Hradec Králové (ilustrační snímek)

Hradec Králové (ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nadšenci se rozhodli obnovit Císařskou cestu v Hradci

  • 1
Ke všem turistickým atrakcím, které lákají návštěvníky za historií Hradce Králové, by měla v budoucnu přibýt i obnovená Císařská cesta. Rozhodli se ji oživit nadšenci ze ze Společnosti ochránců památek ve východních Čechách.

Císařská cesta by prodloužila už existující III. naučnou pěší trasu po hradeckém opevnění a mohla by se stát další nenákladnou atrakcí procházek historickým centrem. Obnovení císařské cesty nic nebrání.

"Pozemky, na nichž vede, jsou v majetku města už z dob Rakouska-Uherska. Cesta vede parkem Kubišovy sady hned pod někdejším opevněním. Tak jediným problémem bude jen přeložení částí dnešních cest, aby se mohl zachovat pěší a cyklistický provoz v parku. To představuje jen malé náklady. Navíc by nám měli pomáhat studenti hradecké univerzity a střední průmyslové školy stavební," míní člen společnosti a také pracovník Státního fondu životního prostředí České republiky Robert Müller.

Kudy vedla Císařská cesta

Začátek měla na hradecké Pospíšilově třídě. Ve směru od Slezského Předměstí k Pospíšilově soše, v úrovni křižovatky, kde je střední průmyslová škola stavební, odbočí mírně vlevo do parku. Tam vede pravidelným esíčkem do ulice u areálu Slávie, kde pokračuje jako asfaltová místní komunikace až k objektu staré nemocnice.

Dodal, že veškeré parametry cesty, tedy složení materiálu, šířku komunikace i detaily přilehlého příkopu by měla určit archeologická sonda. Ta přípravě obnovení Císařské cesty předcházela. A kudy vlastně Císařská cesta vedla?

"Začátek měla na dnešní Pospíšilově třídě. Pokud jedete od Slezského Předměstí k Pospíšilově soše, v úrovni křižovatky, kde je dnes střední průmyslová škola stavební, odbočí mírně vlevo do parku. Tam vede pravidelným esíčkem, které dodnes existuje, do ulice u areálu Slávie. Císařská cesta tam pokračuje jako asfaltová místní komunikace až k objektu staré nemocnice," vysvětluje Robert Müller.

Projekt na obnovu cesty by mohl získat i evropské dotace

Císařskou stezku by například mohla využívat při různých vzpomínkových akcích v souvislosti s bitvou v roce 1866 i Hradecká garda. "Cesta by mohla začínat právě u stavební školy a v parku by mohla vést i s kopiemi patníků celým parkem na asfaltku u Slávie, dále by pokračovala ke staré nemocnici a pak k původní Slezské bráně. Tedy ke vstupu do někdejší pevnosti," míní Müller.

Císařská cesta vznikla při výstavbě hradecké pevnosti v první polovině 18.století. Vedla do města a klikatila se stromořadím ke Slezské bráně někdejší hradecké pevnosti jako určitá sinusoida.

"To proto, aby obyvatelé pevnosti dobře věděli, kdo se k nim chystá, kolik návštěvníků je. Mohli si díky této cestě prohlédnout příchozí ze všech stran a zkontrolovat třeba, jaké zbraně mají nebo schovávají," říká Robert Müller.

Ochránci památek míní, že kdyby se zapojilo město Hradec Králové, mohl by projekt získat podporu z evropských peněz. "Ta cesta je stále v mnoha plánech, a to nejen samotné bývalé pevnosti. Také ve starých mapovacích leteckých snímcích Hradce Králové z roku 1927 je velmi dobře vidět i původní stromořadí, které podél cesty zčásti dodnes vede," uvádí Robert Müller.