Už příští rok by měly vlakové soupravy na lokálku ke Smiřicím vyjíždět každý prázdninový víkend. (Ilustrační snímek)

Už příští rok by měly vlakové soupravy na lokálku ke Smiřicím vyjíždět každý prázdninový víkend. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Večeřa, MF DNES

Nadšenci usilují o nové muzeum lokálek kousek od Hradce Králové

  • 2
Na nádražích v Račicích nad Trotinou a Hořiněvsi na Hradecku by mohlo vzniknout nové muzeum lokálek. Usilují o to členové sdružení Společnosti pro revitalizace místních drah. Součástí plánu je i přeměna dráhy mezi Hněvčevsí a Smiřicemi v muzejní a turistickou železnici s pravidelným provozem.

"Něco podobného jsme dřív provozovali v Kamenickém Šenově, ale tam už lokálka skončila. Hledali jsme tedy nějaké nové působiště. Trať z Hněvčevsi do Smiřic je ideální, protože na ní již prakticky není žádná doprava," uvedl místopředseda sdružení Zdeněk Kyncl.

Na trati dnes příležitostně jezdí jen historické vlaky z jaroměřského železničního muzea. Společnost pro revitalizace místních drah před časem vznikla oddělením právě od klubu Výtopna Jaroměř, který nostalgické jízdy pořádá.

Členové spolku se totiž nebyli schopni shodnout na koncepci muzea. "My se chceme i nadále starat jen o výtopnu, protože i tak je s tím hodně starostí. Druhá skupina se snaží o pravidelný provoz na lokálce. Chtějí, aby exponáty opravdu jezdily. Nicméně pokud jsou lokomotivy v provozu hodně často, je daleko větší pravděpodobnost, že se něco poškodí. V případě denního provozu by bylo třeba zaměstnat i kvalifikované pracovníky a náklady by byly značné. Podle mě je na něco takového zapotřebí více lidí i času. Chodíme do práce, musíme se věnovat i něčemu jinému než jen vlakům," popsal důvody sporu jednatel jaroměřské železniční výtopny Bohuslav Škoda.

Provoz by byl hlavně o prázdninách

Už příští rok by měly vlakové soupravy na lokálku ke Smiřicím vyjíždět každý prázdninový víkend. Ve Společnosti pro revitalizace místních drah však uvažují do budoucna i o možnosti denního sezonního provozu.

Podle Kyncla si muzea v Jaroměři a v Račicích konkurovat nebudou: "V Jaroměři je spíš muzeum lokomotiv a některé exponáty tam v podstatě nepatří. V budoucnu by se tak obě muzea měla spíš doplňovat a měla by se o ně starat jedna společnost."

Další vizí sdružení je také vznik přírodního amfiteátru v Račicích, kde by se pravidelně pořádaly různé kulturní akce. Tuto tradici však členové společnosti zakládají už nyní.

Nedávno totiž na račickém nádraží připravili program nazvaný Akce vlak. Návštěvníci viděli bojovou ukázku z konce 2. světové války a výstavu historické bojové techniky a vozidel. Na místo mohou vyrazit i parním vlakem z Jaroměře.