Rudolf Bubla

Rudolf Bubla | foto: Tomáš Plecháč

Šéf Janských Lázní končí, ministr ho odvolal v poslední den mandátu

  • 25
Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v poslední den svého mandátu narychlo odvolal ředitele krkonošských lázní Rudolfa Bublu. Odvolání předali zaskočenému manažerovi ministrovi podřízení.

Rudolf Bubla končí v čele Státních léčebných lázní Janské Lázně po třech letech. Podle mnohých úspěšného ředitele může do funkce vrátit nový šéf rezortu zdravotnictví Miloslav Ludvík, který se podle zjištění MF DNES bude vyhazovem ještě zabývat.

„Můžeme potvrdit, že bývalý ministr zdravotnictví Němeček ředitele Jánských Lázní skutečně odvolal,“ uvedla v pondělí mluvčí rezortu Štěpánka Čechová. Na dotaz, jaké důvody ministra k sesazení Bubly vedly, odpověděla vyhýbavě: „Na důvody se musíte zeptat pana doktora Němečka.“

Odvolání proběhlo ve chvíli, kdy úřad už přebíral Ludvík (více o výměně ministrů čtěte zde). Rezort zdravotnictví nevydal žádné oficiální prohlášení. Důvody mohou být i politické.

„Byl jsem předvolán k neodkladné schůzce na ministerstvu 24 hodin před jejím konáním. Pan ministr už tam nebyl, odvolání mi předali jeho lidé,“ říká se smíšenými pocity Rudolf Bubla, kterého rozhodnutí zaskočilo. Podle něj k tomu nebyly žádné objektivní důvody.

„Neměl jsem žádné indicie o tom, co se chystá. Rozhodně není důvodem nějaké profesní pochybení. Nechci se chválit, ale myslím si, že se za ty tři roky v Janských Lázních leccos podařilo. Stačí se podívat do výročních zpráv. Nezbývá mi však, než tuto situaci respektovat,“ dodává.

Lázně začaly prosperovat

Změna ve vedení lázní nemusí být definitivní. Čerstvý ministr zdravotnictví, který do úřadu nastoupil před necelým týdnem, ještě může rozhodnutí svého předchůdce zvrátit. „Nový ministr Ludvík se touto záležitostí bude zabývat,“ uvedla mluvčí Čechová. Odcházející ředitel lázní podle svých slov s ministrem ještě nehovořil.

Rudolf Bubla v minulosti vedl Lázně Bohdaneč, na podzim 2013 vyhrál výběrové řízení na ředitele Janských Lázní. V listopadu nahradil krizového manažera Josefa Šimurdu, který lázně krátce vedl po odvolání Romana Koudeleho. Bublovi se hospodaření lázní, které se po změně indikačního seznamu a úbytku pacientů dostaly do hluboké krize, podařilo stabilizovat (více čtěte zde).

V loňském roce se lázně poprvé od krize dostaly do černých čísel, navíc si vytvořily finanční polštář pro investice. Letos v říjnu lázně dokončily náročnou rekonstrukci ubytovacího komplexu Terra za téměř 30 milionů korun (psali jsme zde).

Lázně se pod Bublovým vedením více zaměřily na komerční sféru, samoplátcovskou a zahraniční klientelu, přišly také s novými produkty. V nevyužitých objektech začaly přes zimu rekreantům nabízet ubytování hotelového typu nebo poskytovat wellnes služby různým cílovým skupinám.

Překvapivý konec?

I proto je náhlý konec Rudolfa Bubly minimálně překvapivý. „Vůbec mě nenapadá, proč ho ministr odvolal. Nemám žádné zprávy o tom, že by v lázních byly nějaké problémy. Překvapilo mě to,“ říká Hana Pánková z iniciativy Zachraňme Vesnu, která v době lázeňské krize vznikla v reakci na chystané zavření populární dětské léčebny Vesna (více čtěte zde).

Její kolegyně Iva Řezníčková, která situaci ve zdravotnictví na Trutnovsku dlouhodobě sleduje, má jiný názor. Podle ní lázně za Bublovy éry až příliš nabíraly komerční směr.

„Jeho vize fungování lázní nebyla to pravé ořechové. Rudolf Bubla si představoval, že státní lázně, které jsou primárně zaměřené na pojištěnce, budou více fungovat na komerční bázi. Myslím si, že ministerstvo chtělo, aby více rozvíjel klasickou péči. Z mého pohledu bylo jeho jmenování do funkce ředitele od začátku špatnou volbou,“ domnívá se Řezníčková.

Za poslední čtyři roky se v čele lázní protočili tři manažeři. Přitom od roku 1990 do roku 2013 seděl v ředitelském křesle jediný muž - Roman Koudele. Současného šéfa oblastní nemocnice v Trutnově odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger v době lázeňské krize kvůli špatné ekonomické situaci zařízení.