Tříletá Simona Smutná se učí chodit na protéze. | foto: Cesta za snem

Atlet s protézou vyleze na Sněžku. Pro Simonku se stejným hendikepem

  • 3
Teprve rok a půl po amputaci nohy chce paralympionik Jaroslav Petrouš vystoupat na vrchol Sněžky, aby podpořil tříletou dívenku se stejným hendikepem. Potřebuje peníze na asistenta, aby mohla mezi ostatní děti do školky. V Peci pořádá dětský den občanské sdružení Cesta za snem.

Jsou jí teprve tři roky, ale už si toho prožila hodně. Simonka Smutná z Mladoboleslavska prodělala onkologickou léčbu a přišla o nohu. Amputovali jí ji kvůli nádoru v půlce levého stehna.

Kam přispět?

Hendikepovanou dívku je možné podpořit také zakoupením trička se symbolem akce Na Sněžku pro Simonku, stojí minimálně 200 korun. Dárci mohou přispívat na účet číslo 257936912/0300, rodina Simonky Smutné využije peníze na nákup kompenzačních pomůcek a zajištění osobního asistenta. Více na www.cestazasnem.cz.

Tříletá Simona Smutná se učí chodit na protéze.

"Nyní se učí chodit na protézce a i přes svůj hendikep se snaží žít jako ostatní vrstevníci," říká její matka.

Podpořit se jí rozhodl sportovec Jaroslav Petrouš, reprezentant České republiky ve vrhačských disciplínách, který bojuje se stejným hendikepem - loni také přišel o levou nohu. Pro amputaci se rozhodl dobrovolně, když už nemohl dál snášet velké bolesti, kterými trpěl po dvou těžkých úrazech a mnoha operacích (více čtěte zde).

Dívka nemá nárok na státní peníze na asistenta

Pro malou Simonu dnes na Den dětí pokoří nejvyšší českou horu: "Veškerý výtěžek připadne na zajištění asistenta, aby malá Simonka mohla nastoupit do mateřské školky," prohlásil Petrouš.

Spojil se proto s občanským sdružením Cesta za snem a chce upozornit na problém způsobený nedávnou změnou zákona, kvůli kterému mají podobně hendikepovaní nárok jen na minimální podporu od státu.

Paralympionik Jaroslav Petrouš.

"Nejvíce tímto opatřením trpí děti, které mají bez nároku na asistenta veliké problémy dostat se do klasické školy nebo školky, přičemž na speciální pedagogická centra jsou podle nových tabulek málo handikepované," upozorňuje Tomáš Pchálek z Cesty za snem.

Do klasické školky Simonku bez asistenta nevezmou

Stejně tak tříletá Simona. Lékaři ji zařadili do prvního stupně postižení, což v praxi znamená, že nemůže získat příspěvky na kompenzační pomůcky, asistenci ani speciální péči. A paradoxně, do klasické mateřské školy jí kvůli pohybovému handicapu nevzali.

"V dubnu čeká malou Simonku další zápis a rodiče si moc přejí, aby malá Simonka byla zařazena mezi ostatní stejně staré vrstevníky do klasické mateřské školky," říká Pchálek. Asistenta, který by dívku do školky musel doprovázet, musí rodiče platit ze svého.

Proto peníze ze sponzorských darů, upomínkových předmětů a triček prodaných během dnešního výšlapu na Sněžku, dostanou rodiče dívky právě na nákup kompenzačních pomůcek a zajištění asistenta.

Dětský den v Peci

"Samozřejmě půjdeme taky, vyjdeme, co půjde a budeme rádi, když široká veřejnost půjde s námi," říká matka hendikepované dívky. Na místě mohou lidé podepisovat také petiční archy usilující o změnu novely zákona v kategorizaci invalidity.

Program začíná na centrálním parkovišti v Peci pod Sněžkou už v 8:30 hodin. Zatímco děti čekají soutěže, hry, zpívání nebo malování, dospělí se utkají ve sportovních a vědomostních kláních. Program moderuje ochrnutý Muž roku a vrchlabský rodák Martin Zach.

V 10 hodin vyráží z Pece expedice na vrchol Sněžky, paralympijský atlet Jaroslav Petrouš se připojí v 11 hodin u Boudy pod Sněžkou. Na účastníky čekají pamětní diplomy a šek s vybranou částkou dostanou rodiče Simony Smutné v 17 hodin. Od 18 hodin začíná na Boudě v Obřím dole táborák spojený s grilováním a koncerty.