Svědek tvrdí, že sudy s kyanidem v letech 1963 až 1966 coby učeň fabriky sám vyvážel. Ilustrační snímek.

Svědek tvrdí, že sudy s kyanidem v letech 1963 až 1966 coby učeň fabriky sám vyvážel. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Lázně Bělohrad ohrožují po stomilionovém „úklidu“ podezřelé sudy

  • 0
I když stomilionová akce, která vyčistila zamořené území pod někdejší továrnou Narex skončila úspěchem, Lázním Bělohrad na Jičínsku možná dál hrozí „chemický útok“. Pohřešují se sudy ze 60. let, které mohou obsahovat kyanid.

Sto milionů korun stála likvidace chlorovaných uhlovodíků, olejů a nafty pod někdejší továrnou Narex. Bývalá fabrika na výrobu nářadí byla srovnaná se zemí a specializovaná firma, kterou coby plátce najalo přímo Ministerstvo financí, odtud vytěžila devět tisíc metrů krychlových kontaminované zeminy až do hloubky čtyř metrů.

Práce skončily úspěšně letos, avšak po městě se povídá, že nebezpečí hrozí dál. Na černých skládkách u lesa Zhoří a ve Slívkově háji jsou prý zakopané sudy plné kyanidů, pocházející právě z Narexu.

Svědek tvrdí, že sám kyanid vyvážel

Radnici se přihlásil svědek, který tvrdí, že sudy s kyanidem v letech 1963 až 1966 coby učeň fabriky sám vyvážel.

Přestože hradecká pobočka České inspekce životního prostředí (ČIŽP) nevěří, že se smrtelně nebezpečný náklad podaří objevit, město už vypsalo výběrové řízení na firmu, jež zpracuje analýzu případných rizik.

„Domníváme se, že jde spíš o kalírenské soli a nehrozí žádné nebezpečí. Ale musíme se tím zabývat tím spíš, že jedna ze skládek leží nad zdrojem pitné vody,“ říká starosta Pavel Šubr.

„Je těžké po 50 letech dojít k jednoznačnému závěru. Faktem je, že jediný, kdo tvrdí, že sám manipuloval s kyanidy, je pan Krátký a všichni ostatní o tom jen slyšeli. Jako velmi reálná se jeví varianta, že žádný kyanid na skládku vyvážen nebyl,“ uklidňuje ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP Jan Šimerda.

Sudy by mohly ležet až šest metrů hluboko

Najít sudy bude velmi obtížné, odhaduje se, že leží až šest metrů hluboko. „Navíc nikdo neví, co všechno by tam mohlo být,“ upozorňuje starosta.

Také jeho udivila stomilionová náročnost vyčištění prostoru pod místem, kde již od roku 1850 stál cukrovar, později textilka a až po druhé světové válce strojírenský podnik.

„Náklady se původně odhadovaly asi na 15 milionů, jenže při průzkumech se zjistilo, že zamoření je podstatně vyšší a navíc akutně hrozilo znečištění spodních vod pro zásobování celého Jičína. Už se dokonce řešilo i náhradní zásobování vodou a riziko to představovalo také pro naše lázně,“ popisuje Šubr.

„Zvlášť velký důraz se kladlo na monitorování podzemních vod, protože území se nachází v ochranném pásmu přírodních léčivých zdrojů,“ uvádí Magdalena Prokešová ze společnosti Aecom cz, jež měla dekontaminaci na starost. Znečištění bylo tak velké, že firma bude území pod Narexem sledovat až do roku 2017.