Záběr z webkamery na komín pivovaru v Trutnově, kam se vrátil čáp bílý. (28. 3....

Záběr z webkamery na komín pivovaru v Trutnově, kam se vrátil čáp bílý. (28. 3. 2014) | foto: Humlnet.cz

Čápi se letos vracejí dříve, za dva dny uletěli i 500 kilometrů

  • 3
Webkamera zachytila čápa bílého, který se vrátil na trutnovský komín. Od středy přilétají čápi ve velkém, ornitologové jejich návrat z Afriky pozorně sledují a odhadují, že jen do východních Čech se jich v posledních dvou dnech vrátilo asi 40 procent. Oproti loňsku zhruba o týden dříve.

"Letos čápi přilétají zhruba o týden dřív, protože bylo velmi výhodné počasí," řekl ornitolog Josef Vrána a vysvětlil, že návrat čápů neovlivnila ani tak mírná zima v Česku, ale spíše příhodné podmínky během jejich dlouhé cesty z teplých krajů.

Návrat čápů na východ Čech

Návrat čápů na hnízdiště ve východních Čechách můžete sledovat na stránkách www.capiweb.cz, kam sami můžete vkládat svá pozorování.

Čapí pár už se vrátil i do Třebechovic pod Orebem. (26. 3. 2014)

Jana Petržílková zachytila čapí pár v Třebechovicích pod Orebem.

Zatímco černí čápi obvykle přilétají v poslední březnové dekádě, letos se část české populace vrátila ze Španělska mnohem dříve. Obvyklá příletová doba čápů bílých je první dekáda dubna, ale i ti se z Afriky vracejí už tento týden. 

Nejvíce se jich vrátilo do východních Čech během středy a čtvrtka, ornitologové odhadují, že až 40 procent. "Ve čtvrtek jsem kontroloval na Broumovsku a v okolí Hronova 12 hnízd, z toho pět bylo obsazených," uvedl Vrána.

"Začátkem dubna už je pak nezastaví ani sníh a pud je žene na hnízda, třeba loni se u nás objevili čápi, i když venku bylo mínus deset stupňů a až 15 centimetrů sněhu. I za takových podmínek jsou ale schopni sehnat si potravu," dodal Vrána.

Čápi bílí se vracejí do východních Čech převážně východní cestou, to znamená z afrického Čadu podél Nilu přes Blízký Východ a Balkán. Letos sledovaná zvířata dorazila kolem 20. března na Bospor, kde jich bylo během jednoho dne pozorováno na 40 tisíc.

Čáp je ptákem roku 2014

Ornitologové vyhlásili Ptákem roku 2014 oba druhy čápů, čápa černého a čápa bílého. Čáp bílý získal titul již podruhé, přesně po 20 letech. Čáp symbolizuje návrat jara, nový život a všeobecné štěstí. Letos se koná již sedmé celoevropské sčítání čápů bílých a třetí celostátní sčítání čápů černých (více čtěte zde).

"Z Turecka pak přelétli do Evropy a byli by tady ještě o pár dnů dřív, ale studená fronta je zdržela na Balkáně v Rumunsku," vysvětlil ornitolog.

Během úterý a středy pak někteří ptáci uletěli až 500 kilometrů. Byl mezi nimi i čáp, který hnízdí na pivovarském komíně v Trutnově, jeho kolega z Rokytnice v Orlických horách či Chlumce nad Cidlinou nebo třeba čapí pár z Třebechovic pod Orebem.

Ve východních Čechách je zhruba 115 až 120 párů čápů bílých a hnízd ornitologové evidují celkově přes 200. Několik čápů si letos pospíšilo a přiletělo dříve, prvního čápa lidé zaznamenali v Brandýse nad Orlicí a v Sezemicích na Pardubicku už 22. března. 

"O den později se objevil čáp v Hronově, ten létá každý rok velmi brzo," dodal Josef Vrána. Přibývá také případů, kdy čápi v Česku úspěšně přezimují. Letos zimoval čáp třeba v Choťánkách na Nymbursku (o dalším případu čtěte zde).