Tanky v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové pomáhaly rozježděním podloží zdejším živočichům

Tanky v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové pomáhaly rozježděním podloží zdejším živočichům | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Na Plachtě v Hradci tanky rozjíždějí krajinu, hlídají je ekologové

  • 8
Přírodní památku Plachta v Hradci Králové od čtvrtka rozjíždí těžká vojenská technika. Oblast kdysi byla vojenským cvičištěm, které se následně stalo vhodným prostředím pro mnoho vzácných živočichů a rostlin. Rozježděním terénu se ochranáři jejich přirozené prostředí snaží obnovit.

"Činnost armády, především opakované narušování povrchu, byla jedním ze zásadních pozitivních faktorů, které podmiňují přírodní výjimečnost lokality Na Plachtě. Místo tak mimo jiné zůstalo útočištěm pro řadu druhů vázaných na bezlesá stanoviště, které z naší přírody vymizely v důsledku poškozování bezlesí," uvedli ochranáři na stránkách lokality na Plachtě.

Tanky na Plachtě

Přírodní památku rozjíždělo kolem dvou desítek kusů těžké vojenské techniky, včetně dvou tanků T55 a osmi bojových vozidel pěchoty.

Po některých částech se jezdí od čtvrtka až do neděle, po jiných jen jeden den

Ekologové Na Plachtě spolupracují s Východočeským klubem přátel vojenské techniky.

Tanky, bojová vozidla a nákladní tatry jezdí podle plánů vypracovaných ekology.

Po odchodu armády ale začala lokalita intenzivně zarůstat náletovými dřevinami. "K roku 2005 bylo zničeno 80% původních bezlesých stanovišť, což mělo fatální důsledky na některé vzácné druhy, jako jsou například kuňka ohnivá, střevlíci a řada dalších," vysvětlili ochranáři. Rozhodli se proto napodobit utváření krajiny v minulosti.

"Narušování povrchu vojenskou technikou je velmi účinné a rychlé opatření, jak nevyhovující stav napravit. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto zajišťovala pojezd vojenskou technikou v lokalitě Na Plachtě v roce 2003 a dále v  roce 2010," stojí na stránkách lokality. Letošní rozježdění je tedy již třetí "tankovou" akcí Na Plachtě.

Počet vzácných druhů se několikanásobně zvýšil

"Akce probíhá v souladu s plánem péče o lokalitu a má povolení krajského úřadu. Chtěli bychom ji opakovat každý rok," řekl pro ČTK krajinný ekolog a organizátor akce Martin Hanousek. Dosud provedené úpravy terénu už podle něj přinesly výsledky.

"Zatímco předloni se výskyt listonoha počítal v jedincích, nyní je ve stovkách. Počet žábronožek ze zvýšil z desítek na tisíce až desetitisíce. Plachta je jediným místem v kraji, kde se tito živočichové vyskytují," uvedl. V lokalitě se podle něj po 17 letech opět objevila kriticky ohrožená ropucha krátkonohá, která vyhledává právě čerstvě narušené povrchy.

Cílem ekologů je podle Hanouska zachovat na Plachtě bezlesí. Tanky budou jezdit Na Plachtě do neděle a z celkových devětadvaceti hektarů rozjezdí zhruba čtyři.