Děti se kromě hraní učí už ve školce cizím jazykům či ekologii. (Ilustrační snímek)

Děti se kromě hraní učí už ve školce cizím jazykům či ekologii. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ekologickou, jazykovou, přátelskou? Najděte svému dítěti školu na mapě

  • 1
Obyčejné školy, která děti naučí číst, psát a počítat, se už nenosí. V kurzu jsou školy a školky zaměřené na ekologii nebo cizí jazyky, otevřené rodičům nebo podporující zdraví. Najít o nich informace je teď jednodušší. Rodičům pomůže internetová mapa aktivních škol, kterou provozuje sdružení EDUin.

Do projektů nabízejících přidanou hodnotu se v Královéhradeckém kraji zapojuje čím dál víc škol. A zájem je i mezi rodiči. Internetová mapa by jim měla pomoci získat rychleji informace o tom, co která škola nabízí.

Zájem potvrzuje i Markéta Semelková z Hradce Králové, která s manželem pro dceru v první třídě vybrala základní školu s rozšířenou výukou jazyků.

"Chtěli jsme, aby se cizí jazyky začala učit co nejdříve a v průběhu školní docházky taky měla možnost jet třeba na výměnný pobyt do zahraničí," říká Semelková. Nevadí jí ani, že škola je od bydliště dál než jiné a že tam musí dceru ráno vozit.

Ekoškoly jsou v hradeckém kraji jen dvě

Mezi nejprestižnější programy se řadí mezinárodní projekt Ekoškola, jehož titul získávají školy jen při splnění náročných podmínek. V Královéhradeckém kraji se do projektu zapojilo šest základních a mateřských, titulem ekoškola se však pyšní jen dvě z nich, Základní škola Karla IV. v Novém Bydžově a Základní a mateřská škola Úprkova v Hradci Králové.

"Titul jsme získali v loňském školním roce, předávali nám ho přímo v parlamentu. Abychom ho obhájili, musíme projít audity a zároveň se projektu musí účastnit úplně každý ve škole od uklizečky přes školníka až po mě," říká ředitel základní a mateřské školy Úprkova Petr Lehký.

Být ekoškolou neznamená jen třídění odpadu, ale musí se vymýšlet vlastní projekty zaměřené na životní prostředí. Děti proto například udělaly průzkum úniku tepla ze své školy nebo sbírají víčka od PET lahví a penězi, které za ně vyberou, podporují indického školáka.

Děti kontrolují, jestli se v ředitelně zbytečně nesvítí

"Děti projekt hodně baví a opravdu se starají. Zrovna včera mě přišly zkontrolovat, jestli svítím nebo ne," rozesměje se ředitel. Do projektu se zapojují i rodiče.

Rozšířený v kraji je i projekt Rodiče vítáni, jehož certifikát uděluje sdružení EDUin. Zapojilo se do něj devatenáct základních škol.

"Je to značka, kterou mohou získat školy, jež pečují o komunikaci a spolupráci s rodiči svých žáků," uvádí mluvčí EDUin Tomáš Feřtek. Rodiče mají do školní budovy volný přístup a třídní učitel neřeší známky jejich potomka před ostatními rodiči.