Dušan Vlček ze Svobody nad Úpou volant sněžné rolby v letní sezoně vymění za

Dušan Vlček ze Svobody nad Úpou volant sněžné rolby v letní sezoně vymění za ovládací páky bagru. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

S koncem lyžování z Krkonoš zmizela práce, rolbař přesedne do bagru

  • 0
Lyžařská sezona v Krkonoších o víkendu v podstatě skončila. V denním provozu zůstává do 1. května jen areál v Horních Mísečkách, o víkendu snad i v Harrachově. Pro vlekaře, instruktory nebo provozovatele půjčoven lyží to znamená, že musejí hledat jinou práci. A není jich málo.

"Máme kádr stálých zaměstnanců, kteří celoročně zabezpečují provoz kabinové lanovky na Černou horu. Dále na stálo zaměstnáváme několik lidí na údržbu lanovek, vleků, sjezdovek a dalších zařízení. A potom na zimu nabíráme desítky sezonních pracovníků. Ti tvoří v lyžařské sezoně asi dvě třetiny všech zaměstnanců firmy," říká ředitel Skiresortu Černá hora Petr Hynek.

Lyžování a cesta na Sněžku

Až do 1. května by měl být v provozu areál v Horních Mísečkách, kromě upravených sjezdovek nabízí také několik kilometrů běžkařských tratí. Sjezdovat je možné od osmi do čtrnácti hodin. Aktuality najdete zde.
Lanovka na Sněžku se zastavila kvůli jarní údržbě a znovu se rozjede až v sobotu 28. dubna. V současné podobě navíc už jen nakrátko, 13. května přestane kvůli celkové přestavbě jezdit horní úsek lanovky z Růžové hory (více čtěte zde)

Sezonní pracovníky mají také v Harrachově. "Je jich okolo patnácti procent. Máme to vyladěné tak, že většina sezonních zaměstnanců odchází na léto třeba na stavby nebo se věnuje výškovým pracím a na zimu se k nám zase pravidelně vracejí. Tak je to výhodné pro obě strany," myslí si ředitel Sportovního areálu Harrachov Jiří Krejčí.

Jeden život u lanovky, druhý v bagru

Sezonní pracovníci žijí často dvojí život. "V naší branži to funguje tak, že spousta lidí má jednu práci na zimu a druhou na léto. V zimě u nás jezdí s rolbou nebo obsluhují vleky a lanovky, v létě pracují s bagrem, živí se jako dělníci v lese, pokrývají střechy nebo se věnují truhlařině," doplňuje Petr Hynek.

Rolbař a bagrista Dušan Vlček ze Svobody na Úpou střídá dvě profese už dvanáct let. "A plně mi to vyhovuje. Přes léto pracuji s bagrem a v zimě upravuji rolbou sjezdovky a starám se o jejich zasněžování," popisuje svá dvě povolání.

Mnozí pracovníci však jistotu, že se někde po zimě chytí, nemají.

"Práci budu muset shánět určitě, protože přes léto je toho na horách málo. Brigádu bych tu sice sehnal, ale dobře placenou práci těžko," říká Jan Bastyúr z Náchodska, který se v zimě, kdy jsou hory plné turistů, uživí bez problémů jako pracovník půjčovny lyží v areálu v Herlíkovicích.

Přes polovinu brigádníků tvoří studenti

V zimě není na horách o práci nouze a uplatnění tam najdou jak instruktoři, tak třeba vlekaři, barmani a řidiči skibusů. "V našich areálech se stará o lyžaře 140 zaměstnanců," zmiňuje ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Jiří Beran.

Více jak polovinu brigádníků tvoří studenti, kteří si nejčastěji přivydělávají jako učitelé lyžování a snowboardingu.

"Je to výborná brigáda, při které se člověk mimo jiné zdokonalí v jazycích, protože hlavní část klientely tvoří cizinci," říká dvacetiletá učitelka snowboardingu Tereza Fohlerová, která učí v areálu na Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně.

Sezonní pracovníci doplňují ve střediscích stálé zaměstnance, kterých je tam menšina. "Naše firma zaměstnává jen patnáct zaměstnanců, několik desítek dalších jsou brigádníci a sezonní zaměstnanci," vypočítává Petra Kratochvílová z firmy Yellowpoint ve Špindlu.