Třebechovice na stavbu nové budovy muzea získaly 35,5 milionu korun z evropských dotací.

Třebechovice na stavbu nové budovy muzea získaly 35,5 milionu korun z evropských dotací. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Muzeum znovu láká na betlémy ze sádry, chleba i opravený Proboštův

  • 0
Po dvou letech se otevírá Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem na Královéhradecku. Kromě národní památky z dílny Josefa Probošta jsou v něm další tři stovky nejrůznějších betlémů.

Bodová světla nasvěcují jednotlivé scény a více než dva tisíce vyřezávaných dílů slavného Proboštova betléma se postupně dávají do pohybu, zatímco hlas na nahrávce popisuje tři scény. Ta nalevo, kde se pasou ovce a pracují ševci, kováři či truhláři, zatímco selka stlouká máslo, zobrazuje prostý život.

V centru sedmimetrového betléma jsou jesličky, kde se právě narodil Ježíš Kristus, a na pravé straně je zobrazeno jeho zajetí, ukřižování i vzkříšení. Více než sto let starý Proboštův betlém je jediným betlémem v Česku prohlášeným za národní kulturní památku.

A po dvou letech, kdy bylo třebechovické muzeum zavřené a mohutné dílo restaurovali odborníci, ho může znovu obdivovat i veřejnost. Navíc ze všech stran, prosklená stěna odhaluje i ozubené soukolí, které figurky pohání. Nová budova v rohu Masarykova náměstí za 46 milionů korun se otevírá právě dnes.

Cenné jsou i chlebové figurky neboli "chlebáčci"

Kromě cenného díla lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla vlastní muzeum další zhruba tři stovky betlémů. Dřevěných, papírových, voskových, sádrových, keramických, porcelánových, skleněných, ale i vyrobených z chleba.

"Ve sbírkovém fondu máme kolem 300 betlémů a ve výstavě máme zastoupeno deset betlémářských oblastí. Světový unikát je třeba skleněný, protože existují jen tři. Jeden máme my, druhý starosta Montrealu a třetí papež," říká správkyně depozitáře Petra Jahnová.

Cenné jsou i chlebové figurky neboli "chlebáčci": "Jsou velikou vzácností, protože chlebová hmota se většinou nedochovala, ve své době jich však byly stovky."

Třebechovice na stavbu nové budovy muzea získaly 35,5 milionu korun z evropských dotací, zbytek zaplatily stát, kraj a město.

Na čtvrteční slavnostní otevření proto dorazili zástupci všech institucí včetně Národního památkového ústavu, světové asociace betlémářů, a dokonce i delegát palestinského Ramalláhu, který vyřídil pozdravy z Betléma a přislíbil spolupráci.

Restaurátorům se podařilo znovu rozpohybovat i nefunkční části

"Jsem velmi potěšen, že toto vzácné centrum betlémů je právě na území naší diecéze jako chlouba a hrdost," řekl královéhradecký biskup Jan Vokál a nové budově požehnal.

Poslední dva roky, kdy slavný Proboštův betlém v provizorních prostorách čekal na nové muzeum, na něm pracovali dva restaurátoři. Podařilo se jim rozpohybovat i dávno nefunkční části, z 21 pohyblivých pásů devět nefungovalo.

Čtyři z nich zprovoznili, například pás s tříkrálovým průvodem a slonem. "Restaurování bude samozřejmě probíhat dál, ale po částech, abychom nenarušovali jeho chod. Během příštího roku budeme restaurovat hlavně zadní mechanickou stranu," sdělil řezbář a restaurátor Kamil Andres.

Dodal, že komplexnímu restuarátorskému zásahu se betlém v budoucnu stejně nevyhne: "Oprava bude hodně náročná a hlavně bude otázkou peněz. V dohledné době vytvoříme koncept s časovým harmonogramem a finančními možnostmi. Do té doby se budeme snažit udržovat betlém tak, aby se jeho stav pohybem nezhoršoval."

První odhady nákladů na generální opravu národní kulturní památky počítají s 10 až 15 miliony korun.