Moderátor Českého rozhlasu Karel Sladký. | foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Volal, že mě zabije, vypověděl moderátor o obžalovaném ze stalkingu

  • 9
Moderátor Českého rozhlasu Karel Sladký vypovídal jako svědek v případu Karla Štrause z Jičínska, který je obžalovaný z nebezpečného pronásledování mnoha lidí. Podle obžaloby kvůli tomu volal i Sladkému do živého vysílání a moderátora pak v desítkách telefonátů urážel a vyhrožoval mu i likvidací.

Karel Sladký působí v Hradci Králové, ale od roku 2012 vysílá také na celostátních vlnách. Moderuje například pořad Noční linka, kde se se svými příběhy svěřují především starší osamělí lidé z celé republiky.

Právě tam se Sladký potkal s Karlem Štrausem, který je nyní u Krajského soudu v Hradci Králové s obžalobou z vydírání, nebezpečného pronásledování, pomluv a dalších trestných činů.

Případ je to mimořádný. Podle obžaloby Štraus právě z rozhlasového pořadu získal telefonní čísla důchodců a hendikepovaných lidí a pak je soustavně obtěžoval (podrobnosti zde).

Stále přitom není jasný motiv pro jeho jednání. Znalci uvedli, že Štraus netrpí duševní poruchou a jednal úmyslně.

„Ti lidé mu nic neudělali. Neměl vůbec žádný důvod je urážet nebo jim vyhrožovat,“ řekl soudu Karel Sladký. A vylíčil, jak mu muž několikrát volal i do živého vysílání.

„Představoval se jako Jiří Chlumecký. Působil seriozním dojmem, ale v momentě, kdy jsem ho pustil do vysílání, začal urážet posluchače, který volal předtím. Máme rozhlasový kodex, který takové jednání zakazuje, tak jsem stáhnul šavli (ovladač hlasitosti, pozn. red.) a vypnul jsem ho,“ popsal moderátor první kontakt s obžalovaným.

Byl to tlak a strach, vylíčil moderátor

Muž podle něj do vysílání zavolal znovu a Sladký mu dal ještě jednu šanci. Situace se však opakovala.

Když se předseda senátu Petr Mráka zeptal na podrobnosti, moderátor uvedl několik vulgarit, která ve sluchátkách zazněla. Obžalovaný prý v živém vysílání celostátního rozhlasu sprostě nadával i jemu. K posluchačům se však urážky a vulgarismy nedostaly.

„Pohotově jsem zareagoval a rychle stáhl zvuk. Lidé to snad neslyšeli, ale nám jde do sluchátek všechno, takže já to slyšel,“ řekl Sladký.

Moderátor vylíčil, že poté, co muže představujícího se jako Jiří Chlumecký odmítl vpustit do vysílání, volal obžalovaný mnohokrát na recepci rozhlasu, jeho kolegům i jemu samotnému. Vyhrožoval, že si bude stěžovat u vedení, sprostě mu nadával a dokonce mu hrozil i smrtí.

„Ozýval se z různých skrytých čísel. Nechoval se hezky, tak jsem se s ním odmítal bavit. Byl jsem kvůli tomu pod šíleným tlakem. Kolegyně mi řekla, že jí po telefonu řekl, že přijede před rozhlas a že mě zabije. Prý má svoje páky a že si mě najde. Řekl jsem to v rozhlase a od té doby jsem jezdil do práce ve střehu, důsledněji se u nás zamykalo. Byl to tlak a strach. Kolegové mě sledovali, když jsem odcházel z budovy,“ vypověděl u soudu Sladký.

Obžalovaný se podle něj třikrát snažil dostat do vysílání i pod jiným jménem, ale opět začal ostatním posluchačům nadávat. Psal také SMS vzkazy na web Českého rozhlasu.

Moderátora varovali ostatní posluchači

„Žádné sprosté zprávy jsem nepsal,“ reagoval u soudu Štraus.

„Policie při výslechu porovnala telefonní čísla a prokázala, že jsou vaše,“ odpověděl mu na to Sladký, kterému se u soudu viditelně ulevilo.

Sám přiznal, že pohled na invalidního důchodce, který se o francouzských holích sotva přišoural do jednací síně, ho uklidnil. Na vyhrožování po telefonu bylo prý nejhorší, že nevěděl, kdo drží na druhém konci sluchátko a nakolik se má skutečně obávat o život. Moc mu nepřidalo ani to, že mu ostatní posluchači volali a varovali ho před Štrausem, že je prý velmi nebezpečný.

„To mi volala nějaká paní z Moravy. Posluchači ho neměli rádi, on totiž zintenzivňoval jednání. Paní z Prahy mi pak volala, že to není pan Chlumecký, ale pan Štraus. Lidé dokonce chtěli, abych ve vysílání neříkal jejich jména, protože by to slyšel. To mě vykolejilo,“ přiznal zkušený moderátor, který v rozhlase pracuje už 20 let.

Podám na vás žalobu, řekl obžalovaný moderátorovi

„Všechno je to snůška lží, nemám k tomu co dodat. Je to odpudivé,“ reagoval na jeho výpověď obžalovaný.

Přímo před svědkem také ostentativně požádal svého advokáta, ať na Sladkého připraví žalobu.

„Pane Sladký, můj advokát podá žalobu pro křivou výpověď, kterou proti mě uvádíte. Vše, co jste řekl, bude hledáno v archivech,“ pronesl Štraus, než ho předseda senátu upozornil, aby si takové věci řešil s právníkem o samotě.

Stejně jako Karel Sladký se podle obžaloby stali terčem Štrausových útoků i další rozhlasoví moderátoři, tehdejší generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan a na dvě desítky převážně osamělých starších lidí. Štraus jim podle spisu nadával přímo ve vysílání rozhlasu hned v několika pořadech a na telefonních číslech, která sami zveřejnili, je pak pronásledoval hovory a SMS zprávami.