Zákon myslivcům neukládá povinnost oznamovat lovy (ilustrační foto).

Zákon myslivcům neukládá povinnost oznamovat lovy (ilustrační foto). | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Žena se na procházce připletla mezi myslivce. Nemusí hlásit, kde střílejí

  • 159
Žena z Machova na Náchodsku si stěžuje, že se nečekaně ocitla na lovu mezi střelci. Turisty ani obyvatele takřka nic nechrání, aby se omylem nepřipletli do rány myslivcům. O lovu se totiž nijak nedozvědí.

Bylo sobotní ráno, když se Helena Sauerová šla projít se svými psy do lesa nedaleko Machova na Náchodsku. Na turistické stezce na Lhotském Šefelu se však dostala přímo do míst, kde právě probíhal myslivecký lov.

"Poprvé po třiceti letech života tady v Machově jsem se bála! To když jsem při ranní procházce lesem zjistila, že se kolem mě střílí! Jeden, dva, tři výstřely, vyděšené laně běžící přímo proti nám, zmatení moji psi...," popsala Sauerová nedávnou příhodu.

Žena šla se psy po turistické cestě

"Trvalo chvilku, než mi došlo, že procházím místy, kde mají myslivci leč. To snad ne! Nikde žádné upozornění (...). Přitom bylo kolem deváté, sobota a šli jsme po vyznačené turistické cestě!" vzpomíná Sauerová, která na postup myslivců upozornila v Machovském zpravodaji.

Jaké jsou lovy a kdo je odpovědný za bezpečnost?

Druhy lovů:

* individuální (např. čekaná) - konají se bez ohledu na počet lovců, kteří jsou na lovu zároveň (neoznamují se úřadům)

* společné - minimálně tři lovci a pes

* nejčastěji jde o naháňku např. na divoké prase (nehlásí se úřadům), dále hony na drobnou zvěř jako bažanty, zajíce (musí se ohlásit předem obci s rozšířenou působností)

Kdo nese odpovědnost za bezpečnost?

* každý myslivec musí mít zákonné pojištění odpovědnosti, primárně nese odpovědnost každý myslivec sám za sebe

* odpovědnost za konání společného honu nese i pořadatel, uživatel honitby má navíc právo požádat dle zákona o myslivosti o omezení či zákaz vstupu veřejnosti do honitby v době konání lovů

Zdroj: ministerstvo zemědělství

Byla v šoku. Tepve po chvíli uviděla myslivce, jak jí rázným gestem naznačuje, ať odejde z cesty. To už však stála za hranicemi v Polsku a nevěděla, jak se má vrátit domů.

Podobně se s lovci už jednou setkala. Teď je chce přimět, aby napříště oznamovali, kde budou lovit a střílet ostrými. Takovou povinnost totiž v těchto případech nemají, a tak stejná zkušenost hrozí komukoliv.

Vesnice Machov leží přímo na hranici a sází hodně na turistický ruch. Kvůli tomu rozšířila síť stezek směrem do přilehlého polského Národního parku Stolové hory. Fakt, že se turisté mohou ocitnout na mušce myslivců, může snahu o jejich přilákání zhatit.

Myslivci vše oznamovat nemusí

Na podzim přitom nešlo o hon, který by myslivci museli ohlašovat úřadům a policii, ale o takzvanou čekanou na spárkatou zvěř. Účastnilo se jí dvacet lovců. V Machově myslivci pořádají takový lov dvakrát v roce. Brzy ráno obsadili řadu posedů kolem hranice od Řeřišného po Lhotský Šefel.

Pravidla myslivců

Myslivci musí dbát na všechny okolnosti, jako je počasí, terén či zvýšený pohyb osob na cestách, při rekreaci, sportu či při práci. Lovec může vystřelit teprve, když ví, kam a na co střílí. Bezpečnost při manipulaci se zbraní je pro myslivce vždy prvořadým hlediskem.

"Osobně jsem tam nebyl, ale podle toho, co jsem slyšel, paní nikdo neomezoval, přišla se čtyřmi psy na volno a lezla do leče, i když viděla, že tam chlapi odspodu stojí, prý jim nadávala. Do střelby se nedostala," řekl hospodář Mysliveckého sdružení Bor v Machově Jiří Scholz.

Podle něj se myslivci drží zákona a ten jim žádnou povinnost tyto lovy zveřejňovat neukládá. Možná však myslivci tuto praxi přece jen změní. Už teď zvažují, že zveřejní další akci, celodenní lov nátlačkou na Štěpána, protože bude na rozsáhlejším území. Podle nich se však zas možná ozvou lidi se stížnostmi, že jim lovci omezují pohyb, anebo to přiláká zvědavce.

"Myslím, že je to dvousečná zbraň. Když si o chystaném lovu někde přečtou třináctiletí kluci, bál bych se, že se někde schovají ve křoví, aby se mohli podívat. Proto ani zákonodárci takovou povinnost nestanovili, na okres i policii oznamujeme pouze hony," uvedl předseda machovských myslivců Petr Zima. O podzimní události podle svých slov neví.

Stížnosti jsou jen ojedinělé

Úředník z Městského úřadu v Náchodě Aleš Balcar, který má myslivce na starosti, o podobné stížnosti na lovce roky neslyšel. "Stížnosti na konání honů se objevují jen ojediněle," připustila i Kateřina Böhmová z ministerstva zemědělství.

Autor knihy Lov zvěře v našich honitbách Josef Drmota poukazuje na to, že kdo vejde na honební pozemek, musí počítat s tím, že tam může probíhat lov jakéhokoli typu. Přitom v Česku jsou takřka všechny pozemky ve volné přírodě vedeny jako honební.

Chodci mohou do honitby vejít a ti, kdo si ji pronajímají, tam zase mají právo vykonávat myslivost. Mohou tu norovat se psy, jít na čekanou.

"Nedovedu si představit, jakým způsobem by se tyto činnosti plošně zveřejňovaly. To bychom mohli permanentně všude pověsit ceduli: Pozor, vstupujete do honitby. Lov má svá rizika jako vše ostatní. I řidič, když sedá za volant, riskuje nehodu, byť bude sebeopatrnější. Většina malérů se navíc stává přímo při lovu myslivcům, veřejnost ohrožena nebývá," řekl Drmota.