Projekt Mluvídek je unikátní interaktivní aplikace pro děti, zatím funguje jen na přístrojích Apple. | foto: mluvidek.cz

Nová studentská aplikace Mluvídek rozmluví a učí přemýšlet děti

  • 6
Hradečtí studenti vyvinuli unikátní logopedickou aplikaci pro nejmenší. Mluvídek skoro nic nestojí, funguje na přístrojích od Apple a obsahuje zábavné hry. Už si ho stáhlo přes tři tisíce lidí.

Mobilních aplikací do telefonu či tabletu, jejichž autoři chtěli objevit díru na trhu a rychle vydělat, vzniklo jen u nás v posledních letech bezpočet. Ale těch, které mají hlavně pomáhat, už tolik není. Jednu takovou nedávno vyvinuli studenti hradecké univerzity a její potenciál je podle prvních ohlasů obrovský.

Projekt Mluvídek je unikátní interaktivní aplikací pro přístroje Apple, pomocí níž si děti rozšiřují slovní zásobu, rozvíjejí logické myšlení a také zlepšují paměť. Aplikace obsahuje zábavné i naučné hry pro nejmenší. Stáhnout si je může každý.

Projekt Mluvídek je unikátní interaktivní aplikace pro děti.
Projekt Mluvídek je unikátní interaktivní aplikace pro děti.

„Nápad se zrodil v době, kdy jsem studoval magisterský obor logopedie a chodil na praxe. Už tehdy jsem si všiml, kolik má logoped různých obrázků a dalších materiálů. Říkal jsem si, že pokud bych měl jednou vlastní ordinaci, rozhodně bych to zjednodušil. Vytvořili jsme proto mobilní aplikaci, která podobnou terapii také obsahuje,“ vysvětluje spoluautor projektu Jan Zvoníček, jenž studuje na hradecké univerzitě doktorský program informační technologie ve vzdělání.

Jedna ze čtyř her připomíná pexeso

Základem jsou čtyři hry pro děti od tří do šesti let. Autoři sice přiznávají, že určité pokusy udělat takovou aplikaci už měli i jiní, nezdály se jim však příliš povedené.

Mluvídek je v první řadě zábavný. V jedné hře si třeba předškolák vyzkouší, jak zná zvířata. Na obrazovce se mu objeví vtipné obrázky ovce, hada či kozy. Jakmile zaslechne z reproduktoru název zvířete, klikne na obrázek. Když se trefí, dostane bod a pokračuje do dalšího kola.

Mluvídek zaujal i odborníky

Projekt zaujal i na nedávném soutěžním semináři talentovaných tvůrců v hradeckém coworkingovém centru Coolworking, který organizoval Technologický park.

„Studenti měli pět minut, aby se svým projektem zaujali zkušené zahraniční odborníky z podnikatelské sféry. Mluvídek se umístil na třetím místě a projekt ocenili i diváci. Sám to považuji za velmi nadějný počin,“ uvedl projektový manažer Technologického parku Jiří Štěpán, který radí mladým, jak uspět.

Další hra připomíná pexeso. Děti se s ní učí rozpoznávat části těla, nábytek či oblečení, trénují paměť a učí se správné výslovnosti. Aplikace zatím funguje pouze na tabletech od společnosti Apple, a to v češtině a angličtině. Brzy přibude i ruština a slovenština.

Stáhnout si ji můžete zde. Základní verze je zdarma, příplatek je pouze za nová slova. I ta ale stojí jen několik desítek korun. „Chtěli jsme vytvořit něco, co bude pro rodiče finančně dostupné. Máme kladné recenze, lidi to baví a stahují. Budujeme věc, která tady ještě není,“ věří pětadvacetiletý student.

O Mluvídka je skutečně zájem, za krátkou dobu mají autoři už přes tři tisíce aktivních uživatelů. Teď ho chtějí upravit i pro nejběžněji používaný systém Android, který má většina telefonů a tabletů. Není to však snadné a ještě chvíli to potrvá. Do budoucna chtějí větší sérii aplikací, které děti pomohou připravit na bezproblémový přestup ze školky do školy.

Mluvídek má děti „nakopnout“

Mluvídek je vhodný také pro děti s mentální poruchou a děti s poruchou vývojové dysfáze. Podle mladých logopedů potřebují předškoláci podobné terapie jako sůl.

„Je to nezbytně nutné. Řečových poruch přibývá, děti nemají dostatečnou slovní zásobu. Příliš koukají na televizi, přijímají špatné řečové návyky. Mluvídek je podpůrná věc, která má dítě „nakopnout“, míní čtyřiadvacetiletá Denisa Hypiusová, která studuje na pardubické univerzitě resocializační pedagogiku.

Mluvídek má dokonalý dabing, to aby se dítě naučilo přesně vyslovovat. „Věnujeme tomu několik hodin denně. Řešíme, jak budou vypadat nové hry, jak ještě víc zaujmout,“ dodává Zvoníček. Na odbornou stránku dohlížel i člen atestační komise logopedů Karel Neubauer.