Myčka aut roste na parkovišti supermarketu na Benešově třídě v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Obyvatelé hradeckého bulváru se obávají myčky aut, roste jim pod okny

  • 1
S velkými obavami pozorují někteří obyvatelé hradecké Benešovy třídy stavbu myčky aut, která je těsně před spuštěním. Přestože provozovatel chce být dobrým sousedem, lidé mají strach hlavně ze zvýšeného hluku.

Mycí linka nejspíš začne na parkovišti hradeckého supermarketu Albert na Benešově třídě fungovat již za několik dnů. Její provozovatel sice ujišťuje, že se obyvatelé nejlidnatější ulice kraje nemusí ničeho obávat, přesto někteří z nich stavbu považují za další ze série údajných podrazů.

„Mám okna rovnou k té myčce. Ve dne se hluk asi ztratí, ale ráno a večer si užijeme svoje. Už jen provoz související s marketem není nic příjemného, ale myčka už je na mě trochu moc. Podle mě je to další důkaz toho, že město si s Benešovou třídou moc neví rady, když tady povolí takovou věc,“ říká Tereza Dašková, která se obává rovněž stavby až šestipatrového parkovacího domu na současném parkovišti za sousedním panelovým domem.

Naproti tomu jí však nevadí plány společnosti Ella CS na budování firemního sídla a laboratoří u polikliniky (o kritizovaném projektu jsme psali tady).

„Spuštění mycí linky u našeho supermarketu, jež bude v provozu od 6 do 22 hodin, je naplánováno na přelom srpna a září. Místní obyvatele i zákazníky chceme ujistit, že kvalitní technologie od německého dodavatele, kterou mycí linka využívá, je maximálně šetrná k životnímu prostředí. Být dobrým sousedem je jedním z klíčových pilířů našeho podnikání,“ ubezpečuje Barbora Vanko, mluvčí Aholdu Czech Republic a zároveň zdůrazňuje, že stavba má územní souhlas magistrátu.

Linka má čtyři stání a kapacitu maximálně 20 aut za hodinu, a tak se tu teoreticky může protočit až 320 vozů denně.

„To číslo se mi vůbec nelíbí. Asi všichni víme, jaký hluk dokáže vyrobit voda stříkaná pod velkým tlakem. Doufám, že se pletu, ale podle mě to skutečně bude obtěžovat,“ domnívá se student Júsuf, který má v pronájmu byt několik desítek metrů od myčky.

„Naprosto identickou myčku, která je navíc v provozu 24 hodin denně, najdou hradečtí obyvatelé již více než půl roku také v Pilnáčkově ulici,“ odkazuje Vanko k silničnímu okruhu. Tereza Dašková však oponuje: „Jenže tam nikdo nebydlí, takže nemůže nikomu vadit.“

Trápení některých obyvatel Benešovy třídy s nejrůznějšími stavebními projekty začalo už na začátku roku 2006. Tehdy Spolek archanděla Michaela představil plán na budování dřevěného řeckokatolického kostela. I díky petici se místním záměr podporovaný kardinálem Dominikem Dukou podařilo zmařit (o zrušení stavby kostela čtěte zde).

To se však nepovedlo v případě plánu renomované firmy Ella CS na stavbu své centrály za poliklinikou, navzdory nesouhlasu vyrostl bytový dům ve vnitrobloku Kejzlarovy ulice (více zde) a naprázdno zatím vyznívá snaha o zachování podchodu pod Benešovou třídou (podrobnosti tady). Obyvatelé bulváru se hrozí rovněž změn v územním plánu města, podle kterých údajně mohou přijít o podstatnou část zelené plochy podél Hradecké ulice.