Na hradecké Pospíšilově třídě končí demolice činžáku, na jehož místě bude stát Penny Market (28.6.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Petice nepomohla, kontroverzní obchod bude stát v Hradci ještě letos

  • 9
Na Slezském Předměstí začíná stavba kontroverzního Penny Marketu, proti kterému protestovaly stovky obyvatel. Hotovo bude ještě letos na podzim a naopak významné plus bude znamenat pro revitalizaci areálu Pilnáčkovy továrny.

Petice, pod kterou se podepsalo více než tisíc lidí, nebyla nic platná. Na hradecké Pospíšilově třídě, v sousedství Pilnáčkovy továrny, již končí demolice činžáku, na jehož místě už brzy bude stát Penny Market (o petici čtěte více zde).

„Za tři, maximálně čtyři měsíce bude hotovo,“ říká zástupce investora Jiří Langer.

Podobné vášně jako Penny na Slezském Předměstí vyvolává snad jen přečerpávací stanice plynu, respektive strach obyvatel z případného výbuchu (psali jsme zde). Obavy ze supermarketu u místních pramení ze zvýšené dopravní zátěže, narušení vzhledu rušné třídy, obchodníci zase upozorňují na to, že je konkurence převálcuje.

Investor navíc nepostaví posilovnu pod širým nebem coby úlitbu názorově rozpolcené komisi místní samosprávy (KMS).

„Před dvěma lety ještě posilovna měla zelenou. Kontaktovali jsme je, ale už o to nemají zájem. Doba, kdy byli ochotní něco takového udělat, je zkrátka asi pryč,“ říká člen KMS Jiří Kocourek. „Důvod je jednoduchý, posilovna neprošla městem,“ upozorňuje Langer (o záměru jsme psali zde).

Revitalizace areálu Pilnáčkovy továrny

Na druhou stranu růst marketu umožní pokračování revitalizace rozsáhlého areálu Pilnáčkovy továrny, tedy hradeckého pojmu, který se vinou minulého režimu téměř ocitl v troskách.

„Penny je bezpodmínečně nutný projekt pro to, abychom byli schopní s areálem udělat něco dalšího. Už jen to, že dávají do pořádku pozemky, které byly spíš skládkou, je přínosné, protože já sám bych na to neměl. Je to ale plus pro celou továrnu, protože bez peněz za pronájem by se celá revitalizace táhla nesrovnatelně delší dobu,“ zdůrazňuje Filip Dvořáček, dědic a šéf společnosti Josef Pilnáček s.r.o., jenž by ještě letos chtěl v někdejší fabrice rozjet kavárnu a studio jógy.

Podle odpůrců marketu bude daní za revitalizaci továrny příliš vysoká dopravní zátěž, ale i „hranatý“ vzhled.

„Dopravní a architektonické řešení i nekoncepčnost z urbanistického hlediska jsou přímo tragická. Developer hodlá do proluky mezi domy vtěsnat krátkou stěnu supermarketu a vjezd na parkoviště,“ vysvětluje aktivista Aleš Dohnal.

„Obávám se vylidnění Pospíšilovy třídy i nárůstu dopravy a v neposlední řadě mi nesedí ani krabicovité tvary stavby,“ vypočítává náměstkyně primátora Anna Maclová (Koalice pro Hradec).

Strach je však podle Langera úplně zbytečný. „Spíš mi v kontextu s dopravní katastrofou, ke které dojde u Koruny, přijde jako úsměvný. My budeme mít asi 35 parkovacích stání a počítám, že za hodinu přijede a odjede kolem 20 aut, tedy zanedbatelná zátěž. A zásobování bude zajíždět jen dvakrát týdně,“ argumentuje.

„Těžko říct, co to s dopravou udělá,“ přemýšlí Kocourek. Předsedkyně KMS Slezské Předměstí jih Eva Matyášová se domnívá, že Penny to ze začátku může mít u místních docela těžké. „Pozoruji, že lidé tomu moc nefandí. Sama za sebe jsem přesvědčená, že jako komise jsme s výstavbou nemohli nic dělat a sama za sebe říkám, že Hradec je podobnými markety už přesycen,“ konstatuje Matyášová.

„Když to nejde dveřmi, zkusí to oknem“

Zatímco názor obyvatel Slezského Předměstí na vznik dalších komerčních ploch je značně rozdílný, pro další etapy revitalizace Pilnáčkovy továrny jsou spásou. „Řekněme, že ještě nejsme ani v polovině. Nedokážu odhadnout, kdy skončíme, protože se to odvíjí od financí. Nemáme žádné vnější zdroje jako například dotace, takže co továrna vygeneruje, to zase okamžitě vrážíme zpátky,“ dodává Dvořáček, jenž chce z někdejší fabriky na mýdlo vytvořit multifunkční objekt s osobitým kouzlem.

Penny Market si již před pěti lety v Hradci Králové vyhlédl pozemky naproti centru Futurum, avšak proti prodeji se postavili obyvatelé Moravského Předměstí a nelíbil se ani zastupitelským klubům. Ani na Slezském Předměstí však investor neměl dveře dokořán. Jen žádost o zřízení inženýrských sítí zastupitelstvo dvakrát shodilo ze stolu a bod prošel až napotřetí díky lsti, kdy o souhlas požádala majitelka pozemku namísto skutečného investora.

„Pan Langer je skvělý lobbista. Když to nejde dveřmi, zkusí to oknem, a když to nejde oknem, vleze tam komínem. Prostě mu to nakonec projde,“ okomentoval tehdy ironicky schválenou žádost zastupitel Lubomír Štěpán (KSČM).