Hospodská Jana Kudrová točí v hradeckém hostinci U Kohouta stejnojmenné pivo.

Hospodská Jana Kudrová točí v hradeckém hostinci U Kohouta stejnojmenné pivo. | foto: Martin HorkýMF DNES

Pivní turisté ochutnávají Krkonošského medvěda a další pivní speciály

  • 2
Ty tam jsou časy, kdy si pivaři mohli dát jen pivo uvařené ve velkém pivovaru. V poslední letech vzniká stále víc minipivovarů, které pivo vaří tradičním domácím způsobem. Na Hradecku je možné ochutnat Kohouta nebo Hradeckého patriota, ve Vrchlabí zase Krkonošského medvěda.

Malých domácích pivovarů je i na východě Čech čím dál víc. "Lidé jsou už unaveni stereotypem velkých pivovarů. Jsme pivní národ a rádi ochutnáváme něco nového," vysvětluje důvody, proč je pivní turistika momentálně na vzestupu, majitel hradeckého hostince U Kohouta Pavel Bebr.

Minipivovary v kraji

Hradec Králové

* Hostinec U Kohouta nabízí vlastní pivo Kohout

* Recesní pivovárek Pavla „Antéňáka“ Hoška vaří pivo Hradecký patriot

* Pivovar Rambousek vaří piva na zakázku

Běleč nad Orlicí

*Hostinec s pivovarem U Hušků vaří pivo Car

Vrchlabí

* V hotelu Pivovarská bašta vaří pivo Krkonošský medvěd a další speciály

Miletín

* V tamním pivovaru U Bojiště 1866 vaří pivo Miletín

Dětenice

* Pivo ze zámeckého pivovaru čepují v tamní středověké krčmě

Machov

* V amatérském pivovaru Machovar vaří Podšefelský ležák

Do jeho hospody si pivaři mohou zajít na desetistupňového Kohouta, kterého vaří hradecký sládek Pavel Kubík. "Ve velkých pivovarech se pivo spíš vyrábí, než že by se vařilo," tvrdí Bebr.

Pivní turistika jako koníček

A pivaři si malé pivovary pochvalují. "Pivní turistika patří k mým koníčkům a jsem rád, že se v kraji dají koupit piva, která se od známých značek výrazně odlišují," říká pivař Martin Kejdana.

U Kohouta lze ochutnat také dvanáctku Hradeckého patriota. Jde o pravý kvasnicový ležák, o jehož reinkarnaci se postaral Petr "Antéňák" Hošek z Recesního pivovárku.

Hradecký specialista na tradiční výrobu piva sídlí na tamním Pivovarském náměstí. "Naše pivo vaříme na zakázku po domluvě, jde o speciální piva, která nikdo jiný nedělá," uvádí majitel minipivovaru Milan Rambousek.

Pivní turisté mohou vyrazit i mimo Hradec. V nedaleké Bělči nad Orlicí sídlí hostinec s pivovarem U Hušků, kde se vaří pivo Car. Na Jičínsku se lze vypravit třeba do pivovarské zahrádky za Sousedským domem v Miletíně. Sládek Svatopluk Ďupal v tamním pivovaru U Bojiště 1866 vaří pivo Miletín.

V Dětenicích majitelé barokního zámku a pivovaru točí své pivo ve středověké krčmě. Jeden z nejmodernějších evropských minipivovarů je součástí hotelu Pivovarská bašta ve Vrchlabí. Vaří tam pivo Krkonošský medvěd.

Machovar ocenilo publikum

V Machově na Broumovsku zatím rok vaří pivo Machovar. O minulém víkendu se zúčastnili 3. ročníku mezinárodní konference amatérských sládků Kostelecký chmelovárek v Kostelci u Holešova a získali tam cenu publika. Amatérští sládci Miloš Kocián a Bohuslav Ježek v Machově vaří Podšefelský ležák.

"Je to asi pět let, co jsme se dali na pivní turistiku. Ochutnáváme ležáky, speciály, piva nakuřovaná a pšeničná. Nakonec jsme se rozhodli absolvovat v Praze kurz vaření piva," říká Kocián a dodává: "Naše první várka piva dopadla nad očekávání dobře, až na to, že jsme místo polotmavého uvařili ryze černé pivo stout."

"Na Machovaru oceňuji, že vedle různých speciálů, které už kluci uvařili, má typicky zapamatovatelnou chuť, nejde o žádnou tuctovou záležitost," říká Petra Nývltová z Police nad Metují, která machovské pivo ochutnala už mnohokrát.