Lidé z nového sdružení chtějí, aby z Broumova zmizela kriminalita spojená s nepřizpůsobivými občany (ilustrační snímek).

Lidé z nového sdružení chtějí, aby z Broumova zmizela kriminalita spojená s nepřizpůsobivými občany (ilustrační snímek). | foto: Ondřej Littera

Lidé z textilky Veba jdou do voleb, chtějí bič na nepřizpůsobivé

  • 7
Manažeři a zaměstnanci textilky Veba v Broumově míří do podzimních komunálních voleb s vlastním sdružením Volba pro Broumov. V programu mají i nulovou toleranci vůči sociálně nepřizpůsobivým.

Lidé z nového sdružení chtějí, aby z Broumova zmizela kriminalita spojená s nepřizpůsobivými občany. Pro recepty si jeli do Litvínova, chtějí bojovat proti rostoucímu počtu problémových obyvatel, spekulantům s nájemními byty a zneužívání sociálních dávek.

Na internetu si od místních vysloužili chválu i odsudky, že šíří rasismus vůči Romům. Těch ve městě žije asi sedm set.

„Slušná ukázka namyšlenosti, rasismu a nenávisti k lidem. Doufám, že tyto „zástupce města“ nikdo volit nebude, už proto, že rétorika článku mi připomněla doby, kdy tady podobná hesla vyřvávali skinheads a kromě „nepřizpůsobivých“ mlátili také „přizpůsobivé“ a všechny, kteří se jim jednoduše nelíbili anebo nekřičeli s nimi,“ napsala v internetové diskusi k záměrům sdružení spisovatelka Hana Lundiaková pocházející z Broumova.

Sdružení by podpořilo společné kontroly strážníků a inspektorátu práce

Lídr kandidátky, personální ředitel Veby Jiří Myšák je však přesvědčen, že Broumov může tuto inspiraci využít.

„Viděli jsme, že program nulové tolerance přináší občanům v Litvínově dobré výsledky. Chceme využít některé zkušenosti i v Broumově, například v součinnosti s úřadem práce vstoupit do jednání s majiteli nemovitostí, kteří vydělávají na ubytování nepřizpůsobivých,“ uvedl Myšák.

Do voleb jdou také třeba vedoucí provozu Veby Karel Kutil, mistr Vladimír Vlk, tkadleny, ale i zubař či policista.

Sdružení by podpořilo i společné kontroly městské policie a inspektorátu práce s cílem vyhledávání nelegální práce a nepřiznaných příjmů u lidí, kteří pobírají dávky. Kromě represe chce podpořit úředníky ze sociálního odboru i úřadu práce a také asistenty prevence kriminality. Ti jsou v Broumově dva.

Podle sdružení se bezpečnostní situace v Broumově zhoršuje a potvrzuje to i policie. „Trestných činů za první pololetí roku je asi o 60 víc ve srovnání s loňským obdobím, ale daří se nám objasňovat o tři procenta činů více. V Broumově je problém hlavně s drobnou majetkovou trestnou činností,“ uvedla mluvčí policie Eva Prachařová.

Trestné činy v Broumově

(trestných činů celkem, kolik objasněno, procento objasněnosti)

2013 384 222 (58 %)

2012 340 184 (54 %)

2011 287 174 (61 %)

2010 297 151 (51 %)

2009 337 172 (51 %)

2008 300 174 (58 %)

Vedení radnice tvrdí, že má za sebou dost práce

Ani vedení radnice není spokojeno s bezpečnostní situací, ale tvrdí, že má za sebou práce dost.

„Rád se podívám, až po volbách někdo přijde a bude vědět jak na to. Spokojeni však nejsme, oproti loňskému roku přibylo přestupků, jde o krádeže či vykrádání chatek. Dokud nevznikne registr přestupků, aby se pachatelům nasčítaly, nedá se s tím za současné legislativy mnoho dělat,“ řekl starosta Milan Kotrnec.

Podle něj se radnice zaměřila hlavně na preventivní práci se sociálně slabými lidmi už od předškolních dětí a má četné zkušenosti s exekucemi na majetek.

V internetové debatě o nepřizpůsobivých občanech však poněkud „přešlápla“ dvojka kandidátky Jaroslav Bitnar, který je předsedou představenstva společnosti Papillons spolupracující s Vebou. Podle něj je Broumov malý a potřeboval by snížit počet přistěhovalých Romů na „200 kousků“.

Podle politologa Jana Outlého z Metropolitní univerzity v Praze má sdružení v programu korektní nástroje.

„Měli by si však dávat pozor, jak věc prezentují mimo psaný program. Prohlásit, že ve skutečnosti je cílem sdružení zbavit se pěti set občanů, je mírně řečeno nešťastné,“ uvedl politolog a varoval, že to může rozdmýchávat nesnášenlivost.