Nemocnice rekonstruovala oddělení lůžek následné péče, snímek je ze slavnostního otevření v srpnu 2011. Prostřední patro teprve čeká na výměnu oken.

Nemocnice rekonstruovala oddělení lůžek následné péče, snímek je ze slavnostního otevření v srpnu 2011. Prostřední patro teprve čeká na výměnu oken. | foto: Jan Strouhal, MAFA

V broumovské nemocnici táhne okny na pacienty, spát chodí i v kulichu

  • 29
Vítr a zima trápí pacienty na několika odděleních nemocnice v Broumově. Stará dřevěná okna už dosloužila, jenže kraj na jejich výměnu zatím nenašel peníze. Situace se zhoršuje při větrném počasí.

Někteří pacienti v krajské nemocnici v Broumově chodí spát kvůli chladu v čepicích. Jiní si vypomohou županem, svetrem nebo další dekou. Okna totiž netěsní.

"Je to odkryté křídlo budovy. Absolutně nejhorší je, když začne foukat silný vítr. Co máme říct lidem, když leží v posteli v kulichu? I jejich rodiny si je chodily fotit," řekl náměstek pro léčebnou péči v broumovské nemocnici Miroslav Švábl, který jako krajský zastupitel (zvolený za STAN) na posledním jednání nevyhovující okna kritizoval.

Nejvíc trpí lidé na pokojích na kraji budovy, které jsou otočené k jihu a k východu. Celé střední patro nemocnice nemá vyměněna okna, jsou tam dosud dřevěné rámy ze 70. let. Týká se to interního oddělení a multidisciplinární jednotky intenzivní péče.

Topení je vlažné, škvíry ucpávají lůžkovinami

Sestry z interny ukazují, jak utěsňují škvíry alespoň pomocí povlečení. Nepříjemná situace se trochu uklidnila díky mírnější zimě, ale kdykoli se zase může opakovat.

"Vídal jsem tu jednoho pána, který si ještě přidával košili. Je tu chladno, ale teď se to dá vydržet. Jak by tu taky mohlo být teplo, když máme radiátory vlažné od rána do večera," postěžoval si Klaus Bittner z Vernéřovic, který kvůli vysokému tlaku strávil v nemocnici dva týdny před Vánoci a v minulých dnech se tam musel vrátit.

Nemocnice Broumov

  • patří pod Oblastní nemocnici Náchod, spravuje ji kraj
  • stát ji chtěl původně zrušit, roku 1996 ji převzalo město, ale skončilo s dluhy, od roku 1999 ji provozoval znovu stát a později přešla na kraj
  • porodnice skončila i přes petici v roce 1999
  • kraj zrušil v polovině roku 2010 chirurgické oddělení
  • operační sály po opravě slouží k menším zákrokům
  • zůstalo oddělení interny, lůžka následné péče, multidisciplinární JIP a gynekologický stacionář
  • nemocnice prošla zčásti rekonstrukcí

V nemocnici už dvakrát během sedmi let prováděli energetický audit, o potížích se tady ví dávno.

"Je obtížné vytopit zejména koncové rozvody. Musí se tam pouštět o deset stupňů Celsia teplejší voda, abychom vůbec dosáhli požadovanou teplotu i v krajních pokojích," poznamenal primář multidisciplinární jednotky intenzivní péče Švábl.

"Víme to delší dobu, rok od roku se to však zhoršuje. Nemocní lidé mají velký pocit chladu, vnímají to jinak než zdraví. Bohužel dvě třetiny našich pacientů leží hlavami směrem k oknům," dodal primář.

Kraj nenaplánoval opravu

Královéhradecký kraj letos s opravou oken v Broumově nepočítá. Opozice se to pokusila navrhnout při hlasování o rozpočtu, na výměnu zbývajících oken a opravu střechy chtěla získat kolem 1,5 milionu korun.

"Broumov zatím není naplánován. Jsme na začátku roku, peníze pro něj nejsou schválené, ale předpokládám, že je možné tuto akci udělat. K termínu se nechci vyjadřovat," uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

Ta odrážela kritiku tvrzením, že se kraj snaží posílat peníze špitálům rovnoměrně.

Loni v srpnu v Broumově otevřel tři nové ordinace pro soukromé lékaře, odběrovou místnost pro oddělení klinické biochemie a také moderní úložiště odpadů celkem za 5,5 milionu korun. Do té doby chodili pacienti na odběr krve do nevyhovujících prostor ve sklepě.

Kraj za posledních šest let zaplatil za opravy nemocnice v Broumově kolem 52 milionů korun. Peníze šly hlavně na tři oddělení lůžek následné péče.

Nemocnice totiž už dříve přišla o porodnici a před třemi lety také o chirurgické oddělení. Přitom už v minulosti mívala nejistou pozici, ale kraj s ní počítá, protože region s víc než dvaceti tisíci obyvateli je odlehlý.

Kraj letos začne s náchodským špitálem

Kraj letos počítá s opravami a výstavbou v jiných nemocnicích. Pustí se konečně do dostavby a modernizace Oblastní nemocnice v Náchodě, které se odhadují zhruba na 1,1 miliardy korun z úvěru a krajských peněz.

Na jaře se začne s nultou etapou za 50 milionů korun, to obnáší stavbu spojovací silnice a modernizaci teplovodní a elektrické sítě.

Větší opravy letos čekají i nemocnici v Rychnově, která po fúzi v půlce roku patří k náchodské. Od loňska se tam pracuje na sloučení sterilizace a na výstavbě kompresorové a vakuové stanice za 10 milionů.

"Letos v Rychnově plánujeme rekonstrukci chirurgického a ortopedického lůžkového oddělení včetně sociálního zázemí, které je krajně nevyhovující," sdělila radní Třešňáková.

Jičínský špitál dostane 6 milionů na opravu plotů a vstupu, Trutnov pořídí projektovou dokumentaci ke stavbě konsolidovaných laboratoří za 2 miliony.

V loňském roce kraj zaplatil za investice do zdravotnictví 113 milionů, a to včetně příspěvků na přístroje a nákup sanitek.

"Největší dokončené akce z loňského roku jsou ředírna cytostatik v nemocnici v Náchodě za 6 milionů korun, stavební úpravy v nemocnici Broumov za 5,5 milionu a demolice kotelny v nemocnici v Rychnově za 3 miliony," uvedl mluvčí kraje Petr Vinklář.

Nemocnice loni musely šetřit kvůli tvrdé úhradové vyhlášce tehdejšího ministra Leoše Hegera. I tak skončí ve ztrátě, přesná čísla však zatím ještě nejsou známa. Hejtman Lubomír Franc čeká, že letos by se nemocnice mohly ztrátě vyhnout díky nové vyhlášce.