Za přistižení v hospodě muži hrozí, že se mu podmínka změní na čtyřměsíční vězení (ilustrační foto).

Za přistižení v hospodě muži hrozí, že se mu podmínka změní na čtyřměsíční vězení (ilustrační foto). | foto: MF DNES

Muže se zákazem pití alkoholu přistihli s 1,9 promile, hrozí mu vězení

  • 26
Láska k alkoholu přivedla osmadvacetiletého muže z Jičínska už nejednou do problémů. Dvakrát stál před soudem, vždy vyvázl s podmínkou. V neděli ho ale policie po anonymním oznámení přistihla opilého v restauraci, a z toho může mít vážný problém. Hrozí mu čtyři měsíce opravdového vězení.

"Policejní hlídka po jednadvacáté hodině vyjela do jedné z restaurací v Nové Pace, kde se muž celý večer řádně posilňoval pivem. V dechu měl 1,9 promile alkoholu," vylíčila policejní mluvčí Hana Klečalová.

Na poklidném popíjení by nebylo nic špatného, kdyby konzument neměl alkohol zakázaný jako takzvanou podmínku pro osvědčení, zda si zaslouží mírnější trest za předchozí delikty.

Jak se kontrolují podmínky

Pokud soud někomu nařídí, aby se podrobil dohledu, ujímá se odsouzeného Probační a mediační služba.
"Probační úředník vyhodnocuje okolnosti trestného činu, vyhodnocuje rizika i potřeby pachatele, a řídí se tím, co je v rozhodnutí soudu. Tedy třeba v rámci plánu práce s odsouzeným kontroluje užívání alkoholu," popsala Andrea Matoušková z Probační a mediační služby. Úředník může navštěvovat klienta i doma v plánovaných termínech, ale může ho také upozornit, že někdy přijde nečekaně a podrobí ho testu na alkohol. "Někdo musí být kontrolován, někomu stačí vedení," řekla Matoušková.
Pokud probační úředník někoho přistihne při prohřešku, vyhodnotí dosavadní práci s klientem a informuje soud s návrhem, jak s provinilcem naložit. Nemusí být automatické, že jedno selhání hned povede k přehodnocení trestu uloženého soudem.

"Tento muž stál před naším soudem v roce 2010 dvakrát. Poprvé za omezování osobní svobody pod vlivem alkoholu dostal podmíněný trest s podmínkou pro osvědčení, což byla povinnost zdržet se požívání alkoholických nápojů. Ale nedal si říct a chytili ho při řízení auta pod vlivem alkoholu," vypočítal předseda Okresního soudu v Jičíně Aleš Výmola.

Muž se tak dopustil trestného činu ve zkušební době podmíněného trestu a ještě porušil podmínku pro osvědčení. Dostal další podmíněný trest, a tak i šanci, aby na svobodě dokázal, že do vězení nepatří. Na jeho případné pití měla dohlížet Probační a mediační služba (jak se kontroluje, viz box).

Ta teď dostane od policie zprávu, že člověk, kterého sleduje, opět porušil pravidla. Probační úředník to vyhodnotí v kontextu toho, jak se mladý muž dosud choval, a může navrhnout soudu, aby ho předvolal k novému veřejnému jednání. Tam se může podmíněný trest změnit na ostré vězení.

"Od Probační a mediační služby bychom měli dostat minimálně zprávu na vědomí. O tom, zda provinilce předvoláme, se rozhoduje tady," sdělil předseda jičínského soudu.

Sám míní, že už si mladý muž zahrává dost. Hrozí mu, že půjde na čtyři měsíce za mříže. Zákaz pití alkoholu měl až do jara 2014.

Podle soudce Výmoly není podmínka zakazující pití alkoholu často používaná, ale ani úplně výjimečná.

Probační a mediační služba má podle své metodické šéfky Andrey Matouškové takových klientů docela dost, zejména z řad opilých řidičů. Soudci podle ní také od zavedení testerů na alkohol a drogy u probační služby nařízení dohledu více využívají.