Místní napřed nechtěli věřit, že může jít o vlka (ilustrační foto).

Místní napřed nechtěli věřit, že může jít o vlka (ilustrační foto). | foto: AP

Na Broumovsko se zřejmě vrátil vlk. Vidělo ho několik lidí

  • 10
Na Broumovsku se pohybuje zvíře připomínající dospělého vlka. V posledních týdnech přibylo lidí, kteří ho zpozorovali. Odborníci to budou v příštích měsících zkoumat. V zimě by zvíře mohlo zanechat stopy na sněhu.

Před dvěma lety doputoval na Broumovsko rys ostrovid a podobné to může být s vlky. Ti by se do severovýchodních Čech mohli dostat z německo-polské populace v Lužici. Zvíře už vidělo víc lidí.

„Také jsem ho viděl, je nás asi pět šest. Bylo to v druhé půlce září při odpolední čekané na volném prostranství někdy kolem 17. nebo 18. hodiny. Byl jsem od něj asi 300 metrů a zprvu jsem si myslel, že je to vlčák nebo pes z plemene, které má osmdesát procent z vlka, což tu někteří chovají. Zdál se mi ale jiný než pes,“ popisuje myslivec Petr Žoček z Martínkovic.

„Pes a vlk jsou sice příbuzní, ale vlk má větší hlavu, rovné tělo, vyšší běhy a má rovnou oháňku i odlišnou chůzi. Když jsem si to uvědomil a snažil se přijet blíž, zmizel mi za horizontem a už jsem ho nenašel. Kolega ho však viděl dalekohledem na 80 metrů,“ říká myslivec.

Zvíře podle něj viděli v tu dobu lidé v Křinicích, pak šlo dál pod Broumovskými stěnami na Martínkovice a Otovice. Tam ho zahlédli za dva dny. „Překvapilo mě, že byl vidět ještě za dne. Nikdo jsme se s tím nechlubili, protože to mohlo vypadat nevěrohodně. Řekli jsme si to, až když jsme se sešli s dalšími lidmi,“ dodává Petr Žoček.

Zvíře vyfotil host penzionu

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky už má hlášení o údajném vlkovi z několika míst Broumovska.

Vlci v Česku

Vlci byli vystříleni koncem 19. století. V posledních letech se začínají stejně jako do dalších států postupně vracet. Česká republika má dva základní zdroje pro obnovu výskytu: slovenskou a německo-polskou populaci. Do chráněné krajinné oblasti Beskydy přicházejí vlci ze Slovenska, ale v posledních několika letech je to spíš výjimečné kvůli pytlákům nebo překážkám, jako jsou velké silnice. Do severovýchodních Čech se vlci šíří pravděpodobně z německo-polského pomezí, z oblasti Lužice. Odhaduje se, že tam žije v několika smečkách více než 100 jedinců. Z tamější populace vlci již před dvěma lety doputovali do chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj, kde loni dokonce vyvedli mláďata, což bylo první doložené rozmnožování vlků po více než 100 letech (o případu usmrceného vlka čtěte zde)

„Je to velmi různé. Některá pozorování jsou od myslivců, další pocházejí od lidí ze samot nebo polosamot. Podařilo se také získat snímek, na kterém je vyfocena v mlze psovitá šelma. Podle oslovených expertů by to mohl být vlk, zrovna tuto fotografii pořídil na vzdálenost několika desítek metrů pravidelný host jednoho penzionu,“ popsala vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko Hana Heinzelová.

Fotopasti zatím vlka nezachytily. Pracovníci agentury, pod kterou CHKO patří, se teď chtějí zaměřit na zimní období.

„Na Broumovsku je prokázaný výskyt vlka už na jaře 2013, kdy jsme zaznamenali jeho stopní dráhu a trus. Tehdy zvíře nebylo vidět. Teď naopak je vidět, ale čekáme na sníh a stopy, abychom ho mohli pokud možno identifikovat. Pokud se nám podaří získat jeho trus nebo chlupy, analýzou DNA by se ověřilo, že se skutečně jedná o vlka,“ řekla Hana Heinzelová.

Na Broumovsku bude pomáhat při sledování a analýzách vzorků Hnutí Duha Olomouc, které tam provádí sledování evropsky významných druhů šelem, což je projekt ve vybraných lokalitách soustavy Natura 2000 z grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

„Mapování, které na Broumovsku probíhá, je součástí rozsáhlého projektu. Ten zahrnuje také severní Čechy, Krkonoše nebo Jeseníky. Kromě vlka se zaměřuje také na rysa ostrovida a kočku divokou. Na Broumovsku nám s monitoringem pomáhá deset fotopastí a několik místních spolupracovníků. Určitě uvítáme určitě i další hlášení zajímavých pozorování od veřejnosti,“ říká koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí Duha Miroslav Kutal.

Vlk je zvláště chráněným živočichem. „Vlci jsou pro krajinu důležití. Jsou výborní lovci a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce, kteří nadměrným okusem ničí v lesích mladé stromky. Za případné škody, které by vlci způsobili na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci,“ vysvětluje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc. Připomíná, že jde o plachá zvířata.