V Častolovicích vede stezka těsně u dráhy.

V Častolovicích vede stezka těsně u dráhy. | foto: Michal Fanta

Petice proti petici, lyžaři bojují za novou cyklostezku v Trutnově

  • 6
Asfaltová cyklostezka na vrchu Houska v těchto dnech rozdělila obyvatele Trutnova. Zatímco jedni podepisují petici, aby stavbu zastavili, druzí naopak svými podpisy projekt podporují.

Více než dva kilometry dlouhou stezku za zhruba 12 milionů korun chce město v létě vybudovat v rekreační oblasti mezi Starým Rokytníkem a Bojištěm.

Podpořit investici se pomocí petice rozhodl trutnovský lyžařský oddíl Olfin Car-Vella. Právě lyžaři s nápadem postavit stezku přišli.

„Vybudování cyklostezky v lokalitě, kde nejezdí žádná auta, výrazně zlepší tréninkové možnosti oddílu. Na asfaltu bude stačit výrazně méně sněhu než na šotolině či jiném nezpevněném podkladu. A hlavně se nemusíme bát o zdraví našich svěřenců,“ uvedli členové klubu ve společném vyjádření.

Lyžaři tak zareagovali na petici občanských aktivistů, kteří začátkem března začali sbírat podpisy proti stavbě cyklostezky.

„Cítíme, že by její stavba mohla být ohrožena. Když už se městu na projekt podařilo získat dotaci, byla by velká škoda, kdyby k realizaci nakonec nedošlo. Stavba je prakticky už před zahájením,“ sdělil Viktor Kuhn, jenž petici sportovců sestavil.

Město plánuje stezku vybudovat o letních prázdninách. Stavební firmu zatím nevybralo, původní výběrové řízení na dodavatele totiž musel úřad zrušit. Důvodem bylo, že se do tendru přihlásila pouze jediná firma, což v té době ještě bylo v rozporu s platnou legislativou.

„Jakékoli asfaltování je nesmyslné“

Kritikům projektu vadí, že stavba údajně zničí jedno z nejhezčích vycházkových míst v Trutnově. Cyklostezka má vést po stávající lesní cestě. „Jakékoli asfaltování je nesmyslné, celé místo se tím znehodnotí,“ řekl člen petičního výboru Mario Kresaň.

Pro in-line bruslaře je podle odpůrců trasa kvůli kopcovitému terénu nevhodná. Právě bruslařům by přitom stezka kromě cyklistům měla sloužit. Jako první začali projekt kritizovat opoziční zastupitelé.

„Běžci a cyklisté, kteří cestu využívají už dnes, asfaltovou stezku nepotřebují a pro in-line bruslaře bude většina úseků naprosto nesjízdná,“ uvedl Martin Jiránek z Pirátské strany.

Organizátoři obou petičních akcí chtějí archy s podpisy předložit radnici před dubnovým zasedáním zastupitelů. Trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS) rozruch kolem projektu nechápe. „Zastupitelé jej schválili už v roce 2014, je to tedy rozhodnutá věc,“ poznamenal.

Odpůrci cyklostezky v zastupitelstvu by pro schválení vyškrtnutí této položky z rozpočtu museli získat i hlasy koaličních politiků. Jenže jednotný názor nepanuje ani v opozici.