Dodávka pobořila historickou bránu v Nahořanech na Náchodsku. (16. 6. 2014)

Dodávka pobořila historickou bránu v Nahořanech na Náchodsku. (16. 6. 2014) | foto: Michal Fanta

Dodávka pobořila historickou bránu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

  • 35
Nepozorný řidič dodávky před desátou hodinou dopoledne pobořil památkově chráněnou bránu v Nahořanech na Náchodsku. Škoda na bráně z roku 1885 se šplhá podle předběžných odhadů ke dvěma milionům korun.

"K nehodě došlo v 9:40, kdy řidič dodávky špatně odhadl boční odstup a zachytil pravým bokem o jeden z pilířů," řekla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Historická brána se zbortila částečně na dodávku a částečně na vozovku, silnice z Jaroměře na Nové Město nad Metují byla až do odpoledních hodin neprůjezdná, řidiči museli místo objíždět po souběžné silnici podél vodní nádrže Rozkoš. 

Před nehodou: pískovcová brána v Nahořanech na Náchodsku pochází z roku 1885.

Dodávka pobořila historickou bránu v Nahořanech na Náchodsku. (16. 6. 2014)

Nehoda se obešla bez zranění, dechová zkouška u řidiče vyloučila alkohol a policisté mu uložili blokovou pokutu ve výši jednoho tisíce korun. Škoda je ovšem mnohonásobně vyšší, na vozidle zhruba 200 tisíc korun, na historické bráně se podle památkářů pohybuje v rozmezí 1,5 až 2 milionů korun.

Pískovcová brána se dvěma z pískovce vytesanými lvy od sochaře Antonína Suchardy pochází z roku 1885. Původně stály v obci brány dvě a chránily Nahořany z východní i západní strany už za třicetileté války, tedy v 17. století.

Hasiči spolu s památkáři odstraňují pískovcové kvádry z pobořené brány v Nahořanech na Náchodsku. (16. 6. 2014)

Pískovcové sochy lvů vytvořil pro bránu v Nahořanech na Náchodsku sochař Antonín Sucharda. (16. 6. 2014)

"Brány tyto jakož to i kamenné ploty okolo obce měly chránit obyvatelstvo před lupičskými nájezdy zlodějských band ve válce třicetileté a v pozdějších nepokojných dobách. U statku číslo 19 byla původně brána klenutá z obyčejného opukového kamene, měla velký průjezd pro povozy a po levé straně ze vsi malý průchod pro pěší," uvádí zápis v místní kronice o východní bráně, která přežila do 19. století.

"Protože byla klenutá a později začala vadit dopravě, místní zastupitelé se jí chtěli zbavit. Nakonec ji nenechali zbourat úplně, ale rozhodli se ji upravit do současného stavu bez klenutí, respektive do stavu, v jakém byla ještě dnes ráno," řekl místostarosta obce Josef Hlávko.

Statik podle něj ještě nevyřkl ortel, ale pravděpodobně se bude muset strhnout i zbytek pobořené části, protože praskl oblouk průchodu pro pěší. Druhá část brány zůstala nepoškozená.