VIDEO: Ve Špindlu vyrostl Krakonoš, sochaři spotřebovali 300 tun sněhu

  • 0
Na náměstí ve Špindlerově Mlýně vyrostl pět metrů vysoký pán hor, ze sněhu ho stvořil Josef Dufek z Jilemnice. V pravé ruce drží klobouk, v levici svírá hůl. Sochu Krakonoše doplní sportovci z ledu.

Se dvěma pomocníky na něm Dufek pracoval čtyři dny. Krakonoše, kterého do centra města přivezlo několik náklaďáků, začal tvarovat v pondělí. S jednodenní přestávkou jej dokončil v pátek odpoledne.

Nejprve vytvořil hlavu s nepřehlédnutelnými vousy, pak ruce, trup a další části mohutné postavy. V pravé ruce drží vládce hor klobouk, v levici svírá hůl. Na výšku měří pět metrů, na šířku i s replikami horských chaloupek sedm metrů.

Osmašedesátiletý výtvarník staví sněhové Krakonoše v Jilemnici od roku 2000, poslední zimy také ve Špindlerově Mlýně. Za tu dobu jich vytvořil už dvacítku. Každý byl trochu jiný. Letošní Krakonoš na rozdíl od postavy, která horskému středisku dominovala loni, má hůl v opačné ruce a v té druhé místo obří dýmky tentokrát drží klobouk.

Sochaři improvizují, přesný plán nebo nákres nepoužívají. „Koncepci máme v hlavě, stavíme, jak to přijde. Na jedné straně byla hromada sněhu trochu vypouklá, proto jsme se tam rozhodli udělat ruku s holí, abychom nemuseli moc modelovat z vody a sněhu,“ vysvětluje Dufek.

Kromě lopat sekeru a ostrý loupák

Tvůrci Krakonoše si nemohli přát lepší podmínky, celý týden se teploty pohybovaly hluboko pod bodem mrazu. „Nebylo to špatné. Na vršku byl sníh krásně zhutnělý, držel pohromadě. Čím jsme se dostávali níž, byl ještě hutnější. Na spodku je tvrdý jako skála,“ popisuje výtvarník.

Kromě lopat používá sekeru a také ostrý loupák na odstraňování kůry ze stromů. Pokud část skulptury odpadne, komponent snadno přilepí „maltou“ umíchanou z vody a sněhu. Za čtyři dny stavitelé Krakonoše odházeli metráky sněhu. Každý den šest hodin tvrdé práce. Josef Dufek se zaměřuje především na modelování hlavy a detailů postavy, jeho parťáci dělají hrubší práce.

„Je to jak horničina, rukama nám projdou kubíky sněhu. Zvlášť když mrzne a sníh je tvrdý, je to velká dřina,“ potvrzuje Miroslav Ačai z Valdic, který s jilemnickým stavitelem v posledních letech pravidelně spolupracuje.

K tvorbě sochy ze sněhu má profesně blízko, vlastní totiž stavební firmu. „Postavit Krakonoše v centru Špindlu je pro mě velká prestiž,“ přiznává.

Přírodní sníh by na stavbu zdaleka nestačil. Technické služby proto přivezly další metráky z parkovišť a ze Špindlerovské boudy. Nákladní auta se otočila celkem třicetkrát, dopravila téměř 300 tun sněhu. V loňském roce vydržel Krakonoš ve Špindlerově Mlýně v plné kráse až do závěru března, torzo sochy tu dokonce bylo ještě v půlce dubna.

Josef Dufek sochu dvakrát opravoval. V loňském roce postavil za několik týdnů hned tři Krakonoše, z toho dva v Jilemnici. První sochu na jilemnickém náměstí totiž pouze den po jejím dokončení zničila náhlá obleva (psali jsem o tom zde).

Náměstí zdobí třetím rokem po sobě

Monumentální Krakonoš zdobí špindlerovské náměstí třetím rokem po sobě. Vznikl při festivalu Špindlerovská zima, který právě v centru města vrcholí. Ledosochaři začnou v sobotu ráno před zraky návštěvníků vyřezávat motorovými pilami sjezdaře, snowboardistu a skialpinistu.

„Vznikne tady také jakési minimuzeum sportovních potřeb. V ledových kvádrech budou zamražené sjezdové lyže, běžky, hůlky nebo přeskáče,“ doplňuje tajemnice městského úřadu Eva Klouček Filipová.

V doprovodném programu vystoupí lyžníci, Krakonoš i Trautenberk, otužilci a kapela Keks. V 18 hodin akci uzavře ohnivá show skupiny Pa-li-Chi.