Mláďata lemurů kata ve dvorské zoo. | foto: Simona Jiřičková

Fanfán Tulipán má čtyři potomky, mladáťa lemurů jsou u vstupu do zoo

  • 1
Skupina lemurů kata ve dvorské zoologické zahradě se před Velikonocemi výrazně rozrostla. Během pouhých pěti dnů se narodila čtyři mláďata. Otcem všech potomků je sedmiletý samec Fanfán Tulipán. Pohlaví ošetřovatelé zatím neznají.

První mládě se narodilo už v polovině března samici Glorii, krátce nato následoval další přírůstek samičky Marty. Poslední dva lemuři přišli na svět o víkendu, jsou to dvojčata.

„Novorozená mláďata se neustále pevně drží všemi čtyřmi končetinami za srst na matčině břiše, zatímco samice kolem nich ovine ocas a vytváří tak baby vak, kterým je zahřívá a chrání,“ přibližuje zooložka Gabriela Linhartová.

Lemuří samec pojmenovaný podle slavné filmové postavy přišel do východočeské zoo v roce 2015 z francouzského Zoo Parku de La Palmyre. V Podkrkonoší se aklimatizoval velice rychle. Krátce po spojení se skupinou pěti samic se poloopice začaly pářit.

Všechna mláďata mohou návštěvníci zahrady při troše štěstí vidět v prosklené expozici hned u vstupu do areálu zoo.

„Glorie a Marty se snaží své potomky před zraky návštěvníků spíše skrývat, naopak samice Mada se zdržuje u skla expozice ­­­a svá dvojčata vystavuje hrdě na odiv,“ popisuje zooložka.

Lemuři kata žijí pouze na Madagaskaru. Ve volné přírodě vytvářejí až třicetičlenné skupiny s jedním dominantním samcem. Zpravidla rodí jedno mládě, dvojčata jsou spíše výjimkou. Zajímavostí je, že samičky většinou synchronizují říji do jednoho období.

„S péčí o narozené potomky si vzájemně pomáhají, mladě například může sát od kterékoli jiné samice ve skupině,“ dodává mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová.

V zoologických zahradách jsou lemuři kata nejčastěji chovaným druhem lemurů. Charakterizuje je jantarové zbarvení očí a nápadně dlouhý proužkovaný ocas. Používají ho nejen jako kormidlo při skocích mezi stromy, ale také jako dorozumívací prostředek.