Model pevnosti Josefov v měřítku 1:300.

Model pevnosti Josefov v měřítku 1:300. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Model pevnosti Josefov je hotov, stavba trvala skoro šest tisíc hodin

  • 0
Zdi domů s černými okny mají okrovou barvu, střechy a cihlové zdi opevnění vínovou. Krajina je nabarvená na zeleno. Každá budova má přesný počet oken jako ve skutečnosti, nic není vymyšlené. Takový je model pevnosti Josefov na Náchodsku.

Vladimír Jirouš se při stavbě modelu josefovské pevnosti řídil podrobnými plány z dobové dokumentace dochované v Praze a ve Vídni. A když mu nějaká část nebyla jasná, šel se podívat. Teď má po čtyřech letech hotovo.

„Odpracoval jsem na tom více než 5 900 hodin. Model je na ploše 34,2 metrů čtverečných. Dokončil jsem ho po čtyřech letech čtyřech měsících a pětadvaceti dnech,“ říká josefovský rodák Vladimír Jirouš.

Model v měřítku 1:300 zachycuje pevnostní město v časech největší slávy kolem roku 1850 a patří k největším svého druhu ve střední Evropě.

Zatím je v rozlehlé místnosti v Bastionu IV. Snad už příští rok se přemístí do reprezentativnějších prostor válečné prachárny, která však musí projít rekonstrukcí. Ve finále bude pod průhledným sarkofágem. Hlavním materiálem je polystyrén potažený sádrou.

„Ten bylo třeba vybrousit a někdy ještě podle potřeby znova natáhnout. Nakonec přišly na řadu vodou ředitelné barvy, aby model co nejvíce odpovídal skutečnosti,“ vzpomíná třiašedesátiletý josefovský patriot.

V Josefově, který je součástí Jaroměře, zná každé zákoutí, každý dům a také hodně ví o zakázaném podzemí. V dětství prolézal s kamarády tajemné chodby, kterých je pod chátrajícím věncem opevnění prý na pětačtyřicet kilometrů. Dnes jsou však přístupné sotva dva.

„Největší práci mi dal asi kostel a pak stráně nad řekou, které mají spád ve dvou úhlech. Byl problém je vyřezat,“ říká Jirouš.

Hodnota modelu, tedy včetně materiálu a práce, je vyčíslena na 900 tisíc korun. Něco dali sponzoři, přispělo i město. Sám stavitel do stavby vložil několik tisíc korun.

„Dal jsem do toho zpočátku asi pět tisíc, aby se to vůbec rozjelo. To víte, že se mi to nevrátilo. Město přispělo asi 13 tisíci korunami, sponzoři pomohli úlevami na DPH,“ doplňuje Jirouš.

Při bádání zjistil, jak pevnost dobýt

Díky práci na modelu pronikl do největšího tajemství pevnosti: jakým způsobem bylo možné Josefov dobýt. „Každý stavitel, který navrhl pevnost, vytvořil i plán, jak ji pokořit, včetně toho, kde rozmístit útočné baterie. Znal nejslabší místa v opevnění,“ vysvětluje Jirouš.

Model josefovské pevnosti, jehož výstava začne v sobotu ve 14 hodin, nebude zřejmě jeho poslední, který postaví.

„Mám v plánu vytvořit ještě větší model, který bude mít rozměry 11 x 4 metry. V tom projektu chci zúročit poznatky o dobývání pevnosti. Plán existuje. Podle něj chci udělat diorama,“ prozrazuje Jirouš.

Skutečná pevnost vznikla z podnětu císaře Josefa II. kvůli ochraně zemských hranic před Pruskem roku 1780 a o sedm let později byla předána jako bojeschopná. V té době šlo o vrchol pevnostní architektury.