V areálu chátrající Tepny se na podzim opakovalo několik požárů.

V areálu chátrající Tepny se na podzim opakovalo několik požárů. | foto: archiv MěÚ Náchod

Kritizovaným marketům pod zámkem v Náchodě nestojí nic v cestě

  • 1
Možná už o příštích Vánocích budou Náchodští nakupovat v dalším supermarketu. Budoucímu Intersparu a prodejní galerii v místě bývalé textilky Tepny už totiž zřejmě nestojí nic v cestě. Stavby se nemusí posuzovat kvůli vlivu na životní prostředí.

Odpůrci stavby totiž nepochodili s námitkami u krajského úřadu. Ten na konci října rozhodl, že markety nepotřebují studii EIA o vlivu na životní prostředí.

Vlastník zchátralé části továrny Tepny oznámil, že začne bourat ruiny 2. prosince a do stavby se pustí možná už v první polovině příštího roku.

Kvůli marketům osloví zastupitele v pondělí

Kritici se však nechtějí vzdát. Na pondělním jednání zastupitelů v Náchodě chtějí debatovat, jak by město mělo postupovat dál.

"Město ani stavební úřad nevidí v marketech problém, podle nich je v souladu s územním plánem a nebude mít dopad na život města. My si myslíme, že dopady na životní prostředí budou velké. Proto mělo město vstoupit do jednání a studii EIA požadovat," řekl Michal Kudrnáč ze Sboru dobrovolných občanů.

Podle něj by město mělo hájit územní plán a zajistit, aby na velkých plochách poblíž centra vyrostly ulice s bloky domů či náměstím, aby to naplnilo charakter takzvaného smíšeného území.

Areál textilky Tepna

* továrna zkrachovala v roce 2006, už předtím prodala Lidlu starou přádelnu, zbytek prodávala v dražbě konkurzní správkyně
* vysokou bílou budovu nejblíž centra vlastní Protivítr - Invest s holandskými investory, chystá ji přebudovat na obchody a byty
* manželé Drapačovi vlastní budovy směrem k Plhovu, při rekonstrukci ponechali původní architekturu Mautnerovy továrny
* ruiny podél ulic Příkopy a Plhovská patří JTH Holdingu z Teplic developera J. Třešňáka, demolici sliboval už před dvěma roky, nově avizoval bourání v prosinci

Odpůrci se obávají hlavně vyšší dopravy a znečištění, což však vyvracejí hluková a rozptylová studie, které letos předložila firma.

Demolice by stála šest milionů

Starosta Náchoda Jan Birke nepokládá debatu o územním plánu a marketech za prvořadou. "Pro mě je priorita zbourat zchátralé budovy, protože tento stav je neudržitelný. V tuto chvíli neřeším územní plán," uvedl starosta.

"Mohlo by se tak stát, že by investor ustoupil od bourání a pak bychom museli řešit rozpočtovou změnu a zaplatit demolici na náklady města," dodal.

Demolice by podle odhadu radnice vyšla na částku kolem šesti milionů korun, město by pak peníze vymáhalo zpět od firmy.

Firma čeká na stavební povolení

Uvažovaný Interspar a prodejní galerii připravuje podnikatel Jaroslav Třešňák s JTH Holdingem ze západočeských Teplic na 2,5 hektarech.

Co má vzniknout místo ruin?

* na 2,5 hektarech chce Třešňák-Horova z Teplic vybudovat hypermarket Interspar a prodejní galerii o celkové užitné ploše přes 10 tisíc metrů čtverečných
* parkoviště s 309 stáními
* otevřeno bude denně od 7 do 22 hodin
* Interspar bude denně zásobovat 7 až 10 kamionů, na každý obchod v galerii se počítá denně s jednou dodávkou
* investor odhadl, že obchody přitáhnou denně přes 3 800 aut, ve špičce to je na 370 aut za hodinu
(Zdroj: Oznámení záměru podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.)

"Stavbu chceme zahájit neprodleně po vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Nelze přesně odhadnout délku celého procesu, ale předpokládáme možnost zahájení stavby v prvním pololetí 2014," uvedla mluvčí JTH Holdingu Radka Metz.

"Bez ohledu na územní řízení však už v prosinci začne demolice stávajících objektů," dodala mluvčí. Odmítla však nyní poskytnout vizualizaci nových staveb.

Do Tepny míří zloději kovů

Vedení radnice tlačilo během letoška na majitele, aby si areál zabezpečil. Tepna se totiž stala cílem pro zloděje kovů, nocují tam bezdomovci a hasiči tam i několikrát týdně vyjížděli k požárům. Starosta hrozil, že město bude muset přikročit k demolici.

Firma přitom chtěla bourat staré budovy už před dvěma roky. Původně taky plánovala mnohem větší projekt. Dva hypermarkety měly nabízet 12 tisíc metrů ploch, parkoviště a podzemní garáže měly pojmout až 440 aut. Proti marketu se ale ohradili aktivisté v petici.

Předešlé vedení radnice se starostou Oldřichem Čtvrtečkou se proti záměru nepostavilo. Odvolávali se na to, že jde o soukromé pozemky a že územní plán v takzvaném smíšeném území připouští výstavbu obchodů.

Jde o území, kde se smějí stavět kromě obchodů i úřady, bytové domy, čerpací stanice, stavby pro kulturu, zdravotnictví nebo drobnou výrobu.

Náchodský stavební úřad souhlasí i dnes, že obchody do Tepny patří. "Ta debata v zastupitelstvu asi teprve začne. Zatím jsme vyjednali úpravy v parkovacích plochách a designu Intersparu, chceme hodně zeleně. Poslední vizualizace už není tak hrozná," řekl nedávno starosta Birke.

Náchod má už nyní sedm velkých marketů.