Mateřská škola U Písníku v Náchodě.

Mateřská škola U Písníku v Náchodě. | foto: Štěpánka Tůmová

Stoletá školka v Náchodě s rodinným přístupem zavírá, měla málo dětí

  • 1
Otřískaná budova s cimbuřím u továrny na okraji Náchoda vypadá jako strašidelný zámek, ale dosud se v ní skrývala oblíbená mateřská škola U Písníku. Byť se o to dost přeli, zastupitelé ji k poslednímu červnu zrušili. Rodiče toho litují.

„Když jsme pro starší dceru sháněli místo ve školce, zbyla na nás tahle U Písníku. Napřed jsme se té budovy lekli, ale bylo to tu vždycky skvělé, personál i prostředí. Když se v době dovolených školka zavírala a děti načas musely navštěvovat školku v Bělovsi, chtěly pokaždé rychle zpátky. Teď město školku zruší, takže nám nezbylo než hledat jinou. Mladší dceru dáme na Plhov,“ vyprávěl jeden z rodičů Petr Polák z Pavlišova.

Školka U Písníku, která působila jako odloučené pracoviště mnohem větší školky ve Vítkově ulici v Bělovsi, byla opravdu netypická. Jak zaznělo na zastupitelstvu, školka sloužila přes sto let, dříve hlavně rodičům zaměstnaným ve vedlejší továrně.

Podle místní pamětnice se školka otevřela v tomto domě začátkem padesátých let, dříve fungovala v jiné již zbourané budově. Nynějšímu zchátralému domu se říkalo panská vila a patřil majiteli továrny, který emigroval.

Dům však nepatří městu, jsou v něm byty a školka zabírala několik místností v patře. Venku měla malou zahradu se „socialistickými“ prolézačkami. Odpoledne ve vedru se tam bosé děti proháněly v trávě.

Radní tvrdili, že musí reagovat na klesající počet dětí. „Jsem si vědom, že narušujeme kontinuitu a tradici. Sám jsem se spolu s vedoucím odboru školství na setkání ve školce přesvědčil, že vytváření komunit v menších školkách je velmi důležité, nicméně realita je taková, že klesá porodnost. Naší povinností je reagovat na to aspoň dílčími kroky, které jsou únosné a alespoň trochu nám umožňují vyrovnat se s demografickou křivkou. Po zápisu do mateřských školek máme víc než šedesát volných míst, kapacita je dostatečná. Zrušení jedné by se nemělo dotknout kvality péče v mateřských školkách,“ uvedl místostarosta Miroslav Brát (ČSSD).

Mateřská škola U Písníku v Náchodě.

Ve školce s 23 místy jich zůstalo na konci června 14 volných. Někteří zastupitelé z opozice, ale i koaliční sociální demokraté však nad rušením školky váhali.

„Myslím, že tento stav je výsledkem cílené práce současného vedení školky, které děti záměrně odvádělo z pracoviště U Písníku. Mrzí mě to. Vedení mělo těžké rozhodování, děti ubývají, ale Písník byl pracoviště rodinného typu a na tom si zakládal. Měl obrovský přínos pro děti mladší tří let, které tam chodily, ale po změně legislativy to už v posledním školním roce nebylo únosné, za což vedení nemůže. Kdyby však rodiče předem věděli, co se školkou bude v příštím školním roce, počet dětí by byl jiný. Nebylo by jich devět, ale dá se tvrdit, že by jich bylo kolem dvaceti,“ namítla zastupitelka Denisa Pokorná (ČSSD), která žádala odložit záležitost do doby, než vznikne koncepce školství v Náchodě. Ta se připravuje v návaznosti na širší koncepci školství pro několik měst regionu.

Pokud by si Náchod nechal nevytíženou školku, musel by pedagogům doplácet mzdy.

„Znám situaci v této školce velmi dobře, scházeli jsme se tam s kolegyní a rodiči a o to víc mě toto jednání o zrušení školky překvapuje. Obávám se, že opravdu není cesta v odročení. Každý se rozhodneme podle svého svědomí, jestli jsme pro ekonomický argument, nebo pro argument intimní výuky. Musíme si však přiznat, že když toto pracoviště zrušíme, tento typ výuky nabídne jiná školka,“ míní zastupitel Tomáš Magnusek (ČSSD).

V Náchodě působí sedm mateřských školek. „Od roku 2010 se v Náchodě narodilo kolem 248 dětí, což byl vrchol, rok od roku totiž klesá. Jsme zhruba na 200 dětech v posledním roce. Má to skutečně klesající tendenci, nebyl to žádný výkyv,“ připomněl vedoucí městského odboru sociálních věcí a školství Pavel Schuma. Zrušení školky U Písníku odhlasovalo deset zastupitelů, čtyři byli proti.