Musí ženy rodit v porodnici, nebo mají právo rodit doma s asistentkou? Přijďte diskutovat do kina Centrál. (Ilustrační foto)

Musí ženy rodit v porodnici, nebo mají právo rodit doma s asistentkou? Přijďte diskutovat do kina Centrál. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Mají ženy právo na domácí porod? Hradec rozpálí ožehavá diskuze

  • 1
Mají ženy právo rodit doma za pomoci porodní asistentky? Je nemocnice jediné bezpečné místo pro porod? Názory na toto téma zazní v debatě, která se koná v pondělí v královéhradeckém kině Centrál. Hostem debaty bude například exministr zdravotnictví Leoš Heger. Na akci zve organizátor Aleš Dohnal.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

Proč jste si zvolili právě téma domácí porody?
Myslíme si, že je stále aktuální. Nedávno se řešil případ porodní asistentky, Ivany
Königsmarkové, která byla u komplikovaného domácího porodu. Nyní se u Evropského soudu pro lidská práva projednávají dva případy z Čech. Dvě ženy žalují český stát za to, že neměly právo rodit doma za pomoci porodní asistentky. Chtějí prosadit změnu poměrů v porodní praxi a po státu požadují odškodnění. Jsem si jistý, že téma domácích porodů zajímá hodně lidí. Do debaty navíc přijali pozvání poslanec za TOP 09 Leoš Heger a právnička Adéla Hořejší, jež hájí jednu ze zmíněných žen u Evropského soudu a také Marian Kacerovský, vedoucí porodnických sálů hradecké nemocnice.

Jak bude debata probíhat?

Akce se koná v pondělí 9. prosince od 17:30 v hradeckém kině Centrál. Vstup je volný. Nemusíte se nikde registrovat, stačí prostě přijít. Každý z našich hostů na úvod řekne svůj názor a pak už bude prostor pro dotazy z publika. Samozřejmě máme limitovaný čas pro jednotlivé příspěvky. Snažíme se, aby se diskutující respektovali navzájem. V sále je proto časomíra. Každý bude mít tři minuty, aby řekl svůj názor.

Tato akce je součástí projektu Debaty Salonu republiky? O co se jedná?
Debaty jsem vymyslel se spolužáky. Všichni jsme studovali sociální vědy a často jsme řešili, že tady nejsou žádné pravidelné diskuse pro veřejnost. Zaujalo nás, že v Brně probíhají Masarykovy debaty. Je to většinou na aktuální téma a zvou tam zajímavé osobnosti. Na tyto akce chodí stovky lidí, všech generací. Tak jsme si řekli, že takové debaty zkusíme i u nás.

Pojmenovali jsme je Salon republiky, což odkazuje k přezdívce našeho města. Říkalo se mu tak na počátku minulého století, kdy se v Hradci stavěly domy podle renomovaných architektů, Kotěry nebo Gočára. Náš nápad zorganizovat veřejné debaty se zalíbil provozovateli hradeckého kina Centrál. Zdarma nám poskytl prostory.

Zároveň jsme získali podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica. Díky těmto financím jsme mohli pozvat známé osobnosti na naší první debatu o budoucnosti Temelína. Přijel bývalý ministr pro životní prostředí Martin Bursík i jaderný fyzik František Hezoučký.

Co chystáte na příště?

Určitě se chceme věnovat i tématům, která se týkají přímo Hradce. Jsme rádi, že záštitu nad akcí převzal náměstek primátora Josef Krofta. Chceme se lidí ptát na to, co je zrovna trápí nebo jak by chtěli naše město změnit.

Na začátku příštího roku chystáme debatu o stavbě obchodního domu v centru města. Další diskuse bude o tom, jak město podporuje sportovní a kulturní aktivity. Na každou takovou akci chceme samozřejmě přizvat někoho ze zastupitelů, aby odpovídali na to, co místní zajímá.