Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Testy prokázaly ptačí chřipku u uhynulé divoké kachny v Náchodě

  • 0
Veterináři evidují první případ ptačí chřipky na území Královéhradeckého kraje. Testy ji prokázaly u volně žijící kachny, kterou našli uhynulou v neděli v Náchodě. Dosavadní opatření v kraji se s nálezem nijak nemění.

Uhynulé zvíře se našlo v ochranném pásmu kolem polského ohniska nákazy, asi kilometr od chovu, kde se v minulém týdnu potvrdila aviární influenza H5N8, známá jako ptačí chřipka. Tamní drůbež už veterináři zlikvidovali.

„Dosud jsme nechali laboratorně testovat šest uhynulých zvířat. Pět výsledků bylo negativních, v jednom případě se ptačí chřipka potvrdila,“ řekl krajský ředitel Státní veterinární správy (SVS) Aleš Hantsch.

Pozitivní nález podle něj nebude mít vliv na opatření, která dosud veterináři v kraji přijali. Nadále platí tříkilometrové ochranné pásmu kolem infikovaného hospodářství v Polsku a desetikilometrové pásmo dohledu (více čtěte zde).

V ochranném pásmu žádný komerční chov není

SVS už má soupisy chovů v oblasti. Z nich vyplývá, že chovatelé v ochranném pásmu mají asi dva tisíce kusů drůbeže a jiných ptáků. Žádný komerční chov v tříkilometrovém ochranném pásmu na české straně hranice není.

„Jediný komerční chov máme poblíž Police nad Metují a ten je plně pod kontrolou. Čítá asi 20 tisíc kusů drůbeže. Ten však leží v pásmu dozoru,“ dodal Hantsch.

Zatím není jasné, jak dlouho budou veterinární opatření v kraj platit. Podle Hantsche bude záležet na tom, zda se neobjeví další nakažená zvířata. Volně žijící ptáci totiž mohou virus dál přenášet. SVS proto chce být raději opatrná a odvolání neuspěchat. Ochranné a dozorové pásmu vyhlásili veterináři v kraji ve čtvrtek poté, co testy potvrdily nákazu v polském příhraničním městečku Kudowa Zdrój. Tamní chov čítající necelých 200 kusů drůbeže už je zlikvidovaný.

V Česku se nákaza objevila po deseti letech zhruba před dvěma týdny. Potvrzená je na deseti místech. Kromě Náchoda jde o Lázně Toušeň nedaleko Prahy, kde veterináři usmrtili přes tisíc ptáků (více zde), Libějovice na Strakonicku nebo Chotčiny na Táborsku, kde v malém domácím chovu museli utratit zhruba 50 ptáků (více zde).

Ptačí chřipka se potvrdila také u labutí v Praze a Olomouci. Další ohniska jsou na jižní Moravě v Ivančicích, Moravském Krumlově, na Znojemsku a Břeclavsku. Kvůli výskytu ptačí chřipky veterináři do konce ledna zrušili všechny výstavy drůbeže, okrasného ptactva a holubů na území celé republiky.