Operatér Tomáš Hosszú z hradecké neurochirurgie operuje metodou MIDLIF...

Operatér Tomáš Hosszú z hradecké neurochirurgie operuje metodou MIDLIF (18.5.2016). | foto: FNHK

Lékaři šetrně operují vyhřezlou ploténku, pacient se mnohem dřív zotaví

  • 2
Minimální zásah do těla, malá ztráta krve, rychlé zotavení a hlavně návrat do práce a života. Lékaři z Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové jsou experty na nejmodernější metodu operace páteře, kterou používají hlavně při zákrocích vyhřezlé ploténky.

Pacientce Ladislavě Kopsové začaly obtíže se zády před deseti lety, zpočátku to nebylo nic, co by ji výrazně omezovalo. V posledních dvou letech se však její stav výrazně zhoršil.

„Nebyla jsem schopná chodit, spíš jsem se kolíbala jak kačena, nemohla jsem spát ani řídit auto,“ popisuje.

Obešla několik specialistů, cvičila, ale nic nepomáhalo.

I proto se dvaačtyřicetiletá žena stala pro lékaře z hradecké neurochirurgické kliniky vhodným kandidátem, který by podstoupil operaci páteře vyspělou metodou se zkratkou MIDLIF. Tu ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové provádějí už třetím rokem.

Metodu v Česku zatím využívá jen pár pracovišť, kvůli její finanční náročnosti navíc není možné, aby tak operovali každého pacienta, u kterého by to bylo vhodné. Oproti tradičním postupům je přitom mnohem méně invazivní, v těle je nutné udělat jen několikacentimetrovou ránu, která se mnohem lépe hojí, a pacient už při operaci neztratí mnoho krve.

Implantáty a šrouby

„Největší úspěch pro nás je, když se pacient vrátí zpět do práce a do běžného života. To je naším hlavním cílem,“ prozrazuje hradecký neurochirurg Pavel Trávníček, jeden z pěti operatérů, kteří umí touto metodou v Hradci pracovat.

Operace vyhřezlé ploténky

  • Proces degenerace páteře v praxi znamená rozvolňování vláken a snižování vody v ploténce, která ztrácí původní vlastnosti. V důsledku toho dochází k výhřezu ploténky.
  • Lékaři pomocí implantátů vrátí poškozenou ploténku do původní polohy.
  • Aby se dostali ke správnému místu, musí proniknout skrze svaly obalující páteř.
  • Poškozené jádro ploténky odstraní a vloží implantáty, které nastavují správnou vzdálenost mezi obratli.
  • Postiženou část páteře zafixují šrouby

Bolesti páteře

  • V roce 2014 Češi s touto diagnózou prostonali přes 8 milionů dní
  • Postižení páteře bylo příčinou pracovní neschopnosti pro 140 tisíc lidí
  • Více než 12 tisíc lidí lékaři kvůli tomu hospitalizovali

Ladislava Kopsová nejdříve řešila bolesti obstřiky, pak jí ale došla trpělivost. „Lékaři zjistili, že mám výrazně posunutý obratel. Z operace jsem strach neměla, byla jsem už opravdu zoufalá,“ vzpomíná. Už za týden po zákroku byla doma. „Cítím se skvěle, chodím na rehabilitace a zvládám věci, na které jsem dříve mohla zapomenout,“ pochvaluje si.

Problémy se zády způsobují nejčastěji meziobratlové ploténky, které degenerují. Jsou uložené mezi bederními obratli, které nesou většinu váhy horní poloviny těla. Když vyhřeznou, tlak na nervy v páteřní oblasti působí bolest. Pokud se záda neléčí, nezbývá než operovat.

Lékaři zavedou během tříhodinové operace pacientovi implantáty, které vrátí ploténku do původní polohy. Používají speciální mikroskopy a šrouby, díky kterým je zákrok mnohem šetrnější.

Jsme školicím pracovištěm pro tuto techniku

„Zásluhou minimálních chirurgických zásahů je zákrok metodou MIDLIF méně bolestivý a šetříme při něm svalstvo, nervové úpony a cévní zásobení v páteřní oblasti. Pro pacienta to znamená až o několik měsíců rychlejší rekonvalescenci, běžně o polovinu ve srovnání s předešlými technikami. Snažíme se dělat co nejmenší škodu v okolních tkáních. Rehabilitovat začne pacient už den po operaci,“ vysvětluje vedoucí lékař operační části hradecké neurochirurgické kliniky Tomáš Hosszú.

Ve zdejším zařízení ročně provedou kolem osmi stovek operací páteře. „Touto metodou odoperujeme každoročně na dvacet pacientů. Jsme také školicím pracovištěm pro tuto techniku. Kurzy organizujeme i v zahraničí,“ líčí Hosszú.

Bolest zad způsobená degenerativní nestabilitou páteře se podle lékařů pomalu stává symbolem moderní doby, civilizační chorobou způsobenou nekonečným sezením u počítače, obezitou, nedostatkem pohybu i provozováním jednostranných sportů, které zatěžují jen určité části těla.

Na vině mohou být i dědičné faktory nebo úraz.Zákrok sice hradí pojišťovna, nemocnice si však nemohou dovolit operovat tímto způsobem každého. „Vybrat pacienta je jedna z nejtěžších částí této operace,“ přiznává operatér Trávníček. Jen cena implantátů se pohybuje až kolem 150 tisíc korun.