Ilustrační foto. | foto: Marek Burza

Hasiči v Náchodě sčítali drůbež kvůli ptačí chřipce, testy jsou negativní

  • 0
Náchodská jednotka dobrovolných hasičů sčítala od pátku do neděle chovy drůbeže a dalšího ptactva v tříkilometrovém ochranném pásmu kolem zdroje nákazy ptačí chřipky, kterou polští veterináři potvrdili v příhraničním městečku Kudowa Zdrój. Testy mrtvých ptáků z české strany hranice jsou zatím v pořádku.

Hasiči sčítali ptactvo ve všech osmi katastrech, které v ochranném pásmu leží. Podobné opatření vyhlásila Státní veterinární správa (SVS) i v dalších 57 obcích v okruhu 10 kilometrů od zdroje nákazy, ale tam se vztahuje jen na komerční chovy. Utrácení drůbeže na české straně hranice nařízeno není.

„Dosud je vše v pořádku. Zatím nemáme z laboratoře signál, že by byl nějaký problém. Občas nám nějaký uvědomělý občan zavolá, my uhynulé ptáky odebereme a pošleme na vyšetření. Dnes přišly dva negativní výsledky,“ řekl krajský ředitel SVS Aleš Hantsch.

Nákazu v Kudowě ve středu potvrdily laboratorní testy. Podle serveru Agropolska.pl kvůli tomu polští veterináři utratili 193 kuřat v infikovaném chovu a provádějí v okolí další testy. V zemi jde už o třicátý výskyt viru, kvůli němuž Poláci vybili stovky tisíc ptáků.

Sčítání drůbeže a dalších ptáků v ochranném a dozorovém pásmu na území kraje musí být hotové v pondělí a veterinářům ho obce musejí poslat do úterka. Pak může veterinární správa rozhodnout o dalších opatřeních.

Už teď platí, že chovatelé musejí drůbež zavřít do hal, zařídit dezinfekci u vstupů a zamezit kontaminaci krmiva a vody trusem volně žijících ptáků. To je ale jen část nařízení. Podle veterinářů jsou ve sledovaném území dva komerční chovy drůbeže, jejich aktuální velikost bude známa v úterý.

„My sice hospodářství evidujeme, ale může být prázdné, protože ho třeba vyskladnili. Uvidíme, jaké kroky bychom případně mohli podniknout,“ odmítl spekulace Hantsch.

Obce v kraji dostaly od veterinářů upozornění na riziko výskytu ptačí chřipky už v minulých dnech. Nákazová komise hejtmanství se sešla 6. ledna a rozeslala do všech obcí v kraji sčítací listy ptactva a všeobecné pokyny pro chovatele.

„Reagovali jsme na tento celorepublikový problém ihned po prvním výskytu viru na jižní Moravě. Komise sestavila systém doporučení a preventivních opatření pro chovatele drůbeže. Celý vývoj budeme pochopitelně sledovat a v případě, že si to bude situace vyžadovat, svoláme bezpečnostní radu kraje,“ sdělil hradecký hejtman Jiří Štěpán.

Podle veterinářů se zatím žádné mimořádné laboratorní kontroly nechystají, monitoring ptačí chřipky se totiž dělá průběžně. „Nemá smysl realizovat něco nad jeho rámec, pokud nejsou nějaké klinické příznaky nebo podezření ze strany chovatele nebo ošetřujícího veterinárního lékaře,“ dodal ředitel Aleš Hantsch.

9. ledna 2017