Polský skiareál Zieleniec Češi terpve objevují.

Polský skiareál Zieleniec Češi terpve objevují. | foto: Michal Fanta

Čeští lyžaři objevují polské skiareály. Srovnatelné jsou ceny i služby

  • 20
Velká polská lyžařská střediska sice leží jen pár kilometrů od českých hranic, ale Češi je teprve začínají objevovat. Úroveň služeb i ceny skipasů jsou přinejmenším srovnatelné s Orlickými horami i Krkonošemi, i když polské sjezdovky jsou kratší.

Do Alp, Tater nebo Dolomit je to daleko a česká lyžařská střediska už máte okoukaná? Snadná pomoc.

Tip na dovolenou

Vyberte si zájezd na dovolena.iDNES.cz a vyzkoušejte lyžování v polských skiareálech i Vy!

Zatímco polština je v Deštném i Špindlu slyšet skoro na každém kroku, Češi polské skiresorty, které leží jen pár kilometrů od hranic, teprve váhavě objevují. Ceny permanentek jsou se stejně velkými areály v Krkonoších a Orlických horách srovnatelné nebo nižší, peněženka nevykrvácí ani v restauracích či penzionech.

Polské areály jsou až na malé výjimky rozevřeny na severní, a tedy návětrnou stranu hor a častěji se zde potýkají s nedostatkem sněhu. Tamní sjezdovky jsou většinou poměrně strmé, někdy kratší než české, ale velké množství vleků, lanovek i úprava tratí jistě potěší i nejnáročnější vyznavače carvingových oblouků.

Zieleniec: pět kilometrů osvětlených sjezdovek

"Když jsem nedávno přijel do Deštného, už v 10 hodin byly sjezdovky v horším stavu. Zkusil jsem polský Zieleniec a naprostá spokojenost. Češi ani fronty žádné a čerstvě urolbováno," pochvaluje si Adam Černík z Hradce Králové.

Srovnání cen denního skipasu

Polsko

Czarna Gora 550 Kč

Szklarska Poreba 540 Kč

Karpacz 340 Kč

Zeleniec 490 Kč

Orlické hory

Říčky 490 Kč

Deštné 440 Kč

Dolní Morava 590 Kč

Červená Voda 570 Kč

Krkonoše

Špindlerův Mlýn 700 Kč

Černá hora - Pec 620 Kč

"Naproti tomu jsou Poláci o dost horší lyžaři, a proto se někdy na sjezdovkách dost pletou," uznává. Exkurze po polských areálech nemůže začít jinde než právě v Zielenci. Největší výhoda? Přestože lyžujete v zahraničí, zaparkujete v Česku a navíc se nemusíte starat o aktuální kurzy zlotého.

Je pravda, že vlekaři v Zielenci nezačali zrovna moc šťastně, protože v roce 2008, když budovali dvě lanovky, údajně zastavěli i část našeho území. To však lyžařům může být úplně jedno, protože zaparkují u Masarykovy chaty na Šerlichu, nasoukají se do přazkáčů, popojdou pár desítek metrů, ale pak skočí na lyže a podél vleku se dostanou rovnou do střediska, které překvapí svou velikostí.

Tři lanovky, více než dvacet vleků, půjčovna, několik lyžařských škol, nové hotely i restaurace a dohromady dvacet kilometrů sjezdovek. Takové je dynamicky se rozvíjející středisko, které konkuruje jen pět kilometrům vzdálenému skicentru v Deštném.

Pravda, Deštné nabízí i černou sjezdovku, zatímco Zieleniec "jen" červené a modré, ale Poláci nás trumfli nejen v počtu lanovek a vleků.

"Víc než pět kilometrů sjezdovek je otevřeno i pro večerní lyžování. Tyto svahy jsou k dispozici od rána až do 10 hodin večer," říká manažer areálu Grzegorz Glod.

Do dalších polských středisek už se musí přejet autem přes hranice. I takový výlet se ale může vyplatit. Vždyť řidiči z pohraničí jezdí k severním sousedům tankovat a pochvalují si, že na plné nádrži ušetří i více než 150 korun.

V Czarné Goře jsou dobré podmínky i pro běžkaře

Lyžování v Czarné Goře, jež leží jen tři kilometry vzdušnou čarou od Králického Sněžníku, se však nemusí líbit jen díky levnějšímu palivu. Je tu 13 sjezdovek, tři sedačkové lanovky, osm vleků, umělé zasněžování, půjčovny, občerstvení, ale i vzorně udržované běžecké trasy.

"Na Czarnou Goru to mám docela blízko. Dolní Morava je sice pro lyžaře komfortnější, ale v Polsku je to levnější, tak to střídám," pronesl Jan Černohubý z Letohradu, jenž si pochvaluje také polské jídlo: "Na bigos se těším vždycky celý týden. Je to netradiční a ne každému to může chutnat, ale maso s kysaným zelím mě dostalo."

Do Karpacze možná povede tunel pod Sněžkou

Středisko Karpacz sice leží "až" 20 kilometrů za hraničním přechodem v Královci u Žacléře, ale v současné době skýtá jedinou možnost, jak se lanovkou přiblížit ke Sněžce.

Vždyť vrchol hory Kopa (1 350 metrů nad mořem), kam lyžaře až do 22 hodin vyveze šestisedačka, je jen pár stovek metrů od nejvyšší české hory. Nejdelší místní sjezdovka měří 1 100 metrů a je hlavně pro méně zkušené lyžaře.

Karpacz by v budoucnu podle velmi ambiciózního plánu měl být pro české lyžaře ještě dostupnější. Vždyť existuje projekt, podle kterého by měl přímo pod Sněžkou vzniknout desetikilometrový tunel pro automobily i železnici.

I Szklarska Poreba nabízí upravené běžecké trasy

Pár minut za hranicemi se v západních Krkonoších nachází také středisko Szklarska Poreba, kde se vloni konaly závody Světového poháru v běžeckém lyžování. Samozřejmostí jsou opět vleky, sedačkové lanovky a velmi dobré sjezdovky, avšak právě Poreba láká i čím dál více českých běžkařů.

Poláci totiž v Krkonoších vybudovali hustou síť turistických tras, kde však lyžuje mnohem méně lidí než u nás, a nejvýhodnější nástupní místa jsou přitom v Novosvětském sedle nad Harrachovem a na Pomezních Boudách. Jedinou nevýhodou je, že do polských národních parků se platí vstupné kolem 35 korun za den, a to v budkách přímo na trase.