Arcibiskup Karel Otčenášek zemřel před dvěma lety - 23. května 2011.

Arcibiskup Karel Otčenášek zemřel před dvěma lety - 23. května 2011. | foto: Královéhradecké biskupství

Requiem připomene dva roky od smrti arcibiskupa Karla Otčenáška

  • 0
Královéhradecké biskupství připomene mší svatou výjimečného arcibiskupa Karla Otčenáška. Od 50. let si prošel vězením za údajnou špionáž pro Vatikán, zapojil se v podzemní církvi, býval i mlékařem v Opočně. Stal se prvním polistopadovým královéhradeckým biskupem. Od jeho úmrtí uplynuly dva roky.

"Pan arcibiskup je velkou osobností polistopadové církve i naší královéhradecké diecéze. On pro ni žil, obětoval se. I kriminál, který podstoupil, byl nesen láskou k naší diecézi. Chováme velkou vděčnost k tomuto muži církve," míní generální vikář Josef Socha.

Kam a kdy na mši

Mše začne ve čtvrtek 23.5. v 18.30 hodin v katedrále svatého Ducha v Hradci Králové, hlavním celebrantem bude diecézní biskup Jan Vokál.

Karel Otčenášek se narodil 13. dubna 1920 v Českém Meziříčí. Po studiích na Arcibiskupském gymnáziu v Praze a Lateránské univerzitě v Římě byl v březnu 1945 vysvěcen knězem a o pět let později byl tajně vysvěcen na biskupa.

V roce 1953 byl odsouzen za velezradu na 13 let do vězení. V Leopoldově, Mírově a Valdicích si odseděl deset a půl roku. Po amnestii v roce 1962 pracoval tři roky jako dělník v mlékárně.

Vrátit se mohl až po zásahu papeže

Do duchovní správy se mohl vrátit v roce 1965 na zásah papeže Pavla VI. Pracovat mohl, ale jen mimo vlastní diecézi a se zákazem jakéhokoli projevu biskupské hodnosti.

Býval třeba správcem fary v Trmicích u Ústí nad Labem. Tam za ním mířila řada lidí. Kateřina Tetivová vzpomínala, jak do Trmic chodívala roku 1988 na mše sloužené ve dvorku.

Tehdy si jí všimla StB kvůli účasti na první oficiálně povolené demonstraci na Škroupově náměstí v Praze i kvůli návštěvám v Trmicích. Probírala s biskupem své potíže a chodili sem a tam podél kaple. Bylo to prý opatření proti odposlechům, stejně jako zuřivě štěkající voříšek u fary.

Nynější hradecký biskup Jan Vokál zažil biskupa Otčenáška ještě coby středoškolák. Tehdy za ním zajížděl do Trmic, kde biskup opravoval kostely, i když na ně stát nedával skoro peníze.

"Nás, studenty, biskup Karel inspiroval i k tomu, abychom mu pomáhali s opravami kostelů a kaplí. Já jsem například jezdíval s vypůjčeným nákladním autem pro písek, někdy jsem měl také tu čest vozit ve škodovce pana biskupa," vzpomíná biskup Vokál. Všímá si i toho, jak tehdy Otčenášek bez reptání sloužil mše i pro pár věřících na odlehlých místech.

Teprve v roce 1990 v katedrále svatého Ducha v Hradci Králové oficiálně převzal Otčenášek své biskupství. V úřadě ho v roce 1998 vystřídal Dominik Duka a téhož roku ho Jan Pavel II. jmenoval osobním arcibiskupem.