Obžalovaní z přepadení u směnárny v Harrachově u hradeckého krajského soudu...

Obžalovaní z přepadení u směnárny v Harrachově u hradeckého krajského soudu (12.10.2015). | foto: Tomáš Kučera

Za loupeží u směnárny v Harrachově stojí Kouzelník, tvrdí zbytek gangu

  • 1
Krajský soud v Hradci Králové řeší loupežné přepadení u směnárny v krkonošském Harrachově. Lupiči letos v únoru vzali pracovnici směnárny přes jeden milion korun. Třem mužům hrozí až dvanáct let vězení. Podle obžaloby útočili jako organizovaný gang.

Když letos 12. února krátce před 19. hodinou pracovnice směnárny v Harrachově chtěla odvést denní tržbu, netušila, že ji potká nejděsivější zážitek života. Maskovaný muž na ni zaútočil na parkovišti před autem, kterým peníze chtěla odvézt do bezpečí.

S lupičem se začala žena přetahovat o kabelku s tržbou, ale nakonec prohrála. Z místa činu i s penězi odjel lupič vozidlem, ve kterém na něho čekali další dva komplicové. Lupiči ukradli přes jeden milionu korun.

U hradeckého krajského soudu se z loupežného přepadení zodpovídá trojice mužů. Hrozí jim až dvanáct let vězení.

„Společně přepadli v Harrachově směnárnu. Před tím vše naplánovali a vzájemně si rozdělili role, připravili přepadení společně. Obžalovaní získali z trestné činnosti částku přes jeden milion korun. Peníze si rozdělili a část peněz schovali. Z výpovědí zatím není jasné, kdo byl hlavou skupiny,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

„Asi jsem jim připadal, že umím rychle utíkat“

Všichni tři obžalovaní u soudu vypovídali. Zatímco sedmačtyřicetiletý Marian Gabor a o dva roky mladší Radek Krejčíř soudu řekli, že o loupeži předem nevěděli, třetí devětadvacetiletý Patrik Štajer se přiznal. Byl to on, kdo na ženu s penězi ze směnárny zaútočil.

„Všechno začalo tím, když jsem v Rokytnici u Teska potkal Gabora. Nabídl mi brigádu. Souhlasil jsem, druhý den jsem ho navštívil doma. Tam byl i Krejčíř. Oba znám od vidění,“ začal Štajer.

Podle jeho slov ho k loupeži donutil Krejčíř. „Řekli mi, že v Harrachově je směnárna a ta paní z ní pravidelně odnáší tržbu. Potřebovali někoho rychlého, kdo by jí ty peníze vzal. Asi jsem jim připadal, že umím rychle utíkat. Když jsem se dozvěděl, že ji mám oloupit, odmítl jsem a odešel. Pak mi ale od Krejčíře přišla esemeska, ve které mi vyhrožoval, že pokud do toho s nimi nepůjdu, ublíží mé dceři,“ tvrdil Štajer.

Podrobně popsal, jak si místo tipovali, že před samotnou loupeží u směnárny byli celkem třikrát. V kritický den se sešli všichni tři u Gabora doma.

„Krejčíř mi dal obušek s tím, že kdyby něco, tak jí mám dát do nohy a čela. Když jsme přijeli na místo, nasadil jsem si masku, vzal obušek a čekal. Když šla k autu, přistoupil jsem k ní zezadu a řekl jí, ať mi dá obálku s penězi. Nevěděla, o jakou obálku mi jde, a když viděla obušek, tak mi dala raději celou kabelku i s penězi. Odmítám, že bych se s ženou o kabelku přetahoval,“ řekl soudu Štajer, který pak dostal 70 tisíc korun.

„Použil jsem je na nákup oblečení, jídla a drog. Bral jsem tehdy pervitin, věděl jsem však, co dělám,“ řekl Štajer.

Předseda senátu krajského soudu Zdeněk Šulc si neodpustil otázku, proč do toho nejmladší člen gangu vůbec šel a také ho zajímalo, když už čelil údajným vyhrůžkám, proč to včas neohlásil na policii. „Měl jsem strach o dceru,“ odpověděl Štajer.

Přepadená žena vyvázla bez zranění a podle soudních znalců kromě šoku bezprostředně po útoku neutrpěla žádnou vážnější psychickou poruchu, jak se v podobných případech někdy stává.

Muž v pozadí celé kauzy

Na rozdíl od Štajera, který od začátku trestního stíhání vypovídá shodně, se výpovědi dalších dvou obžalovaných liší. Krejčíř při výslechu na policii nejprve loupežné přepadení popřel, ale v hlavním líčení výpověď změnil tak, že celou věc zorganizoval obžalovaný Štajer.

Gabor se naopak na policii přiznal a stejně jako Štajer popsal role každého z obžalovaných.

„Předem jsem nevěděl, že Štajer udělá směnárnu. Žádná dohoda o společném postupu nebyla. Až v autě, když jsme odjížděli, mi řekl, že udělal loupežné přepadení. Měl v ruce kabelku. Když nastupoval do auta, všiml jsem si jen igelitky. A co se týče té esemesky, tak jsem mu ji neposlal. Mobil jsem půjčoval i dalším lidem, navíc nemám na něho číslo,“ hájil se dvanáctkrát soudně trestaný Krejčíř.

V případu se objevuje ještě jedna osoba, jakýsi muž v pozadí celé kauzy s příznačnou přezdívkou Kouzelník, který podle některých obžalovaných vše vymyslel. „Celé to naplánoval Kouzelník,“ tvrdil Gabor.

Tento muž však vystupuje v případu jako svědek. „Obžalovaní tvrdí, že rok a půl před samotným přepadením jim nabízel účast na loupeži. Na policii však jakoukoli účast, byť i ve formě návodu k trestnému činu, popřel a ani se to nepodařilo prokázat,“ dodala Faltusová.

Policie dopadla Gabora a Krejčíře už den po loupeži, když si za část lupu Krejčíř koupili v autobazaru auto. Policii se podařilo zajistit i část ukradené tržby.

Třetí z gangu policii unikal týden. Kriminalisté sice znali jeho jméno, nevěděli ale, kde je. Pomohlo jim až zveřejnění pátrání. Policii se přihlásily desítky lidí, kteří jí poskytli poznatky o pohybu Patrika Štajera.