Rock for People před bouřkou

Rock for People před bouřkou | foto: Martin Veselý, MF DNES

Proti milionu od města pro Rock for People se zvedla vlna nevole

  • 30
Žádost pořadatelů největšího hradeckého festivalu Rock for People o milion korun na pokrytí letošních ztrát po bouřích se nelíbí ani běžným Hradečákům, ani opozičním zastupitelům. Ti budou rozhodovat koncem září, rada města už finanční pomoc schválila.

Nemohli jste kvůli bouřce tři hodiny točit pivo? Zaplavil vám přívalový déšť stanové městečko? Zkuste se přihlásit na radnici, možná vám přihraje milion na pokrytí škod. Rozhodnutí městské rady, která minulý týden přiklepla milionovou finanční injekci festivalu Rock for People (více najdete zde), vyvolalo kritiku.

Rada návrh schválila téměř jednomyslně, zdržel se jen jeden její člen. Koncem září poputuje do zastupitelstva, není však jisté, jestli ho zastupitelé schválí.

"Máme s tím problém, protože Rock for People není žádná nezisková aktivita. Navíc od města už dostali grant v řádu stovek tisíc. Před blížícími se volbami to chápu jako druh populismu, který cílí na mladé lidi. Pokud to zastupitelstvo schválí, doporučoval bych i ostatním podnikatelům, například těm, kteří tratí s opravou Dukelské ulice, aby se na město rovněž obrátili," vykládá Adam Záruba z opoziční Změny pro Hradec.

A není sám. Možnost, že by jeden milion z městského rozpočtu šel na podporu festivalu, který v červenci smetlo několik silných bouří, se nelíbí ani dalším členům opozice.

Podle zastupitelky Fialové je to vydírání, pořadatelé se brání

"Já osobně pro to ruku nezvednu, protože pořadatelé mají festival jako byznys. Navíc mi to přijde i jako vydírání. Říkají nám, že když jim ty peníze nedáme, odejdou s festivalem jinam," říká zastupitelka za KSČM Lenka Fialová.

Diskuse o vhodnosti požadavku pořadatelů hudebního festivalu se spustila i na iDNES.cz nebo na webových stránkách královéhradeckého fóra.

"Dávali městu předtím něco oni, když jim to vydělávalo?" kritizoval postup radních jeden z diskutérů. Zastupitelstvo bude o výjimečné dotaci rozhodovat poslední zářijové úterý. Jeho členové očekávají velkou diskusi. Jednotlivé zastupitelské kluby se milionovým příspěvkem budou zabývat i v následujících dnech.

Nařčení, že město svým požadavkem vydírají, pořadatelé odmítají. "Byli bychom rádi, aby se s naší argumentací zastupitelé seznámili přímo a nikoliv prostřednictvím médií. Příspěvek má pro nás v této složité době rovněž symbolickou hodnotu," tvrdí Jiří Hlinka z pořadatelské agentury. Částka je podle něj zhruba desetinou honoráře vyplaceného skupině Faith no More.

Ostatní pořadatelé se nestačí divit

Nad požadavkem festivalu kroutí hlavou i někteří organizátoři velkých akcí ve východních Čechách, jejichž úspěch je rovněž závislý na přízni počasí. Nechápou ani výši ztrát, jak je pořadatelé vyčíslili.

"Nechápu, kde mohli tak velké peníze prodělat," říká Libor Pavlata, pořadatel festivalu JamRock, který do Žamberka v letošním roce přilákal rekordních 12 tisíc lidí z celé republiky. Reaguje na argument organizátorů Rock for People, kteří škody po ničivé bouři s přívalovým deštěm a kroupami vyčíslili na téměř deset milionů korun.

Nad částkou se podivují i pořadatelé jiných velkých podniků ve východních Čechách. Vesměs se shodli na tom, že techniku, která je nejdražší položkou, si pronajímají od specializovaných firem, jež ji mají na podobné události pojištěnou.

"Většinu techniky a stanů máme svěřenu do správy od subdodavatelů festivalu a vztahuje se na ně pojištění, jehož plnění budeme chtít uplatnit. Nevíme, jak vysoké ale bude, vše je v jednání. Kromě přímých škod, které počasí napáchalo vlastně třikrát za sebou, jsme se dostali do finančního minusu i kvůli nenaplněným příjmům, tedy ztrátám," říká Jiří Hlinka za pořadatele.

Náklady v řádu statisíců prý vznikly i nutností odčerpávat vodu z areálu a udržet jeho obslužnost pro účinkující i návštěvníky. "Ty částky jsou statisícové a finálně dokonce milionové," tvrdí Hlinka. Největší ztráty prý festival nasbíral kvůli tříhodinovému výpadku elektřiny.

"Do ztrát lze započítat například to, že kvůli strženému elektrickému vedení opakovaně nefungovala výtoč piva, z níž má festival své provize, stánky a řada dalších věcí, které do pokladny akce přinášejí nezanedbatelný příjem. Rozpočet jsme na začátku stanovili s ohledem na to, že všechno bude fungovat hladce, a to při rekordní návštěvnosti," říká organizátor.

Festival, u nějž velkou část zisku tvoří příjem ze vstupného, kvůli nepřízni počasí musel vracet peníze za lístky jen minimu lidí. "Peníze nazpět od nás dostali jen ti, kteří si koupili jednodenní vstupenku na čtvrtek, kdy měli hrát Faith No More, a kvůli probíhající evakuaci Festivalparku nebyli ještě opáskováni. Týkalo se to dvaceti až třiceti lidí," dodává Hlinka.