Auta ve Svobodě nad Úpou zalilo při povodni bláto (červen 2013).

Auta ve Svobodě nad Úpou zalilo při povodni bláto (červen 2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Obce v Krkonoších nedostaly peníze na škody po povodni, bojí se zimy

  • 2
Krkonošské obce nedostaly ani dva měsíce po povodni slíbené peníze od státu. Nemohou se pustit do nutných oprav, hlavně na poničených silnicích. Bojí se, že peníze nestihnou proinvestovat do konce roku.

První sníh v Krkonoších může přijít už v říjnu a podle vedení Rudníku nebo Svobody nad Úpou není reálné, aby se do té doby stihly opravit poničené silnice a mosty. Škody se v kraji šplhají k jedné miliardě korun.

"Těžko můžeme být trpěliví, když jsme v Krkonoších," říká Ivana Balcarová, tajemnice městského úřadu ve Svobodě nad Úpou.

Právě Svoboda je spolu s nedalekým Rudníkem a Hostinným na Trutnovsku jedna z nejpostiženějších obcí v hradeckém kraji (příběh manželů ze Svobody čtěte zde).

"Už minulý týden jsme na část komunikací vypsali veřejné zakázky, i když nevíme, jestli na to budeme mít. Ale vážně nemůžeme čekat. Koncem října nebo začátkem listopadu nás překvapí sníh a s opravami bude konec," dodává Balcarová.

Peníze na druhou část oprav nedostali

Povodně o prvním a druhém červnovém víkendu způsobily ve Svobodě nad Úpou škody odhadované na 35 milionů korun, a to pouze na obecním majetku.

Černohorský potok tehdy přinesl z hor do obce tuny kamení, písku a bahna a během dlouhých čtyř dnů, kdy se ho podařilo dostat zpět do koryta, doslova zavalil centrum.

Postižených lokalit ale bylo víc a bezprostřední likvidace škod si vyžádala necelých 11 milionů korun.

"Tyto prostředky se nám podařilo získat ze státního rozpočtu přes krajský úřad, ale druhá etapa nás teprve čeká. Podali jsme žádost na ministerstvo dopravy a stále čekáme," krčí bezmocně rameny tajemnice obce.

Celý červen se podle ní nic nedělo a až v červenci ministerstvo dopravy vydalo k podávání žádostí závazná pravidla.

"A to po mnoha urgencích. Museli jsme se urychleně spojit s projektanty a stanovit rozsah škod, zažádali jsme zhruba o 17 milionů," upozorňuje Balcarová.

V Rudníku voda poškodila na 30 mostů

I v nedalekém Rudníku netrpělivě čekají na peníze. "Máme schválených zhruba pět milionů korun od kraje, ale na účet ještě peníze nepřišly," říká místostarosta Jiří Stuchlík.

"Kraj je dává jako dotaci a tu musí nejdříve schválit zastupitelstvo. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě,“ myslí si místostarosta.

Povodeň v Rudníku zasáhla celkem 106 domů, zničila pět mostů a dvě lávky a dalších 22 mostů velká voda poškodila. V obci tehdy pomáhalo každý den více než 130 dobrovolníků.

Celkové škody odhadem přesahují 50 milionů, z toho obecní majetek tvoří kolem 30 milionů korun. Obyvatelé Rudníku dostali jako prvotní finanční pomoc 10 tisíc korun, nárok na finanční injekci mělo 61 domácností a dalších 36 pak dostalo příspěvek v druhé vlně koncem června.

"Budeme žádat peníze od státu na opravu silnic, ovšem musí být profinancované do konce roku, a je nereálné, abychom to stihli vysoutěžit, natož utratit peníze," říká Stuchlík.

"Uděláme pro to maximum, ale úřednický šiml je úřednický šiml," dodává.

"Zatím jsme jen zalátovali cesty, aby se lidé dostali ke svým obydlím a začínáme opravovat mosty, jeden už je hotový, máme nainstalované dva provizorní od státu," vypočítává místostarosta Rudníku.

Nutné opravy čekají i Novobydžovské

I v Novém Bydžově na Královéhradecku se stále potýkají s odstraňováním škod. Rozvodněná Cidlina tam poničila majetek za 10 až 12 milionů korun, z toho zhruba pětimilionovou škodu vyčíslilo na svém majetku město.

Rozvodněná Cidlina v Novém Bydžově. (3. 6. 2013)

Pod vodou byla tamní mateřská škola a kulturní centrum Mekka, v jehož suterénu měla sklad městská knihovna.

"Máme odklizeno, ale proces ještě není u konce. Teď se bavíme o tom, do jaké míry se budou dělat sanační omítky ve školce a v klubu Mekka, který se pořád ještě vysouší," řekl bydžovský starosta Pavel Louda.

Ve školce vzniknou kompletně nové povrchy, protože se kvůli hygieně musela strhat linolea.

"Dostali jsme od kraje na odklizení povodňových škod kolem 450 tisíc, to znamená hlavně na kontejnery. Část už uhradily pojišťovny na vysoušení, také zhruba půl milionu korun," dodává Louda, podle kterého na víc město nárok ani nemá.

Kraj rozdělí peníze ze sbírky

Něco ale přeci jen města ještě dostanou. Královéhradecký kraj se chystá na podzim rozdělovat mezi postižené obce půldruhého milionu korun, který se nashromáždil ve veřejné sbírce. Ta ostatně stále běží.

"Peníze ze sbírky poputují tam, kde velká voda napáchala škody za více než dva miliony korun. Poskytnutá částka bude vždy ze 70 procent určená na pomoc obci a 30 procent pak bude pro její konkrétní obyvatele," vysvětlil princip rozdělování peněz mluvčí kraje Jiří Hošna.

"Zvláštní komise navrhne rozdělení peněz ze sbírky, které pak finálně schválí rada kraje, respektive krajské zastupitelstvo," dodal mluvčí Hošna.

Kraj po povodních navýšil krizový fond na pět milionů korun a od státu dostal pro obce na pokrytí prvotních nákladů dalších 30 milionů. Rudník, Hostinné a Svoboda nad Úpou si od kraje rozdělily okamžitou pomoc 750 tisíc korun. Dalších 150 tisíc pro každou z obcí vyčlenila Asociace krajů České republiky.

Povodeň vší silou udeřila na začátku června ve Svobodě nad Úpou

2. června 2013