Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejstarším stromům v Krkonoších je až 300 let, poloha pralesa je tajná

  9:40
Pouhé procento původních lesů zbývá na české straně Krkonoš. Nejstarší stromy pamatují dávné hospodáře západní části hor Harrachy i krkonošské medvědy, z nichž poslední byl na české straně Krkonoš zastřelen roku 1726. Dostat se do pravého krkonošského pralesa však není snadné.
Jedním ze znaků původního krkonošského lesa je schopnost přirozené obnovy....

Jedním ze znaků původního krkonošského lesa je schopnost přirozené obnovy. Stromky vyrůstají přímo z rozkládajících se kmenů. | foto: Tomáš Kučera

„Tady to vezmeme přímo nahoru,“ ukazuje vystudovaný lesník a vedoucí oddělení ochrany přírody na Správě Krkonošského národního parku Václav Jansa na příkrou stráň. Nad ní se sklon svahu mírní, křoviny ustupují a mohutné stromy jsou na dosah. Nejstarším je kolem 280 let a je jich tu mnoho. Les je nezvykle světlý a stromy jsou poměrně daleko od sebe. O to víc však v horské krajině vynikají.

„Tyto porosty měly to štěstí, že je minula průmyslová těžba, v této oblasti typická hlavně pro sklárny. Je to potomstvo těch nejpůvodnějších porostů, které s trochou nadsázky mohli ve 14. století vidět Vlaši, tedy první osadníci Krkonoš. Genetika je zachovaná. Tyto porosty nejenže odolaly vlivu člověka, ale i imisím, kůrovci i větru. Když se podíváte, zmlazení lesa je úctyhodné. Je to stále funkční les,“ říká Jansa.

Překračujeme tlející kmeny, ze kterých vyrůstají nové stromky, boříme se do rašelinišť, nohy nám omotávají kapradiny a míjíme hořce, které má KRNAP ve znaku.

Při bližším pohledu prales překvapí pravidelným uspořádáním stromů. Je to tím, že les se obnovuje přirozeně a nové stromy nejčastěji vyrůstají na rozpadajícím se dřevu jejich předchůdců. To je prý jeden z hlavních znaků původnosti lesního smrkového porostu. Dalším jsou kořeny zvané chůdovité.

Strážci parku nechtějí konkrétní místo vyzradit

„Říkáme tomu stromy na chůdách. Když vyrůstají na starém dřevě či pařezu, časem dřevo vyhnije a stromek je ve vzduchu, jako by rostl na chůdách. To je jeden ze znaků, že strom vyrostl na mrtvém dřevě,“ vysvětluje Jansa.

Původní lesy

  • Původní lesy se lišily skladbou podle nadmořské výšky.
  • Ve výšce pod 800 zpravidla šlo o smíšené lesy s minimem smrků, nad touto hranicí listnáčů stále ubývalo a v nejvyšších patrech lesa převládaly smrky.
  • Krkonoše byly z drtivé většiny už v pozdním středověku odlesněné, a to až na výjimky v těžko přístupném terénu, kde se fragmenty původních lesů dochovaly.
  • Například ve východních Krkonoších původní lesy zmizely už před rokem 1650.

Jsme v nadmořské výšce nad 1 100 metrů v nejpřísněji střežené bezzásahové první zóně parku na pomezí západních a východních Krkonoš. Strážci parku nechtějí konkrétní místo vyzradit, lokalita je příliš cenná. Původní krkonošský smrkový prales je tu nečekaně rozlehlý.

Nejstarší zaznamenané smrky v Krkonoších mají i 340 let, ale jsou to jednotlivci. „Smrky takového staří jsme zaznamenali v Jelením dolu, tady jde však o souvislý porost stromů starých od 200 do 280 let,“ upozorňuje Jansa.

Václav Jansa se opře rukou o mohutný kmen stromu. „Tak tenhle by mohl být jedním z těch původních, nejstarších, tedy nějakých 240 až 280 let. Je vysoký kolem 30 metrů. Původním lesem nechápeme les jen s prastarými stromy. Je složený z dřevin různého věku a tím není tak zranitelný jako stejnověký. Do toho, když se opře vítr, celý lehne, ale tenhle by přišel jen o některé jedince. Zrovna tady převažují starší stromy, to znamená, že je ve stádiu rozpadu. Proto je tu více vývratů a je světlejší. Představa, že původní horský smrkový les je vždy tmavý a čistý, je lichá,“ říká lesník.

Smrk ztepilý navíc není přirozeně dlouhověká dřevina. „Nacházíme se v místech, kde jsou jedny z nejstarších smrkových porostů v Česku,“ říká lesník.

Krkonošský smrk není tak zranitelný

Původní krkonošský smrk je specifický, uspořádáním větví připomíná člověka s připaženýma rukama. Jansa na jeden takový ukazuje. Může porovnávat. Hned vedle se totiž tyčí odlišná varianta, která je běžná na většině území parku.

„Vidíte ten rozdíl? Oba jsou stejného druhu - smrk ztepilý, ale jsou jiné. Smrk ztepilý se v Evropě vyskytuje hojně, ale každá dřevina má v určitých regionech svoje ekotypy. Tady mu říkáme krkonošský smrk, tedy horský ekotyp. Když dosáhne určité výšky, má velmi štíhlou korunu, aby po něm sníh a déšť lépe stékal. Neposkytuje oporu větru, což je v těchto podmínkách výhoda,“ vysvětluje Jansa.

Smrky, které mají větve více „od těla“, jsou zranitelnější. Na první pohled se od těch původních odlišují třeba i tím, že v horních částech kmene mají často koleno, tedy pozůstatek zlomu.

Záznamy

  • Krkonoše patří k nejlépe zdokumentovaným pohořím z hlediska stáří lesních porostů.
  • Přinejmenším od poloviny 18. století jsou dochovány historické dokumenty a pečlivě vedené záznamy o systematickém hospodaření.
  • V KRNAP jsou tak schopní v historických materiálech dohledat, kdy se lesy v konkrétních oblastech obnovovaly i kdy docházelo k zásahům do porostů.

„Krkonoše tvoří první hráz pro silné větry přinášející vlhkost od severního moře. A vůbec první oblastí, o které se zarazí, je tohle západní úbočí hor. Tady jsou vlastně ty nejtěžší podmínky pro smrk, proto původní krkonošský ekotyp smrku ztepilého těmto vlivům dobře odolává. A to včetně imisí i kůrovce. Původní krkonošský smrk je pro tyto partie hor stále tou nejlepší dřevinou. Proto se je snažíme množit a znovu vysazovat. Takové porosty, kde teď jsme, jsou velmi cenné i pro budoucnost hor. Mohou se stát zdrojem znovurozšíření této původní populace,“ vysvětluje Jansa.

Amfiteátr o rozloze 200 hektarů

Závěr údolí, kde se prales na přibližně 200 hektarech rozprostírá, připomíná obří amfiteátr, staleté stromy se dochovaly v pásu těsně pod hranici kleče. Ryze původní les postupně přechází ve smrkové porosty, které se dosazovaly na počátku 20. století. Oproti pralesu se liší i minimem tlejícího dřeva.

„I když původní stromy převažují, už nelze říci, že je to krkonošský prales. Přesto patří k cenným místům,“ dodává Jansa.

Původních smrčin je celkem 280 hektarů. Rozloha dnešních lesních porostů na české straně Krkonoš je zhruba 37 tisíc hektarů. Jsou domovem více než 60 druhů dřevin. Jejich druhové složení i prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk, koncem minulého století pak znečištěné ovzduší.

  • Nejčtenější

Zranitelné místo domácností bývá router, říká expert na kyberbezpečnost

15. dubna 2024

Premium Doba, kdy stačilo nainstalovat antivirus a byli jsme chráněni před kybernetickými útoky, je dávno...

Plechový úkaz s atmosférou devadesátek. Polská tržnice dál láká zbožím i cenami

18. dubna 2024

Premium Rázovitá tržnice táhne do polského pohraničního městečka Kudowa Zdrój tisíce Čechů. Autobusy sem už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvouletý chlapec se zavřel do boxu na balíky, hasiči museli dvířka vypáčit

12. dubna 2024  16:20

Malý hoch v Jičíně se ve čtvrtek zavřel v jednom ze samoobslužných boxů na balíky. Na pomoc mu...

Vítr po celém Česku lámal stromy a zastavil vlaky. Poryvy shodily i posed

16. dubna 2024  9:20,  aktualizováno  13:06

Silný vítr v noci na úterý lámal stromy po celé zemi. Jen v Královéhradeckém kraji hasiči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Náchodsku se pohřešovala mladá žena. Opustila dům i se svým tříletým synem

14. dubna 2024  16:55

Policie pátrala po 22leté ženě ze Zdoňova na Náchodsku a jejím tříletém synovi. Žena s dítětem v...

Plechový úkaz s atmosférou devadesátek. Polská tržnice dál láká zbožím i cenami

18. dubna 2024

Premium Rázovitá tržnice táhne do polského pohraničního městečka Kudowa Zdrój tisíce Čechů. Autobusy sem už...

Se stavbou třetího okruhu v Hradci stát počítá. Město ale dohání zpoždění

18. dubna 2024  11:20

V Hradci Králové se blíží stavby nejen severní tangenty, ale i jižní spojky a jižní propojky....

Řidič se zasekl s nákladním autem v myčce, vypuštění pneumatik nepomohlo

17. dubna 2024  12:59

Na jedné z čerpacích stanic v Hradci Králové se šofér s nákladním autem nevešel do myčky. Vozidlo...

Klienti s postižením zabydlí tři domácnosti, asistentům uleví zvedací systém

17. dubna 2024  11:22

Barevné domky v Hajnici na Trutnovsku, kde pečují o klienty s mentálním a kombinovaným postižením,...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...