Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dvůr Králové se obává sloučení tamní nemocnice se špitálem v Trutnově

  • 4
Radnice ve Dvoře Králové nad Labem apeluje na Královéhradecký kraj, aby zachoval nemocniční péči ve dvorské nemocnici minimálně ve stávajícím rozsahu. Hejtmanství váhá nad pokračováním investic do špitálu a město se obává, že dojde k jeho spojení s Oblastní nemocnicí v Trutnově.

Budova s novými laboratořemi v královédvorské městské nemocnici sice už stojí, přesto se nad budoucností nemocnice vznášejí otazníky. Kraj totiž opatrně přešlapuje kolem další nákladné investice - dostavby operačních sálů za 65 milionů korun. Dvorská nemocnice je dlouhodobě ve stínu ostatních zařízení, která spravuje krajský zdravotnický holding. Investice do ní plynou jen ztuha.

Nebýt dvorského továrníka Jiřího Hlavatého, biochemické laboratoře za 30 milionů korun by nejspíš nikdy nevznikly. Majitel Juty zaplatil téměř třetinu (psali jsme zde). Nové laboratoře začne nemocnice využívat na konci dubna, řemeslníci v současnosti dokončují interiéry. Další nutnou investicí je stavba operačních sálů, které se naposledy upravovaly před téměř 40 lety.

Dnešní dva sály už nesplňují požadavky na klimatizaci a sterilitu, nové mají vzniknout v přístavbě nad laboratořemi. Kraj vypočítal náklady jen na hrubou stavbu na 25 milionů.

„Cena za kompletní nástavbu podle projektu je 65,5 milionu korun,“ upřesňuje náměstek hejtmana Aleš Cabicar zodpovědný za oblast zdravotnictví.

Kraj: hledáme smysluplné řešení

Krajská rada ho pověřila, aby o budoucnosti umístění operačních sálů jednal s vedením nemocnice, dvorskou radnicí i zdravotnickým holdingem. Z jeho vyjádření je patrná určitá nejistota. Stavba operačních sálů zdaleka není hotovou věcí.

„Věřím, že radě kraje, potažmo zastupitelstvu navrhnu smysluplné řešení, které bude přijatelné jak finančně pro krajský rozpočet, tak i zohlední strukturu poskytované péče s výhledem do dalších let a zajistí nemocnici, jejímu personálu i občanům Dvora Králové a okolí zázemí moderního nemocničního zařízení,“ říká trochu záhadně Cabicar.

Ve stejné době, kdy o operačních sálech jednala krajská rada, přijali dvorští zastupitelé usnesení, kterým vyzývají kraj, aby nejen dokončil stavbu laboratoří, ale aby také zachoval rozsah stávající péče. I z toho jsou cítit určité obavy. V současnosti nemocnice provozuje internu, chirurgii, klinickou biochemii a hematologii, urologii, následnou péči, radiodiagnostiku a gastroenterologii. V případě urologie špitál pokrývá spádovou oblast se 135 tisíci obyvateli.

„Chtěli jsme dát najevo, že město má zájem nemocnici ve Dvoře Králové alespoň v současné podobě zachovat,“ říká starosta Jan Jarolím.

Přestože zachování nemocnice ve druhém největším městě trutnovského regionu by mělo být zájmem všech politiků, část zastupitelů z opoziční ODS a ČSSD se při hlasování zdržela. „Dodnes jsem nepochopil proč,“ dodává starosta.

V kuloárech se hovoří o spojení dvorské nemocnice s Trutnovem i o možnosti, že by se operativní zákroky mohly v budoucnu přesunout právě do oblastní nemocnice, která má čtyři operační sály. O této možnosti nechtějí ve Dvoře Králové ani slyšet. V takovém případě by se z chirurgie a urologie staly jen ambulance.

„Vedlo by to k úpadku celé nemocnice. Stala by se z ní de facto léčebna dlouhodobě nemocných, což nechceme,“ upozorňuje dvorský zastupitel Nasik Kiriakovský.

Podobný osud stihl například zařízení v Jaroměři nebo Hořicích. Městská nemocnice ve Dvoře Králové už musela v minulosti z úsporných důvodů obětovat porodnici, dětské oddělení a gynekologii. Aby ve městě alespoň o víkendech fungovala dětská pohotovost, přispívá radnice ze svého rozpočtu nemocnici každoročně 200 tisíc korun.

Továrník a senátor Jiří Hlavatý, který podnítil výstavbu laboratoří, je přesvědčený, že se podaří operační sály vybudovat.

„Není možné, aby se nedodělaly. Stanovil jsem si to jako jeden ze svých cílů a dělám všechno pro to, aby je nemocnice měla. Jen se obávám, aby se dvorská nemocnice nespojila s Trutnovem,“ říká majitel největší české textilky.