Michala Žouželková se pustila do cvičení po operaci páteře.

Michala Žouželková se pustila do cvičení po operaci páteře. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dítě používáme jako závaží, říká lektorka o cvičení matek v parcích

  • 5
Hradecké matky mohou cvičit, i když neseženou hlídání. Mladá cvičitelka Michala Žouželková se jim snaží dokázat, že ani několikaměsíční dítě není překážkou, ale naopak může být dobrou cvičební pomůckou.

Po porodu svého prvního syna nechtěla jen sedět doma, nabývat na váze a nudit se. Zároveň chtěla získat zpět ztracenou kondici, ale zároveň být s dítětem.

Středoškolská učitelka Michala Žouželková z Hradce Králové spojila vše dohromady a v hradeckých parcích a lesích vede kurzy cvičení pro matky po porodu, které zároveň chtějí být s dětmi. Cvičení s kočárem a s dítětem jako závažím, navíc na čerstvém vzduchu, si získává čím dál větší oblibu.

Lektorka Michala Žouželková cvičí s dalšími maminkami v hradeckých parcích.

„Syna chci vést k aktivnímu životu, takže mu musím jít sama příkladem,“ vysvětluje kantorka.

Jak jste se k takovému cvičení dostala?
Po porodu jsem přemýšlela, co mám dělat za sport, protože jsem v těhotenství nabrala 20 kilogramů a samotným porodem jsem shodila asi jen tři kila. Měla jsem tak o 16 víc, než jsem byla zvyklá, takže jsem se rozhodla, že začnu cvičit už po šestinedělí. Druhá věc byly bolesti zad. Jsem po operaci páteře, která mě donutila sportovat. Kromě návštěv fitness center jsem i každý den půl hodiny cvičila doma. Jenže jak můj syn rostl, začal vyžadovat mnohem víc pozornosti, takže bych měla klid na cvičení třeba až po desáté večer nebo hodně brzy ráno. Ideální je tak cvičení mimo domov, ale člověk musí řešit hlídání a intervaly mezi kojením, takže si to pak ani neužije. Rozhodla jsem se proto, že nejlepší bude cvičit s mým synem, a pokud možno, že to spojím i s procházkou. Říkala jsem, že by bylo fajn, kdyby něco takového existovalo, a začala jsem hned hledat na internetu. Pod cvičením s kočárky mi vyjely webové stránky cvičení fitMami, takže jsem si k tomu hned začala hledat další informace, především, co je potřeba, abych se stala lektorkou, a šla jsem do toho.

Bylo to náročné?
Bylo třeba absolvovat jednodenní školení, které zahrnuje jak ukázkové lekce cvičení s kočárky, tak blok o správné manipulaci s dětmi při cvičení, abychom jim neublížily, či informace o životosprávě a sportování matek po porodu. Lektorkou se může stát téměř každá maminka, kterou baví sport, chce na sobě dál pracovat a vzdělávat se a na mateřské seberealizovat.

Ženy po porodu mají různou fyzickou kondici, dá se hodina přizpůsobit každé z nich?
Schází se mi maminky, které mají nejen různou kondici, ale i různě staré děti. Cvičíme proto sady cviků pro začátečnice, a těm, které jsou na tom s kondicí už lépe, to všemi možnými způsoby ztěžuji. Možností je spousta. Cviky se liší i podle stáří dětí, protože třeba roční už chodí a není tak pasivní, takže je potřeba ho zapojit, na rozdíl od malých miminek, která většinou celou hodinu prospí.

Děti tedy používáte jako cvičební pomůcky?
Ano, část cviků provádíme s dětmi nebo s kočárky. Jelikož je cvičení fitMami venkovní, tak zapojujeme i řadu věcí, které se nabízejí v terénu, například lavičky. S dětmi dost často pracujeme při posilování, kdy je používáme jako závaží. Ty starší pak zapojujeme básničkami, že nás při některých cvicích podlézají nebo nám je počítají.

Děti to baví?
Ano, moc. Důležitým prvkem však není jen jejich zábava, ale i socializace. Ti menší si běžně hrají na dekách, čímž si přirozeně zvykají na kolektiv, a ještě jsou na čerstvém vzduchu.

Podobný vliv to bude mít asi i na matky.
Určitě. Já jsem třeba typický příklad maminky, která kolem sebe neměla žádnou kamarádku s malým dítětem. Všechny byly buď teprve těhotné, nebo už měly děti odrostlejší. Ocitla jsem se tak ve vakuu, kdy jsem dopoledne trávila osamocenými procházkami po městě. Maminky, které na cvičení chodí, jsou podobně naladěné. Mají touhu se sebou něco dělat, ale i poznat nové kamarádky a navázat přátelství. Zatím se scházíme jako parta, která si neuvěřitelně sedla.

Takže se stýkáte i mimo cvičení?
Vždycky po něm jdeme společně, cestou si popovídáme, zajdeme si na nákup, při něm si vzájemně pohlídáme kočárky. Spoustu věcí probereme i při rozcvičení, co je nového a jak jsme se v noci nevyspaly...

Jaký je o cvičení zájem?
Cvičení je v komornější atmosféře, takže se nás schází pět až sedm, což mi naprosto vyhovuje, protože v menší skupince mám víc času a prostoru se jim při cvičení jednotlivě věnovat. Je to naprosto ideální počet.

Spousta žen na mateřské bude argumentovat tím, že kromě péče o dítě a domácnost už nemá čas pečovat o sebe. Jak byste ji přesvědčila o opaku?
Důležité je, jak si kdo nastaví priority. Každá matka by si měla rozhodnout, jestli si chce mateřskou v rámci možností užít, a nebo jestli ji chce protrpět ve větách Já to nestíhám. Nemám čas. Myslím si, že v dnešní době nemáme statky, nestaráme se o polnosti a hospodářství, takže byt 3+1 se v rámci běžného úklidu dá zvládnout za dvě tři hodiny týdně. A zbytek je už téměř jen péče o dítě, která je v dnešní době snadnější než dřív. Nemusíme třeba prát pleny. Uvařit mohu večer a další den dopoledne už si čas určitě vyšetřím.

Jaká je ta správná motivace pro cvičení brzy po porodu?
Že se ženě narodí zdravé dítě, je dar, a žena vůči němu má nějakou povinnost. Já mám syna, až mu bude třeba deset let, tak mě bude jednačtyřicet. Chci, abych mu pak stačila, až s ním půjdu ven, třeba k vodě, tak ho chci dohnat a ne být matka, která si jen někde lehne, dá mu peníze a pošle ho ať si koupí colu. Chci ho prostě vést k aktivnímu životu, což znamená, že mu musím jít i sama příkladem. Proto jsem se do cvičení vrhla hned takhle na začátku. Teď se cítím v nejlepší kondici, v jaké jsem kdy byla. Jako bonus k tomu všemu cvičení vytvaruje postavu a pomáhá tělu vrátit se k původní předporodní váze, což je také motivací řady maminek.

Už se vám podařilo zaujmout i nějakou kolemjdoucí v parku, aby se k vám připojila?
Zatím se to nestalo, ale nedá se to vyloučit, protože si všímám, že po nás různě kolemjdoucí maminky zvědavě pokukují. Problém je, že se stydí, ani jednu z nich jsem na hodině ještě neviděla.

Vždycky jsem myslela, že ženy s kočárky jsou mezi sebou hodně komunikativní a sdílné.
Hradec je docela uzavřené město a možná řada maminek je dopoledne ještě v takovém stavu, jaký zná každá žena, která se v noci nevyspala, takže třeba komunikaci tolik nevyhledávají.

Chodí mezi vás i otcové, kteří si chtějí zlepšit formu?
Slíbil mi, že mezi nás bude chodit, jeden můj bývalý student, který půjde na mateřskou. Je zatím jediný, který mi potvrdil účast. Ale muže bychom mezi sebe určitě braly, protože by to bylo fajn zpestření a vedlo by to ještě k větší oblíbenosti hodin, protože muži v ženském kolektivu dělají vždy lepší atmosféru.

Blíží se zima, přesunete se do vnitřních prostor?
Ne, fitMami je koncipované jako venkovní cvičení a zima nám vadit nebude, i když doufám, že ta letošní bude stejná jako loňská. Dva dny v týdnu cvičíme v Jiráskových sadech, kde je altán, kam se můžeme schovat za deště či sněhu. Jelikož je to opravdu outdoorové cvičení, tak hodně cviků děláme ve stoje, či se opíráme o kočárky nebo lavičky, vybíháme schody. Stačí se tedy tepleji obléknout a cvičit můžeme celoročně.

V jakých lokalitách ještě cvičíte?
Jednou týdně v Malšovicích u Zděné boudy. Nedaleko je třeba rytířské hradiště, které nabízí výborné zázemí pro nás i děti. Chodíme i směrem na lesní hřbitov, cestou tam je třeba závora, která se dá využít jako skvělá cvičební pomůcka, či ke Stříbrnému rybníku.