Medvěd Ludvík ve výběhu náchodského zámku

Medvěd Ludvík ve výběhu náchodského zámku | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Náchodské zámecké medvědy už o Vánocích nebudí. Byli nevrlí

  • 2
Ještě nedávno byli medvědi v příkopu náchodského zámku hlavním lákadlem pro malé návštěvníky i o Vánocích. Letos ale mají jistotu, že je nikdo budit nebude. V době zimního spánku byli beztak nevrlí a nechtěli se před turisty producírovat.

Medvědi Dáša a Ludvík bývali v minulých letech zpestřením vánočních svátků hlavně pro náchodské děti. Jenomže ošetřovatelům dalo dost práce, aby je z jejich betonového brlohu vůbec vylákali.

MED A MOUCHY

Žrádlo pro medvědy dodávaly hypermarkety. Počátkem roku však kvůli předpisům o vracení potravin s prošlou lhůtou obchody spolupráci vypověděly. Později se však našlo několik jiných řetězců a firem, které opět medvědům žrádlo posílají. Medvěd je všežravec. Spořádá jak byliny, trávu, kořínky, bobule, větve, ovoce, zeleninu, tak drobné obratlovce, žáby, měkkýše, brouky, mravence a jejich kukly i další hmyz. Ve volné přírodě medvědi chytají ryby, někteří loví divoká zvířata, živí se i mršinami. Největší pochoutkou medvědů je med.

Medvědi hnědí totiž zhruba v polovině listopadu uléhají k zimnímu spánku a Vánoce jim mohou být ukradené. Proto je už dnes ošetřovatelka Gábina Macounová návštěvami dětí netrápí:

"Necháváme medvědy spát. Jen když se třeba vlivem teplého počasí probudí, necháváme jim v brlohu jednoduché jídlo."

Náchodští medvědi v roce 1994, kdy jim byly asi dva roky, opustili pražský cirkus, kde se narodili a strávili karanténu v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem.

Poté našli útočiště v příkopu náchodského zámku. V roce 2002 se o péči o medvědy podělily královédvorská zoo zajišťující odbornou veterinární péči, město Náchod přispívající finančně na údržbu výběhu a někdejší Památkový ústav v Pardubicích.