Fakultní nemocnice v Hradci Králové uvedla 6. prosince do provozu novou magnetickou rezonanci za zhruba 30 milionů korun. | foto: David Taneček, ČTK

Nová rezonance patří k nejmodernějším, čekací doba bude poloviční

  • 1
Fakultní nemocnice v Hradci Králové má další novinku, která výrazně zlepší léčbu řadě vážně nemocných pacientů. Na klinice onkologie a radioterapie uvedli do provozu novou magnetickou rezonanci.

Jde o jedno z nejmodernějších zařízení v Evropě, přístroj se složitým názvem Philips Ingenia MR-RT zkrátí čekací doby pacientů až na polovinu.

„Vzhledem k malému počtu zařízení v kraji, k rostoucímu počtu onkologických pacientů a k rostoucí potřebě vyšetření magnetickou rezonancí, je logickým vyústěním, že jsme pořídili nové přístroje. Nemocnice donedávna disponovala pouze dvěma přístroji magnetické rezonance pro všechny diagnózy. Řada pacientů léčených v rámci komplexního onkologického centra nemohla z kapacitních důvodů vyšetření na rezonanci podstoupit vůbec nebo byli odesíláni na jiná pracoviště,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Petra Sychrová.

Nový přístroj zkrátí díky většímu výkonu čekací dobu už jen na dva týdny. Lékaři ho využijí pro diagnostiku a plánování léčby zářením.

„Magnetická rezonance umožní mnohem lépe definovat velikost nádoru a díky tomu sníží radiační zátěž na okolní zdravé tkáně a orgány a tím zlepší kvalitu života pacienta po léčbě,“ uvedl přednosta kliniky onkologie a radioterapie ve fakultní nemocnici Jiří Petera.

Nové zařízení budou zdravotníci používat při plánování zevní radioterapie u nádorů v oblasti mozku a spodiny lební, u nádorů v oblasti nosní, krční a ušní, u nádorů měkkých tkání, děložního čípku, prostaty a konečníku.

„Přístroj je jako první v Česku vybaven softwarem pro plánování radioterapie pouze s využitím magnetické rezonance. Tato novinka se však týká zatím pouze karcinomu prostaty,“ řekla Sychrová.

Velkým pokrokem podle nemocnice je, že nová rezonance pomůže při plánování vnitřního ozáření. „Tato metoda zavádí zářiče přímo do oblasti nádoru, případně do oblasti lůžka nádoru,“ vysvětlila Sychrová.

Rezonance poslouží v neurologii i ortopedii

Vyšetření umožní trojrozměrně naplánovat rozložení dávky tak, aby byl ozářen pouze objem, který to vyžaduje, a šetří zbytek organismu. „Díky této technologii brachyterapeutické metody přístroj nabízí mnohem konformnější ozáření než metody zevní radioterapie, včetně takzvané cyber-knife či protonové terapie,“ dodal Petera.

Magnetická rezonance

Magnetická rezonance je vyšetřovací metoda k zobrazení vnitřních orgánů těla. Na rozdíl od počítačové tomografie (CT) nepoužívá rentgenové paprsky, ale silné magnetické pole, které je o něco přesnější. Rezonance je v současné době u řady onemocnění nejpřínosnější metodou. U velké části nádorových onemocnění poskytuje základní vyšetření, bez kterého nelze rozhodnout o nejvhodnější léčbě.

„Kromě onkologie poslouží rezonance také v neurologii a ortopedii,“ podotkl přednosta Radiologické kliniky Antonín Krajina.

V úterý hradečtí lékaři obdrželi výtěžek charitativního Kingspan běhu proti rakovině ve výši 319 tisíc korun. Nemocnice za tento obnos koupí aplikátor pro brachyterapii děložního čípku, který je kompatibilní s novou magnetickou rezonancí.

„Spolupráce společnosti Philips s Fakultní nemocnicí Hradec Králové ukazuje, jak špičkové technologie ve spojení s odborností mohou zvyšovat úroveň poskytované zdravotní péče,“ řekl Aleš Kraina ze společnosti Philips.

Komplexní onkologické centrum v Hradci Králové patří dlouhodobě mezi přední taková centra v České republice. Ročně jím projde více než 10 tisíc pacientů. Nejčastější onkologické diagnózy jsou karcinomy prostaty, prsu, plic, střeva a gynekologické nádory. Tyto diagnózy představují asi 50 procent všech zde léčených zhoubných nádorů.