David Matýsek (vpravo) u Krajského soudu v Hradci Králové (7. březně 2012)

David Matýsek (vpravo) u Krajského soudu v Hradci Králové (7. březně 2012) | foto: Martin Horký, MF DNES

Milionové podvádění klubu pro narkomany má prokázat 10 000 stran spisu

  • 5
Téměř deset tisíc stran spisového materiálu a obžaloba o 191 stránkách, která se přednášela půl hodiny. Tak začalo u královéhradeckého krajského soudu rozhodování o tom, zda někdejší šéf pardubického nízkoprahového Klubu hurá kamarád připravil dotačními podvody devatenáct institucí o více než 6,7 milionu korun.

Na výslech obžalovaného Davida Matýska ale nedošlo. Nestihl se totiž dostatečně připravit na proces, protože si předvolání k soudu vyzvedl po policejní výzvě teprve v pondělí.

Sedmatřicetiletý muž, který se podle svých slov dnes živí jako soukromý podnikatel v oblasti obchodu, to vysvětlil tím, že se zdržuje v Praze, i když trvalé bydliště má stále v Pardubicích.

Svolil nicméně k tomu, aby se četla obžaloba. Podalo ji Vrchní státní zastupitelství v Praze, neboť i údajné podvody vyšetřoval celostátní policejní útvar odhalování korupce a finanční kriminality.

"Obžalovaný u více poskytovatelů dotací uplatňoval tytéž daňové doklady o platbě za poskytnuté služby, zboží, nájemné a mzdy zaměstnanců, čímž dosáhl, že jeden daňový doklad prokazující jeden skutečný náklad Klubu byl proplacen v rámci různých dotačních titulů vícekrát," citoval ze spisu žalobce Tomáš Černý.

Pád Klubu hurá kamarád

Podle obžaloby se David Matýsek dopouštěl podvodů jako předseda představenstva a ředitel občanského sdružení Klub hurá kamarád, které pobíralo dotace od různých institucí. Trestné činnosti se měl dopouštět od počátku roku 2001 do 15. února 2007, kdy byl na majetek klubu prohlášen konkurz. Péči o lidi drogově závislé, sociálně vyloučené děti a další postižené lidi si pak rozdělily jiné neziskové organizace.
V roce 2006 Matýsek kandidoval do pardubického zastupitelstva za ODS a jen těsně se nedostal. Dnes se podle svých slov ve straně neangažuje.

Matýsek podle státního zastupitelství jednal "s úmyslem odčerpat neoprávněně finanční prostředky z už poskytnutých dotací ve prospěch Klubu".

Obžalovaný nechtěl sotva zahájené líčení komentovat. Už dříve se ale vyjádřil, že mu vyčíslená škoda připadá nesmyslná. Před lety, když začal hospodaření prověřovat finanční úřad, Matýsek připustil nepořádek v účetnictví.

"Žádné peníze jsme ale nezpronevěřili. Na konci roku jsme zůstávali dlužni a zaplatili jsme faktury až následující rok z další dotace, která přišla na jiný projekt," řekl MF DNES začátkem prosince 2006. Tehdy se ale mluvilo o problematických účtech "jen" za dva miliony korun.

K podvodům mělo vést přes tisíc manipulací s doklady

Podle obžaloby se Matýsek manipulace s doklady dopustil 1 194krát, čímž způsobil škodu za více než 6,7 milionu korun.

Zřejmě největší částku, přes 3,2 milionu, si nárokuje ministerstvo práce, 2,7 milionu postrádá Pardubický kraj. O náhradu škody se přihlásilo také ministerstvo zdravotnictví, které chce 878 tisíc, nebo Úřad vlády, jenž škodu vyčíslil na 790 tisíc korun.

I s těmito a dalšími menšími nároky se bude muset soud vypořádat. Jen součet výše uvedených částek totiž přesahuje sumu, která je Matýskovi přičítána v obžalobě.

"Já to nesčítal," podivil se Matýsek na odchodu ze soudní síně. "Jsem si ale jist, že faktický žádná škoda nevznikla," dodal.

Jen čtení obžaloby zabralo půl hodiny. Státní zástupce v ní musel vyjmenovat všechny poškozené včetně adres. Kromě výše už zmíněných institucí je mezi nimi i Česká spořitelna nebo ambasáda USA v Praze.

V rámci obžaloby bylo třeba přednést 186 stránek s tabulkami, kde byly jednotlivé "útoky na dotace" podrobně vyčísleny. Pomohlo promítání spisu na obrazovku, které obžalovaný spolu se svým obhájcem odsouhlasovali.

Po hodině jednání soudce Miloslav Ježek líčení odročil na 24. dubna. Matýskovi a jeho advokátovi Eduardu Brunovi dal za úkol, aby do týdne soudu sdělili své stanovisko a požadavky ohledně výslechu svědků a znalců.