Ústavní soud. Ilustrační foto.

Ústavní soud. Ilustrační foto. | foto: MAFRA

Rodiče postiženého dítěte uspěli u soudu, mají nárok na odškodné za péči

  • 9
Ústavní soud přiznal rodičům pečujícím o těžce postiženého syna právo na náhradu nákladů, které by si za stejnou práci účtovala pečovatelská služba. Rozhodl tak v případu rodiny, která se domáhala náhrady škody po nemocnici ve Vrchlabí. Syn je postižený kvůli špatně vedenému porodu.

Chlapec se narodil v Česko-německé horské nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí v roce 1991. Kvůli nesprávně vedenému porodu má trvale poškozené zdraví, je například ochrnutý na všechny končetiny. Rodiče požadovali 891 tisíc korun za péči v letech 2006 až 2008.

Ústavní soud rozhodl opačně než dříve Nejvyšší soud. Ten totiž zrušil předchozí rozsudky soudů nižších instancí, které rodičům právo na náhradu nákladů přiznaly.

Podle roszudku Nejvyššího soudu neměli rodiče na náhradu nákladů nárok, protože se nejednalo o lékařskou péči, ale o zajištění životních úkonů. Takový výklad však Ústavní soud odmítl.

„Pojmem léčení se pro legitimní výklad práva a nároku na náhradu nákladů v souvislosti s léčením poškozené osoby rozumí nejen obnovení nebo zlepšení zdravotního stavu poškozeného, ale i stabilita zdraví poškozeného. Bez péče o poškozenou osobu by mohlo nastat zhoršení zdraví nebo i ztráta života,“ píše se v nálezu Ústavního soudu.

Senát rovněž upozornil na to, že je na rodičích, zda péči svěří profesionálním ošetřovatelům, či zda se budou o syna starat sami.

„Není žádoucí, aby na osoby blízké bylo přeneseno břemeno v neúměrném rozsahu a škůdce by tak byl zcela osvobozen od povinnosti nahradit náklady rodiny na péči o poškozeného,“ stojí dále v nálezu.

Advokátka poškozených nález Ústavního soudu přívítala. Podle ní dává šanci tisícům lidí, kteří jsou v podobné situaci.

„Nález je velmi spravedlivý, ale hlavně je v souladu se zákonem, protože má-li se nahrazovat skutečná škoda, tak škodou je i to, že někdo musí obětovat svoje povolání a pečovat od rána do večera, což je někdy těžší než ten pracovní poměr,“ řekla pro ČTK advokátka Marie Cilínková.

Ústavní soud rovněž poukázal na to, že nejasnou situaci v podobných případech řeší nový občanský zákoník, který v případě nákladů vynaložených na péči o poškozeného poskytuje významnou ochranu. Na tento případ se však nevztahuje, protože k němu došlo před účinností novely zákona.