Členové České strany národně sociální přelepili desku u památníku na Věřině...

Členové České strany národně sociální přelepili desku u památníku na Věřině cestě ve Špindlerově Mlýně (8.5.2016). | foto: ČSNS

Pochovaní se hlásili k Třetí říši, přelepili národní socialisté památník

  • 26
Národní socialisté přelepili v neděli v Den vítězství informační tabuli u památníku popraveným Němcům ve Špindlerově Mlýně. Tvrdili, že tabule postrádá historický kontext. Podle Správy Krkonošského národního parku šlo o vandalismus a zneuctění památníku.

Předseda České strany národně sociální (ČSNS) Michal Klusáček se pochlubil poopravením desky na stranickém webu. V neděli ráno si tím prý členové připomněli výročí konce druhé světové války. Nelíbilo se jim, že pietní místo je jednostranně pojaté.

„Dějiny nezačaly 9. 5. 1945. Pokud chce někdo připomenout, že se těsně po skončení hrůzostrašné světové války událo bezpráví na nacistických vojácích, které zavádějícím výrazem nazývá „německé uniformované jednotky“, měl by podle nás uvést i to, co se stalo během války, kterou Němci rozpoutali. Proto jsme se rozhodli uvést text na pravou míru,“ napsal na webu předseda strany Michal Klusáček.

Samolepka s upraveným textem však zmizela za několik hodin, strhl ji jeden ze strážců parku.

„Zvažovali jsme, zda to budeme řešit právní cestou, ale naštěstí to vypadá, že na místě nic nepoškodili. Jde o jediný památník popravy bez soudu po válce, který jsme odhalili před necelým rokem. Takový vandalský čin se tam stal poprvé,“ řekl náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku Jakub Kašpar.

„Pánové z ČSNS se neúčastnili příprav odhalení, nekomentovali to ani se neúčastnili besed, které jsme organizovali. Zdá se, že si to schovali až na dobu, kdy se blíží krajské volby. Volební kampaň formou vandalských činů mi nepřipadá ideální,“ dodal náměstek.

Miliony mrtvých nepopíráme, říká muzeum

Památník na Věřině cestě odhalila správa parku před osmi měsíci (více čtěte zde). Po sedmdesáti letech od války chtěla upozornit, že lidé byli popraveni bez soudu.

Etnolog Krkonošského muzea ve Vrchlabí Libor Dušek tvrdí, že předseda socialistů se sám dopustil jednostranného výkladu událostí.

„Souhlasím s ním, že ve slušné demokratické společnosti je především nutné nevytrhávat věci z kontextu. Ano, to je jistě třeba. Je pravděpodobné, že přibližně polovina popravených byla sympatizanty Třetí říše. Stejně pravděpodobné je, že druhá polovina popravených s politikou v 30. a 40. letech minulého století neměla nic společného. Nejedná se tedy z tohoto úhlu pohledu o vytržení z kontextu?“ napsal etnolog na facebookovém profilu muzea.

„Primárním sdělením tohoto místa stále je, že byli popraveni lidé bez jakéhokoli (natož spravedlivého) soudu. Tím rozhodně nijak nepopíráme miliony mrtvých v koncentračních táborech a další válečné zločiny nacismu a fašismu, které byly skutečně příšerné a s jejichž důsledky je nejen česká společnost konfrontována i dnes,“ dodal etnolog.

Na zřízení památníku se podílela Správa KRNAP a krajanské sdružení z bavorského Marktoberdorfu. Pomník navrhla Kateřina Nováková-Kašparová z Hořic, z krkonošské žuly ho vyrobil Roland Hantl z Mladých Buků.

Národní socialisté na sebe upozornili před pěti lety přetřením kříže narůžovo na louce Budínka v Dobroníně u Polné (psali jsme zde).

Památník na Věřině cestě

Původní text:
V těchto místech je pochováno pravděpodobně několik desítek německých obyvatel Špindlerova mlýna a příslušníků německých uniformovaných jednotek, kteří se zde na konci 2. světové války nacházeli. Jen několik týdnů po jejím konci byli převážně českými partyzány mučeni a bez soudu zastřeleni. Skutečným proviněním obětí se nikdo nezabýval.
Hroby nebyly nijak označeny a přesný počet je neznámý. Tyto vraždy nikdy nebyly a nebudou prošetřeny, neboť spadají do období amnestovaného zákonem z 8. 5. 1946.

Tabule upravená ČSNS:
V těchto místech je pravděpodobně pochováno několik obyvatel Špindlerova Mlýna hlásících se k Třetí říši a příslušníků německé nacistické armády, která vraždila lidi a vypalovala obce podle rasového a národnostního klíče. V úctě k milionům mrtvých, které byly zavražděny v koncentračních táborech, je hanebné zmiňovat zdejší mrtvé bez vysvětlení toho, co Němci za 2. světové války činili.
Zdejší hroby nebyly nijak označeny a přesný počet těl je neznámý. Miliony vražd a zločinů z období druhé světové války i krátce po ní nebyly a nebudou nikdy prošetřeny. Historie nezačala 9. 5. 1945.
Z projevu Dr. Edvarda Beneše z prosince 1945:
"Přijde brzy chvíle, kdy tito viníci se budou před sebou samými a před světem očišťovat z toho, co v těchto letech napáchali. A budou tomu sami věřit, až tyto nové lži budou přednášet.“