné sterilní přípravky. „Ročně zde vytvoříme víc než 12 tisíc nitrožilních léčiv,“ uvádí Kotlář.

Jen pro zajímavost: lékárníci vypočítali, že v prostorné lednici v útrobách lékárny měli v jeden konkrétní den uložené léky v hodnotě 14 milionů korun.

Vůbec nejpřísnější podmínky panují v laboratoři na detašovaném pracovišti lékárny v onkologickém pavilonu, kde připravují cytostatika pro léčbu pacientů s nádorovými onemocněními. Farmaceuté při jejich přípravě musí dodržovat v uzavřených laboratořích přísné podmínky. „Ve vysoké úrovni čistoty zde ročně vyrobíme víc než 30 tisíc chemoterapií,“ vypočítává Kotlář.

Když do takové prosklené „laborky“ nahlédne laik, možná bude mít pocit, že sleduje filmovou scénu, v níž experti v ochranných oblecích manipulují se smrtelně nakažlivými jedy. Práce farmaceutů v těchto podmínkách vzbuzuje už na první pohled respekt.

„Na přípravu tu máme tři izolátory. Aby pracovníci udrželi při přípravě léků plnou pozornost, pracují vždy dvě hodiny v kuse a pak mají přestávku. Jakmile si odpočinou, znovu si obléknou sterilní kombinézy a vracejí se na sál. Úkolem je chránit produkt i personál, který s medikací nesmí přijít do kontaktu, neboť cytostatika jsou karcinogenní,“ říká vedoucí oddělení přípravy cytostatik Martina Novosadová.

Práci urychluje lékárníkům robot

Už v méně přísných, ale stále sterilních podmínkách dalších laboratoří vznikají hlavně masti či velkoobjemové roztoky. V nemocniční apatyce vyrábějí také zdravotnický materiál. Ve skladě tu leží obvazy, náplasti, ortézy, paruky, kompresní punčochy, berle, hole i chlopně pro potřeby kardiochirurgie.

V lékárně U Modrého robota je už dva roky chloubou robot, který automaticky po přiložení předpisu s QR kódem vydává zákazníkům léky (o lékárenském robotu čtěte více zde). Lékárníci si moderní zařízení pochvalují. Mohou se prý dokonce o to víc věnovat pacientům, kteří mají o jejich rady zájem.

19. května 2015

„Robot se nám velmi osvědčil. Je efektivní, zkrátila se čekací doba pacientů, vydáme o 60 procent víc receptů. Za celou dobu jsme měli jen jednu poruchu. Také máme nyní více času na konzultace s pacienty, což je důležité,“ říká lékárník Pavel Hassman.

Hradečtí lékárníci touží mít ještě minimálně jednoho takového robota. Konkrétní plán ani peníze na jeho koupi ale zatím nemocnice nemá. „Jsme v pořadí, tak uvidíme,“ krčí rameny Kotlář.

V nemocniční lékárně se snaží jít opačným směrem, než řada řetězcových konkurentů, kteří spíš připomínají obchod s potravinami. „Některé skutečně prodávají zejména potravinové doplňky, skutečných léčiv mají minimum. Navíc většina je volně prodejných, což může být u řady léků za určitých podmínek zdraví nebezpečné,“ varuje nemocniční lékárnice Martina Maříková.