Lukáš Nečesaný obviněný z napadení kadeřnice znovu u Krajského soudu v Hradci...

Lukáš Nečesaný obviněný z napadení kadeřnice znovu u Krajského soudu v Hradci Králové. (15. 4. 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Proces s Nečesaným změnil historii, soudci podobnou kauzu nepamatují

  • 466
V Česku není znám případ, ve kterém by byl člověk pravomocně odsouzený za pokus o vraždu propuštěn na svobodu. Prvním je Lukáš Nečesaný, jehož kauzu minulý týden vrátil Nejvyšší soud na samý začátek.

Zpráva o osvobození studenta odsouzeného za brutální pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích minulý týden vzrušila celou zemi.

Kauza Nečesaný

21. února 2013 kolem 17. hodiny byla v Hořicích brutálně přepadena a okradena kadeřnice. Policisté z pokusu o vraždu obvinili studenta Lukáše Nečesaného. Krajský soud v Hradci Králové ho odsoudil v roce 2014 na 16 let. Vrchní soud v Praze mu trest snížil o tři roky. Případ se nyní vrací na začátek, krajský soud bude muset znovu posoudit důkazy.

Tím však ještě Nečesaného nikdo nezbavil obžaloby. Okolností, které hovoří v jeho prospěch, stejně jako těch naznačujících spíše jeho vinu, je přibližně stejně. Proti Nečesanému vypovídají dvě klíčové svědkyně a pachové stopy na místě činu. V jeho prospěch hrají nepřesnosti v popisu pachatele, policie také na místě nenašla žádné jeho otisky nebo stopy DNA.

Přestože nalezení pravdy může trvat ještě dlouho, okamžitě se začalo hovořit o bezprecedentním justičním omylu. Jisté je, že podobný případ, kdy by byl okamžitě na svobodu propuštěn člověk usvědčený dvěma soudy, čeští právníci a soudci nepamatují.

„To bychom museli prohledat celý archiv,“ reagoval mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig na dotaz, zda může najít případ, který by Nečesaného příběhu odpovídal. „Kauz, kdy Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch pravomocně odsouzeného člověka a on nešel do vazby, bychom našli více, ale takhle vážnou věc si nevybavím,“ dodal.

Ani průzkum archivů by s největší pravděpodobností žádný výsledek nepřinesl. Na takovou justiční událost si nepamatují na ministerstvu spravedlnosti, na policejním prezidiu ani na Nejvyšším státním zastupitelství.

„Nikdo si nevzpomíná na případ, který by byl kauze Nečesaný podobný,“ uvedl Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Právě na tomto úřadě dali k nečekanému rozhodnutí impulz. Stížnost pro porušení zákona na základě podnětu vypracovaného Nečesaného advokáty podala Nejvyššímu soudu již bývalá ministryně Helena Válková.

Vazba? Není důvod mu nevěřit

Co vlastně Nejvyšší soud k tak výjimečnému rozhodnutí vedlo?

„Soudy si zcela účelově vybraly ze spisu to, co se jim hodilo a bylo v neprospěch obžalovaného, a naopak přehlédly to, co bylo v jeho prospěch,“ uvedl při zdůvodňování rozsudku předseda senátu Nejvyššího soudu Jan Bláha. Senát podle mluvčího Knötiga vyčítá soudům zejména to, že nenašly žádný přímý důkaz Nečesaného viny. I proto soud 23letého muže propustil z vězení a neposlal do vazby.

„Nebyly důkazy, které by dokázaly obviněného označit jako pachatele. Soud proto nenařídil vazbu a přikázal mu, aby se zdržoval na adrese svých rodičů. Je to mladý člověk, chce si dodělat školu, není důvod mu nevěřit,“ dodal Knötig.

Těsně po Lukášově propuštění se však jeho otec Luděk zmínil, že syn je poměry v zemi znechucen a přemýšlí o životě v cizině. Jeho advokát Oldřich Chudoba útěk vylučuje. „Je fakt, že má pas a není ničím omezen, ale jeho myšlenky na pobyt v cizině se týkají budoucnosti,“ řekl.

Soud se nenechal odradit nesouhlasným stanoviskem Nejvyššího státního zastupitelství, které měl, stejně jako ministryně Válková, k dispozici. V něm úřad, který celou kauzu znovu prověřil, doporučoval stížnost pro porušení zákona zamítnout. „Státní zástupce přítomný na jednání byl překvapený, jak soud rozhodl, a také tím, že nenechal stále ještě obžalovaného ve vazbě,“ uvedl mluvčí úřadu Petr Malý.

Královéhradecký soud nyní čeká, až mu z Nejvyššího soudu přijde písemné odůvodnění rozhodnutí. To bude pro soud závazný dokument, který určí další směřování případu.

Až z něj bude jasné, co konkrétního bylo v důkazním řízení podle Nejvyššího soudu špatně.

Podle advokáta Chudoby bude Nejvyšší soud nejspíš vytýkat kolegům hlavně hodnocení důkazů, které byly posuzovány odděleně, a ne v návaznosti. „Musíme samozřejmě vyčkat na písemné vyhotovení, ale lze očekávat, že také nařídí ústavně znalecký posudek, který může ukázat, že poškozená utrpěla ztrátu paměti,“ řekl.

Kadeřnice, která byla těžce zraněna na hlavě, totiž trvá na tom, že po desetiletém chlapci, kterého stříhala jako posledního, už nepřišel nikdo jiný než pachatel. To byl pro obžalobu klíčový důkaz, neboť Nečesaný se k návštěvě kadeřnictví asi deset minut po chlapci přiznal. Tvrdí však, že ho žena odmítla, takže návštěva trvala jen dvacet vteřin.