Myslivci z Trutnovska podepsali petici proti omezování střelných zbraní (ilustrační foto).

Myslivci z Trutnovska podepsali petici proti omezování střelných zbraní (ilustrační foto). | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Myslivci se bojí o zbraně, vyděsil je nápad švédské eurokomisařky

  • 847
Myslivce pořádně nadzvedla švédská eurokomisařka Cecilia Malmströmová, která navrhla přísná omezení držení zbraní. Obávají se, že kdyby přišli o flinty, hrozil by jim zánik.

Podle návrhu by legálně držené zbraně zůstaly nakonec jen ozbrojeným složkám. Plán pořádně rozčílil myslivce z Královéhradeckého kraje a nejen je. 

Například členové trutnovského spolku myslivců se bojí, že přijetí návrhu povede k postupnému omezení a nakonec i zákazu nošení zbraní pro myslivce, což by fakticky vedlo k jejich likvidaci.

Několik desítek myslivců z Trutnova už proto podepsalo celonárodní petici, jíž signatáři proti paradoxnímu záměru protestují.

"Pokud by se jim povedlo předpis prosadit, zbraně nakonec zůstanou jen ozbrojeným složkám. Je to úplný nesmysl, totální demagogie a nevím, kdo to mohl vymyslet. Náš obor by tím za čas úplně ztratil smysl," zlobí se předseda trutnovského mysliveckého spolku Jaroslav Čechura.

V Itálii už to zkusili, přibylo nehod se zvěří

Myslivci upozorňují, že mezi jejich úkoly patří hlídat v přírodě optimální stavy zvěře. I když návrh nepočítá přímo se zákazem držení zbraní, i jeho omezení by jim prý práci zkomplikovalo.

Podle expertů hrozí, že se některá zvířata přemnoží, což by mohlo mít nebezpečné následky. Když se podle Čechury o něco podobného pokusili v Itálii, okamžitě se na silnicích zvýšil počet střetů aut se zvěří.

Myslivci také upozorňují, že už nyní je v kraji obrovským problémem přemnožení divočáků, kteří se velmi těžko loví, střelci v jejich regulaci hrají nezastupitelnou roli.

"Čím víc se člověk od přírody a svého přirozeného prostředí vzdaluje, s tím horšími návrhy přichází," pozastavuje se Čechura.

S návrhem přísnějších pravidel nošení zbraní přišla švédská eurokomisařka Cecilia Malmströmová, která věří, že jejich omezení povede k prevenci ozbrojeného násilí a nelegálního obchodu se zbraněmi. Nápad zveřejnila už na podzim, ale i kvůli blížícím se eurovolbám se o něm živě diskutuje až nyní.

Myslivci se ocitli ve volební kampani

Odpor proti omezení zbraní se stal dokonce volebním tématem, který by mohl na voliče platit. Vždyť nálada ve společnosti není k přísnějším normám Evropské unie zrovna nakloněná.

Málokdo by však čekal, že se "obětí" voleb stanou právě myslivci, o kterých se jinak mluví jen ve výjimečných případech.

V myslivecké uniformě se na předvolební plakát vyfotil i kandidát do Evropského parlamentu za TOP 09 Bohumil Straka. Za snahou evropské komisařky vidí kariérní cíle i chytrou politiku.

"Má to politické pozadí. Všichni vědí, že kromě parlamentu pomalu končí i komise, a na mě to působí tak, že se komisařka chce ještě zviditelnit. Teď je návrh asi v první čtvrtině legislativního procesu, který trvá zhruba dva roky. Zarážející je třeba to, že by sportovní střelci i myslivci měli dávat zbraně do centrálního úložiště, odkud by si je půjčovali, jen když budou potřebovat," uvažuje Straka.

Ještě ostřejší je proti evropským návrhům autor zmíněné petice bývalý policista Pavel Černý, instruktor střelby a mezinárodní školitel policejních sborů. I ten se angažuje ve volbách, i když jako lídr malé Konzervativní občanské strany má o poznání menší šanci na úspěch.

"K omezování dochází postupně systémem ukrajování koláče. Jeden předpis následuje další, což v konečném důsledku může znamenat, že zbraně nebudou moci nosit třeba ani myslivci nebo sportovní střelci. Je to velmi nenápadné. Nejdříve se rozhodne, že nositel musí splnit psychotest, pak že ho musí absolvovat každý rok, následující předpis určí další zkoušky. Zbraně se zpoplatní, zpřísní se skladování a tak to pokračuje," vysvětluje Černý.

S názorem myslivců, že případné výrazné zpřísnění legálního držení zbraní by vedlo k jejich zániku, souhlasí i sdružení na ochranu práv majitelů zbraní LEX.

"Chápeme jejich obavy. Likvidační by mohlo být zavedení opakovaných psychotestů, opakovaného ověřování zbraní, zvýšení poplatků za nákup a prodej zbraní a zavedení povinných biometrických prvků. To vše by neúměrně zvýšilo finanční výdaje," tvrdí viceprezident sdružení Miloslav Brunn, který téměř za šikanu považuje povinnost ukládat zbraň u hospodáře mysliveckého sdružení a neúměrné zpřísnění podmínek pro organizování honů.

Sdružení souhlasí s obsahem petice, kterou trutnovští a další myslivci podepsali, ale nepodporuje ji, neboť ji považuje za součást volební kampaně.

Petice má nyní osm tisíc podpisů a další přibývají. V Česku je přes 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů a necelých 730 tisíc registrovaných zbraní.