Roman Zindulka u Okresního soudu v Hradci Králové (21. 8. 2012)

Roman Zindulka u Okresního soudu v Hradci Králové (21. 8. 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Za skandál na letišti, kde se tankovala nafta, soud nikoho nepotrestal

  • 1
Kvůli machinacím s naftou a dalším prohřeškům hrozilo exšéfovi hradeckého letiště Romanu Zindulkovi až dvouleté vězení, ale soud nyní kauzu Leteckých služeb Hradec Králové podmíněně zastavil.

Po téměř dvouletém vyšetřování a sbírání důkazů je závěr hradeckého okresního soudu poměrně překvapivý. Za chyby, které odhalil v roce 2011 městský audit a který zlomil vaz tehdejšímu šéfovi letiště Romanu Zindulkovi, nebude nikdo potrestán.

Zindulku policie sice obvinila a případ začal projednávat soud, ten ale po měsíci trestní stíhání podmíněně zastavil.

Letecké služby Hradec Králové

Krajské město založilo společnost v roce 2007, aby spravovala hradecké letiště a vybudovala integrovaný záchranný systém a polygon. Roman Zindulka, který šéfoval hradeckému letišti tři roky a rok působil jako předseda představenstva, musel odejít v září 2011 po provedeném auditu. Kontroloři upozornili na chyby v účetnictví, nezákonné odměny, zmanipulovaná výběrová řízení či výdaje za osobní dárky.

"Obžalovaný se plně doznal, je zřejmé, že nedocenil možné následky svého jednání. Obžalovaný především podnikl příslušná opatření k náhradě způsobené škody," vysvětlil soudce Karel Peřina.

"Je nutno přihlédnout k tomu, že obžalovaný je dosud zcela bezúhonný, nebyl dosud soudně trestán a k jeho chování nebyly zjištěny ani žádné další negativní připomínky," dodal soudce a stanovil 18 měsíců dlouhou zkušební dobu.

Musel odejít, ale "zlatý padák" nedostal

"Rozhodnutí je podobné jako to předchozí, vlk se nažral a koza zůstala celá," komentuje rozsudek Zindulka v narážce na civilní soud, který v červnu rozhodl, že okamžitá výpověď, kvůli které musel ze dne na den odejít z čela Leteckých služeb, byla neoprávněná.

Na druhou stranu, město podle červnového verdiktu nemusí Zindulkovi doplácet půlmilionový "zlatý padák", protože od začátku byla údajně neplatná i jeho pracovní smlouva (více čtěte zde).

"Výsledek je, že ze 40 milionů, které jsme za ty tři a půl roku u Leteckých služeb utratili, nezpůsobili žádnou škodu. Jen jsme ne úplně ideálně účtovali palivo, i když jsme všechno evidovali. A těch 12 tisíc, o které jsme neúmyslně připravili stát na dani, se zpětně dodanily," říká bývalý ředitel letiště.

Státní zástupce ho obžaloval za zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění a kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku. Chyby v účetnictví způsobily hlavně machinace s naftou, kterou se Zindulka s posvěcením tehdejšího představenstva Leteckých služeb rozhodl prodávat zaměstnancům letiště, namísto aby jí likvidoval.

Tankovat na letiště jezdili i členové představenstva nebo spříznění podnikatelé, například poslanec Pavel Staněk, který řádně zaplatil faktury, až když hospodaření společnosti začali prověřovat kontroloři. Ti tehdy upozornili také na údajně zmanipulovaná výběrová řízení či výdaje za osobní dárky, ale kriminalisté nic takového nenašli.

Úředník splácí radnici nezákonné odměny

I druhé pochybení už Zindulka napravil. Dohodl se s Romanem Šabrňákem, kterému v letech 2008 až 2010 vyplácel jako předseda představenstva odměny coby členovi představenstva, ač byl zároveň úředník hradeckého magistrátu.

"Odměny mu nenáležely a tudíž mu neměly být vypláceny a způsobil tak zřizovateli společnosti, Letecké společnosti Hradec Králové, Statutárnímu městu Hradec Králové škodu v celkové výši nejméně 58 tisíc korun," uvedl v obžalobě státní zástupce Alexandr Pumprla.

Zindulka se proto s Šabrňákem dohodl, že magistrátu odměny do koruny vrátí. "Došlo k dohodě mezi Šabrňákem a Magistrátem města Hradce Králové, podle které Šabrňák hradí ve splátkách neoprávněně vyplacenou odměnu, v současné době zbývá uhradit čtyři tisíce korun," potvrdil soudce Peřina.

Jeho rozhodnutí bude pravomocné během několika dnů, protože obžalovaný i státní zástupce se vzdali práva podat stížnost. Trestní řízení tak má Zindulka z krku, ovšem civilní soud zdaleka ne.

S červnovým rozhodnutím o neplatnosti pracovní smlouvy totiž nesouhlasí a nejspíše se jeho okamžitým padákem bude zabývat ještě krajský soud. "Dodnes čekáme na písemné znění, pak se poradím s právníky, ale nejspíše se odvolám," říká Zindulka, který dnes podniká v reklamě. Než usedl na ředitelské křeslo v Leteckých službách, pracoval přes 20 let jako pilot.