Skládku pod Zebínem lze rekultivovat za polovinu odhadované ceny, ukazují nabídky. Ilustrační foto

Skládku pod Zebínem lze rekultivovat za polovinu odhadované ceny, ukazují nabídky. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na rekultivaci skládky pod Zebínem dostává Jičín nabídky za půlku ceny

  • 1
Firmy, které se přihlásily do výběrového řízení na likvidaci skládky pod vrchem Zebínem v Jičíně, nahrály kritikům této zakázky. Městu totiž nabízejí rekultivaci za ani ne polovinu předpokládané částky 70 milionů. Tu kritici považovali už začátkem roku za přemrštěnou.

Přesto není jisté, zda se potřebné úpravy na skládce opravdu uskuteční. Jičínskou radnici totiž začíná nepříjemně tlačit čas.

"Městská rada rozhodla, že podáme žádost o prodloužení původního termínu pro uzavření smlouvy s vítězem výběrového řízení. Pokud by se některá z neúspěšných firem proti výsledkům výběrového řízení odvolala, mohli bychom stanovený termín překročit a tím ohrozit čerpání dotace," uvedl jičínský místostarosta a člen výběrové komise Tomáš Frýba z TOP 09.

Sedmdesát milionů? Stačila by polovina

Autoři projektové dokumentace vypočítali, že sanace skládky by měla stát přes 70 milionů korun, které by měl městu z devadesáti procent uhradit Státní fond životního prostředí.

Rekultivace skládky

Skládka, kterou chce Jičín upravit, je součástí bývalého vojenského cvičiště na západním úpatí Zebína v okrajové části města. Na přelomu 70. a 80. let minulého století bylo pod Zebín navezeno okolo 200 tisíc tun komunálního, stavebního i průmyslového odpadu.

Navržené úpravy počítají s rekultivací skládky a jejím překrytím nepropustnou vrstvou tak, aby se zabránilo průniku srážkových vod uloženými odpady.

Tak vysokým nákladům se už na lednovém zasedání jičínského zastupitelstva podivoval Jiří Hvězda (Věci veřejné), který se problematikou rekultivace skládek dlouhodobě zabývá: "Měl jsem k dispozici veškerou projektovou dokumentaci a ve srovnání s obdobnými úpravami na jiných skládkách je cenová kalkulace na skládku Zebín nestandardní. Mně vychází cena rekultivace jen okolo 35 milionů korun."

Především zástupci ODS a ČSSD v jičínském zastupitelstvu však podporovali doporučení společnosti Direkta Group, kterou si město najalo na organizaci projektu, aby šla radnice cestou dvoukolové veřejné soutěže, kdy se v prvním kole počet účastníků zúží losováním.

I přes to, že stejným způsobem radnice nedlouho před tím vysoutěžila zastřešení zimního stadionu za plnou projektovou cenu. Tento návrh však neprošel a většina zastupitelů dala přednost otevřenému tendru s výběrem vítěze podle nejnižší nabízené ceny.

Do soutěže se podle informací MF DNES přihlásilo 19 firem a nejnižší cenu 28 milionů korun nabídla pražská firma Purum. "Zastupitelstvo bude vítěze výběrového řízení schvalovat na začátku října a komise bude doporučovat, aby vybralo firmu s nejnižší cenovou nabídkou," řekl Frýba.

"Podobných projektů, kdy jsou původní rozpočtové náklady soutěží sraženy podstatně níž, je v posledním roce řada. Firmy bojují o zakázky, soutěží na krev a snižují ceny. Že se podařilo vysoutěžit tak nízkou cenu, je pro naše město určitě dobrá zpráva," konstatoval jičínský starosta Martin Puš (ODS).