Lidé si rozmyslí zaplatit 40 korun za parkování a jít pro zboží za dvě stovky, stěžuje si podnikatel. Ilustrační foto

Lidé si rozmyslí zaplatit 40 korun za parkování a jít pro zboží za dvě stovky, stěžuje si podnikatel. Ilustrační foto | foto: MAFRA

Město zdražilo parkovné a odehnalo nám zákazníky, tvrdí krachující firma

  • 6
Kdo nepřestal nakupovat kvůli krizi, nejezdí k nám kvůli drahému parkování v ulicích. Tak zdůvodňuje svůj insolvenční návrh majitel počítačové firmy 100 Mega, který začal v Hradci Králové po roce 1989 jako první prodávat výpočetní techniku a roky si budoval klientelu. Teď končí.

Vladimír Selecký provozoval obchod na Gočárově třídě v centru krajského města, kde patří parkování k nejdražším. Pokles tržeb prý zaznamenal od roku 2007, od kdy parkovací systém pro město spravuje firma Atol, dnes ISP.

Podnikatel uznává, že ránu jeho obchodům dala i hospodářská krize, ale do insolvenčního návrhu pro hradecký soud také napsal:

"V roce 2009 dlužník zaznamenal značný propad obratu, což bylo zapříčiněno zřejmě celkovou ekonomickou situací, ale zejména tím, že zavedením nového parkovacího systému v Hradci Králové přišli zákazníci o možnost v blízkosti prodejny volně zaparkovat a tím přestali mít zájem o zboží v prodejně."

Podle Seleckého se právě Atol stal firmě hrobníkem: "Hodně lidí si stěžovalo na to, že před mým obchodem zaparkovat nemůžou. Než aby zaplatili v nedaleké ulici 40 korun za parkování a pak si tady koupili věc za dvacet korun, raději zajedou do supermarketu."

Prodavači simulovali, že zrovna vykládají zboží

Několikrát se prý stalo, že lidé před obchodem zaparkovali, ale protože stáli na zákazu zastavení, Selecký je musel bránit před pokutou.

"Když to nešlo jinak, začal jsem ze skladu vytahovat prázdné bedny a před policisty jsme dělali, že zrovna nakládáme," řekl podnikatel.

O tom, že by si před obchodem nechal zřídit parkovací stání, prý nikdy neuvažoval, protože je to moc drahé. Drahý je pro něj i pronájem obchodu.

"Platím řádově několik tisíc za metr čtvereční. Dokonce mi nabídli, ať si obchod koupím, ale milionové částky nemám," uvedl Selecký. Dodal, že teď už jen čeká na insolvenčního správce.

Podobné problémy má i vedlejší obchod s oděvy. Ten už patnáct let vlastní hradecká radní Naďa Štěrbová, ale také bude zavírat. Problémy s parkováním ji ale netrápí tolik jako neochota lidí na magistrátu.

"Platím necelé dva tisíce za metr čtvereční. Několikrát jsme žádali o snížení nájemného, ale neuspěli jsme," řekla Štěrbová.

Vysoké nájemné? Jak pro koho

Přitom kolegyně Štěrbové z hradecké městské rady a za pár dní možná i náměstkyně primátora Vladimíra Šilhánková platí o kousek dál nájemné úplně jiné. Získala totiž prostory pro své občanské sdružení Civitas per populi za 25 korun za metr čtvereční.

Z mnoha stran se na ni kvůli tomu snesla kritika, ale Šilhánková ji odmítá. "Pro odstoupení od smlouvy nevidím důvod. Jsme nezisková organizace," říká s tím, že její činnost v oblasti publikací a přípravných kurzů pro studenty architektury není zisková. (více o případu nájmu pro radní čtěte zde)

,